Obrazek

Hatsan - który kaliber wybrać?

mircal
Posty: 92
Rejestracja: 02 maja 2007, 15:09
Lokalizacja: Tarnów

Hatsan - który kaliber wybrać?

Post autor: mircal »

Witam, szukałem lecz nie znalazłem na forum, moze ślepy jestem :hm:

Obnoszę się z zamiarem kupna swojej pierwszej w życiu wiatrówki i zdążyłem się zorientować czytając to pomocne forum, że warto zainwestować w Hatsana nie ruinując budżetu :)

Jedna sprawa tylko mnie intryguje, otóż jaki kaliber lepiej wybrać, pomijając już to, ze śrut 5.5mm jest droższy.
krystian85
Posty: 371
Rejestracja: 21 sty 2007, 10:57
Lokalizacja: tuszyn

Post autor: krystian85 »

5,5 ma mniejsze Vo ,o wiele wiekszy opad,I nie ma takiego wyboru śrutu.
Strzelałem z 5,5 i wybrałem 4,5 mm ;).ogólnie to z 5,5 jest wieksza demolka :evil: :evil: :evil:


pozdro

ps.Witamy na forum :)
"Świat jest mały, ale należy do wielkich"
Borys
Posty: 407
Rejestracja: 30 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: Borys »

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie dostaniesz. Sam musisz stwierdzić co Ci bardziej pasuje, a jedynym sposobem to postrzelanie sobie z obu. Dyskusji na ten temat jest sporo na Forum.
Np : http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t ... hlight=5.5
:)
Pozdrawia Darek: Hatsan 55 S + Leapers 3-9x40 AOMDLTS + ИЖ-53 + Laguna II 2,2 dCi 150 KM i coś jeszcze będzie...
Awatar użytkownika
Anokhi
Posty: 164
Rejestracja: 05 lut 2007, 18:58
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Anokhi »

To ja jeszcze dorzucę ten temacik: http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=1523&highlight=5mm

Jeśli masz zamiar strzelać dużo to lepiej wybrać 4,5mm bo nie "czyści" tak portfela jak 5,5 mm :)
Awatar użytkownika
ligi
Posty: 141
Rejestracja: 16 sty 2007, 1:28
Lokalizacja: Pszczyna

Re: Hatsan - który kaliber wybrać?

Post autor: ligi »

mircal pisze: otóż jaki kaliber lepiej wybrać, pomijając już to, ze śrut 5.5mm jest droższy.
Srut kalibru 4.5mm jest TANSZY, ogolnie dostepny i jest jego wieksza ROZNORODNOSC.
Ja np. strzelam srutem Crosman Pointed powyzej 20m i Crosman Wadcutter do 20m. Jak dobrze poszukac to mozna znalezc opakowanie 500szt. za 10PLN.
Pozdrawiam
AA S410 + SCP3-6245AOMDL + Big Wheel :)
Awatar użytkownika
Dread Rock
Posty: 127
Rejestracja: 03 maja 2006, 14:18
Lokalizacja: kuńcawioski

Post autor: Dread Rock »

Jeśli masz zamiar używać wiatrówki o ponad limitowej mocy(>17J) to chyba lepszym wyborem będzie 5.5mm, jak w limicie to 4.5mm
Samo się nasuwa jak Hatsan 125 to 5.5mm jak te mniejsze dmuchawki(90, 80, 70) to 4.5 będzie lepszym wyborem.
No i nie oszukujmy się koszt śrutu chyba też jest bardzo ważnym czynnikiem(jak się dużo strzela).
Obrazek
mircal
Posty: 92
Rejestracja: 02 maja 2007, 15:09
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: mircal »

Dzięki wielkie za odpowiedzi i linki, ponadlimitowy sprzęt raczej nie wchodzi w grę ze względu na cenę i chociaż bardziej podobała by mi sie demolka puszek i butelek z kal. 5.5mm to faktycznie śrut jest o dużo za drogi względem 4.5mm
Żeby nie ta cena...
Może kiedys uda się namówić kolege na kal 5.5mm i będziemy sobie pożyczać sprzęt :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tommy
Posty: 55
Rejestracja: 21 paź 2006, 15:47
Lokalizacja: Łomża

Post autor: tommy »

demolka puszek i butelek sie szybko znudzi i bedziesz mial ochote postrzelac celnie na dalsze odleglosci. i co wtedy? bedziesz zalowal, ze kupiles 5,5 mm.
a tak btw 4,5mm tez ladnie demolizuje...
pozdrawiam
gdyby harry byl wyrozumialy...
gdyby strzaly tylko celne padaly....
---
h70s + mucha + szczerbinka + oko ;)
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

demolka może i Ci się nie znudzi ale bedzie to Twój pierwszy karabinek ,pewnie po pewnym czasie bedziesz chciał pykać na dalsze odległości
5;5 ma więkrzy opad, jest drożśzy(śrut) a poza tym jak poczytasz forum to zobaczysz jak mało jest karabinków o k.5,5 mm(o czymś to świadczy)
dlatego zacznij od 4,5...i myśle że na tym skończysz :)
pozdrawiam Jarek
;slavka634;
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

nuniez-Jarek pisze:demolka może i Ci się nie znudzi ale bedzie to Twój pierwszy karabinek ,pewnie po pewnym czasie bedziesz chciał pykać na dalsze odległości
5;5 ma więkrzy opad, jest drożśzy(śrut) a poza tym jak poczytasz forum to zobaczysz jak mało jest karabinków o k.5,5 mm(o czymś to świadczy)
dlatego zacznij od 4,5...i myśle że na tym skończysz :)
pozdrawiam Jarek
Hehe oj macie szczęscie ze Zygmunta nie ma na forum :PP Ale by Wam dał za to linczowanie kal. 5,5 :lol:

Ja osobiscie strzelam z 4,5 ale gdybym znów miał kupowac karabinek wybrałbym chyba 5,5 :hm: Strzelałem ostatnio troszke na wieksze dystanse i powyzej 50m srut ma już znacznie mniej niszczycielską moc, fakt ze mój gamo to tylko 12,5J (narazie :evil: ) ale energia dolotowa jest dośc niska
Z drugiej jednak strony strzelam dużo (od zakupu karabinka dochodzi 3 paczka) i bardzo mi sie uśmiecha ze ide do sklepu (na miejscu) kłade na stolik 12,50zł i mam paczke 500szt śrutu :brawo:
Ale coś za coś :)

Pozdro
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

drozdzu pisze: Ja osobiscie strzelam z 4,5 ale gdybym znów miał kupowac karabinek wybrałbym chyba 5,5 :hm: Strzelałem ostatnio troszke na wieksze dystanse i powyzej 50m srut ma już znacznie mniej niszczycielską moc, fakt ze mój gamo to tylko 12,5J (narazie :evil: ) ale energia dolotowa jest dośc niska
Z drugiej jednak strony strzelam dużo (od zakupu karabinka dochodzi 3 paczka) i bardzo mi sie uśmiecha ze ide do sklepu (na miejscu) kłade na stolik 12,50zł i mam paczke 500szt śrutu :brawo:
Ale coś za coś :)

Pozdro
nie ma co roztrząsać wiele razy poruszanego wątku, jeśli wybór jest między cal 4,5 a 5,5 z tego samego limitowanego karabinka co w przypadku harego jest kole 14-16J ja zdecydowanie polecam Hatsana w cal 4,5 przynajmniej z trzech powodów: tańszy dwukrotnie śrut, mniejszy opad i większy wybór śrutu, co innego w karabinkach ponadlimitowych gdzie lepsze walory ma 5,5 :) Piotrek, jesli chcesz mieć namiastkę odczuć cal 5,5 kup paczkę H&N Baracuda, i tak będzie dużo wydajniejszy niż klasyczny 5,5 ;)
AA TX200 HC
kraina
Posty: 179
Rejestracja: 01 lis 2006, 7:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kraina »

ja tam nikogo na nic nie namawiam , u mnie było tak że chciałem miec i mam :evil: , i tylko powiem że na ponad 50 m Hary.22cal nie powinien mieć mniej jak 16 żuli ( u mnie ma podobno 16,85 :D ) :evil: :evil: , to po prostu trzeba się samemu przekonać , opad ostatni na 70 m tzn dzisiaj wynosi 2/3 butelki z wodą mineralnej 1,5l ( gazowaną )na śrucie 0.9g tomitex szpic gładki kupiony od kolegi z Tawerny niedawno (do mojego Harego jest niezły) pragnę jeszczę nadmienić iż strzelanie jest dla mnie rekreacją i wspaniale się przy tym bawię :) , juz nie będę wspominał ;) że słabo umocowany cel po oberwaniu z .22cal po prostu odlatuje :evil:
co do kosztów to się zgadzam srut jest droższy ale co tam , przyjemnosci kosztują :)
zadecydujesz sam -ekonomia i przyjemnośc , czy przyjemność ?
i jak mawiał Jurek Owsiak "Róbta co chceta" :) :) :)
bo człowiek czasem musi sobie Blow,H100.22cal.&Belomo,HW97k&Leapers
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

kraina pisze:opad ostatni na 70 m tzn dzisiaj wynosi 2/3 butelki z wodą mineralnej 1,5l
na ile masz ustawione zero? swoją drogą chciałbym sam przekonać się do walorów cal 5,5 ale niestety, jedyną z jakiej strzelałem to B3-3 czy jakoś tak w 5,5 ;)
AA TX200 HC
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

kraina pisze:ja tam nikogo na nic nie namawiam , u mnie było tak że chciałem miec i mam :evil: , i tylko powiem że na ponad 50 m Hary.22cal nie powinien mieć mniej jak 16 żuli ( u mnie ma podobno 16,85 :D ) :evil: :evil: , to po prostu trzeba się samemu przekonać , opad ostatni na 70 m tzn dzisiaj wynosi 2/3 butelki z wodą mineralnej 1,5l ( gazowaną )na śrucie 0.9g tomitex szpic gładki kupiony od kolegi z Tawerny niedawno (do mojego Harego jest niezły) pragnę jeszczę nadmienić iż strzelanie jest dla mnie rekreacją i wspaniale się przy tym bawię :) , juz nie będę wspominał ;) że słabo umocowany cel po oberwaniu z .22cal po prostu odlatuje :evil:
co do kosztów to się zgadzam srut jest droższy ale co tam , przyjemnosci kosztują :)
zadecydujesz sam -ekonomia i przyjemnośc , czy przyjemność ?
i jak mawiał Jurek Owsiak "Róbta co chceta" :) :) :)
Nie zła demolka jak na tyle metrów no i ten opad....
ciekawi mnie jakim powiękrzeniem dysponujesz na lupce?
strzelałem jakieś 10 dni temu do puszek nalożonych na drut na odległości 50 ;65; 80m
przy 80 m mój krzyż powędrował o1/4 w dół a i celność na otwartym terenie przy tej odległosci 80m była przypadkowa(pow.x4)
hary był wtedy w dobrym stanie jeszcze z org.nowo nałożoną sprężyną
;slavka634;
kraina
Posty: 179
Rejestracja: 01 lis 2006, 7:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kraina »

stworek5 pisze:
kraina pisze:opad ostatni na 70 m tzn dzisiaj wynosi 2/3 butelki z wodą mineralnej 1,5l
na ile masz ustawione zero? swoją drogą chciałbym sam przekonać się do walorów cal 5,5 ale niestety, jedyną z jakiej strzelałem to B3-3 czy jakoś tak w 5,5 ;)
przy śrucie Tomitex szpic zero pierwsze =10m
bo człowiek czasem musi sobie Blow,H100.22cal.&Belomo,HW97k&Leapers
ODPOWIEDZ