Obrazek

Historia

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
Awatar użytkownika
Springfield7.62
Posty: 296
Rejestracja: 12 sie 2006, 9:34
Lokalizacja: Okolice Krosna

Historia

Post autor: Springfield7.62 »

Jeśli chodzi o takie stare eksponaty to niedaleko mojego miesca zamieszkania miała miejsce największa bitwa górska w II wojnie światowej: Bitwa o Przełęcz Dukielską.
Doczekała się nawet poswięconego jej jednego tomu "Tygrysa" pt. "Bitwa o nienasyconą przełęcz". Wielu pasjonatów chodzi tam z wykrywaczami metalu i nie muszą duzo szukac żeby cos wyciągnąć :) . Nazywaja to miejsce "Doliną smierci" bo zginęło tam około 150 tys. zołnierzy.

Kod: Zaznacz cały

Straty wojsk radzieckich szacuje się na 80 - 100 tyś. zabitych, rannych i zaginionych. niemal tyle liczyła cała 38. Armia przed natarciem. Korpus czechosłowacki utracił prawie 6000 ludzi, w tym ponad 300 oficerów. Straty Niemców są oceniane na około 50 tyś. ludzi.
Dla zainteresowanych przebieg bitwy jest tu: http://www.panzer.punkt.pl/artykuly/inn ... _dukla.htm

Aż dziw bierze, że tak wielka bitwa jest tak zapomniana. Dla kontrastu dodam, że pod monte cassino zgineło po obydwu stronach "tylko" 74 tys. Ogólnie to cała okolica spłynęła krwią; jakieś 4km od mojego domu był obóz jeniecki i z tego co opowiadała mi babcia to działy się tam straszne rzeczy, a jeńcy potrafili się rzucać z głodu na rosnące przy drodze buraki i jeść je na surowo, a niemcy chodzili i do nich strzelali... Jakbym się przeszedł z wykrywaczem po podwórku mojej babci to też bym pewnie coś znalazł. Były tam okopy na których sparła się na pewien czas linia frontu(jakieś 30 m od domu babci). Jak słucham jej opowieśći to nie wiem jak człowiek człowiekowi mógł cos takiego zgotować. Babcia w czasie wojny miała 7 lat a pamięta wszystko jakby to było wczoraj, takie piętno to na niej odcisnęło. Pamięta np. jak sąsiad leżał z nogą odciętą przez odłamek i prosił jej ojca żeby go zabił, pamięta słynne rosyjskie "Uuurrraaa" krzyczane podczas ataku. Jak wspomina to rosjanie gdy zdobywali kalwarie (wzgórze okolo 600m), które widzę z okna domu i za które w nawiasie mówiac chodze strzelać :) , to rano przed atakiem zamiast jedzenia każdy dostał pełną manierkę wódki...ginęli jeden za drógim..

Mówili mniej więcej tak: "Nie ważne ilu nas zginie, jest nas dlatego tak wielu, poniwaz każdy kto zginie na trzeci dzień wstaje i walczy dalej". Święcie w to wierzyli, i ginęli...


Sorki za ten długi trochę oftopowy tekst ale coś mnie naszło :)
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007, 15:25 przez Springfield7.62, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan 80s + Belomo 6x42 Mil-Dot + Drwienko CUSTOM w budowie...
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

heh zeby takie of topy były na forach to by je przyklejano a nie karcono autora :lol:
Jak dla mnie to jest bardzo ciekawe i racje masz ze to nie jest nagłosnione bo ja naprzyklad 1 raz o tym słysze, a nie powiem bo czasami II WS to sie troche interesuje (jak mnie cos najedzie ;)) Babcie masz odważna moi krewni raczej nie chcą o tym mówić, Dziadek przesiedział 2lata w Auschwitz a Babcia ledwo przeżyła bombardowania Warszawy nigdy nie opowiadali o szczegółach swoich przeżyc, dziadek mimo problemów zdrowotnych (przeziebił nerki wlasnie w obozie) zawsze pragnął otwartych przestrzeni bo jak to mówił "nasiedzieć sie już nasiedziałem w obozie, wiecej do wiezienia nie wrócę".
Okropne jest to co człowiek potrafi zrobić drugiemu człowiekowi... :/
pozdro
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Tylu młodych ludzi padło na cudzej ziemi, żeby zniknął faszyzm. A teraz nie docenia się ich heroizmu. Niewygodnie. Nie oni byli winni, że takich przywódców mieli.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

drozdzu, bo dziadkow to trzeba o taki rzeczy wprost pytac. Mnie moi tez nic nie chcieli mowic dopoki sam nie zaczlem pytac.

Slyszal ktos o bitwie pod Krzywoplotami z 1 wojny swiatowej? tutaj jest jej opis... http://www.sp.olkusz.pl/gazeta/7/minkiewicz1.html . I co ciekawe czesc tej bitwy odbywala sie bezposrednio przed domem dziadkow i na jego polu...

Tata moj mi o tej bitwie opowadal a dziadek nie chcial. Jak bym przypadkiem dziadka o tym nie zapytal to bym nie znal szczegolow. A jak go zapytalem to i opowiedzial wszystko. Opowiedzial o tym jak w tej bitwie zginol porucznik Paderewski (bratanek slynnego Paderewskiego) i pokazal dokladnie miejsce gdzie zginol, opowiedzial o tym ktore domy sie palily w czasie bitwy. Gdzie w czasie bitwy siedzial rosyjski snajper ktory zabil paderewskiego (pokazal mi miejsce gdzie stalo drzewo na ktorym siedzial). O dwoch licealistach ktorzy chcieli dolaczyc do legionow i nie zdarzyli bo zgineli. Znalazl w kupie zlomu bagnet od mosina ktory wykopal na polu i łuske od mosina ktora tez tam byla.

Potem opowiedzial mi o Oddziale porocznika Hardego o jego dzialaniach w okolicach tych wsi. O tym ze ktos z rodziny (dokladnie nie wiem kto) sluzyl w tym oddziale. O bitwie z pociagiem pancernym kolo Wolbromia jaka ten oddzial stoczy. O tym gdzie byly szpitale polowe tego oddzialu (jeden u mojej rodziny w domu). Pokazal mi miejsce gdzie byl ich oboz w Gorach Bydlinskich.

O tym jak w Wolbromiu niemcy rozstrzelali Polakow. (Bumbumek z Wolbromia z tego co widze to bedzie wiedzial). O tym jak w lesie Żydow roztrzelali. Jak moj pradziadek byl zatrzymany przez niemcow. O tym jak spacyfikowali wies kolo Wolbromia. o skaldach amunicji w lesie. o czolgach potopionych w bagnach...

i mase innych rzeczy> Jak kogos interesuje to moge opisac. Z tym ze dziadkow trzeba pociagnac za jezyk bo sami nic nie opowiadaja bo im sie wydaje ze was to nudzi...
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Wizyta na radzieckim cmentarzu zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Groby gdzie pod gwiazdą spoczywa N.N. gdzie na grób przypadało czasem 8 osób. Dwa groby wyrożniały się wyraźnie to były groby polaków o których jeszcze ktos pamiętał oni jedyni leżeli pod krzyżem.
Pare zdjęć z tej wyprawy...smuntej, ale te obeliski mówią

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ec1 ... 9eaf2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5a3 ... 3d4d2.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bdd ... 2776b.html

prosze admina lub moda o utowrzenie nowego tematu z tych postów dziekuje z góry.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

takich grobow jest w polsce cala masa. Smutne ale niestety tak jest. Czesto nie bylo nikogo kto mogl by podac imiona i nazwiska poleglych
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

próbowalem kiedys zagadywac babcie ale konczylo to sie lzami w jej oczach i nie chcialem narazać zszarpanych nerwów babulki, niejedno przeżyła i teraz byle co wyprowadza ją z równowagi i popada w depresje :/ starsi ludzie mogą odczuć wrazenie ze nas to nudzi ale mnie wręcz przeciwnie, to wszystko jest straszne ale zarazem fascynujące, te wszystkie historie...
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

No to jest to o czym mogl bym sluchac bezprzerwy... Najsmutniejsze jest to ze z kazdym rokiem jest mniej osob ktore mogly by nam o tym opowiadac ;(
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Takich cmentarzy jest mnóstwo a wojska tylko tędy przechodziły Armia Czerwona poniosła największe straty w IIWŚ ale to zasługa stalina który rozkaz dał by się nie cofać pod karą śmierci.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Currahee! pisze:No to jest to o czym mogl bym sluchac bezprzerwy... Najsmutniejsze jest to ze z kazdym rokiem jest mniej osob ktore mogly by nam o tym opowiadac ;(
ale i coraz mniej osób które chciały by wysłuchac tych nielicznych juz osób bo ludzie sie tym juz nie interesują, uwazają ze skoro sami nie mieli w tym udziału to nie ma sensu sobie tym głowy zawracac...
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

To nie tylko wina Stalina ale trzeba przyznac ze zbrodniazem to on byl ogromnym

[ Dodano: Sro 21 Lut, 2007 23:11 ]
drozdzu pisze: ale i coraz mniej osób które chciały by wysłuchac tych nielicznych juz osób bo ludzie sie tym juz nie interesują, uwazają ze skoro sami nie mieli w tym udziału to nie ma sensu sobie tym głowy zawracac...
To tez jest niestety smutne ale widze to wsrod moich znajomych. Z wielu tylko 1 czy 2 sie historia interesuje i lubi takie opowiesci. A dla mnie nie ma nic ciekawszego. Takie opowiesci i przedmioty "z epoki" to to co kocham
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

W tej wojnie każdy był katem i ofiarą. Nawet alianci zbombardowali cywilów w Golm http://www.golm-usedom.de/Gedenkstaette.html wszędzie matki traciły synów tak samo... Wśród tych wszytskich okropieństw wojny powstawła również legenda Major Henryk Dobrzański Hubal ale to temat na kolejną długą opowieść.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

ale nie tylko w Golm a bombardowanie Drezna? a bomby atomowe?

a o Hubalu to mozna dyskutowac i dyskutowac...

Ja osobiscie wole postacie mniej znane historycznie np. Dowodca 151 Kompanii Fortecznej Tadeusz Semik broniacej Wegiersiej Gorki przed 7 bawarska dywizja piechoty dowodzona przez Eugena Otto :)

Albo jedynego czlowieka odznaczonego Złotym Krzyzem Rycerskim ze złotymi mieczami lisci debu i diamentami - Hansa Urliha Rudla i wielu wielu innych :) mozemy o tym popisac troszke :)
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

W takim razie trzeba załorzyć dział historia. :) Tomaszu! ;)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

no oj trzeba trzeba :) To bedzie dzial gdzie bede sie najbardziej udzielal chyba :)
ODPOWIEDZ