Obrazek

W jaki sposób sprawdzić siłę kopa.

Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

W jaki sposób sprawdzić siłę kopa.

Post autor: Darek »

Od jakiegoś czasu chodził mi pomysł po głowie i dziś wypalił.
Ale nie chcę opisywać tego bez dowodu. Jest jeszcze sprawa mocy, której też nie mogę dokładnie zbadać.Opieram się na porównaniu wcześniejszym.Ale na moje odczucie zostało tylko 10% kopa a siła, jeśli spadła to do 15j max.po próbach jak i podczas aż nogi mi się ugięły, bo sam nie mogę uwierzyć, że to udało mi się zrobić.Teraz nie mogę tego sprawdzić, bo nie wiem jak.
Może ktoś z was mi pomoże ?
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
Pj26
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:33
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Pj26 »

chrono przed i po modyfikacji? no i tarcza.
Slavia 630, łucznik pistol, H80s 5,5mm, Iż 22,
colt special combat,Sharp Innowa.
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Re: W jaki sposób sprawdzić siłę kopa.

Post autor: radecek »

Można zrobić układ pomiarowy: oscyloskop cyfrowy lub układ detektora wartości szczytowej. Karabinek stawiamy na krążku piezoceramicznym prostopadle do podłoża i naciskamy spust. Do elektrod krążka podłączony jest układ pomiarowy który mierzy napięcie indukowane. Napięcie bedzie proporcjonalne do siły odrzutu.

Drugi sposób może być z gotowym czujnikiem przyśpieszenia. :/
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

No tak tylko ja nie mam tych urządzeń .
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

To by było może i takie "proste", gdyby w wiatrówce kop był skierowany do tyłu. Jednak skoro lunetki najczęściej jeżdżą w tył - znaczy największy kop jest w przód!!!
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

jigt pisze:To by było może i takie "proste", gdyby w wiatrówce kop był skierowany do tyłu. Jednak skoro lunetki najczęściej jeżdżą w tył - znaczy największy kop jest w przód!!!
Masz racje Zygmunt. Można by spróbować z czujnikami przyspieszenia ADXL
http://www.analog.com/en/subCat/0,2879, ... 5F,00.html
Próbki AD przysyła po wypełnieniu formularza i rejestracji.
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Witam
To jest tak jak podczas nabijania młotka na trzonek,uderzamy w trzonek a młotek nasuwa się do tyłu. Czyli system to młotek a tłok to trzonek, w który uderza sprężyna. My odczuwamy uderzenie w przód a potem cofnięcie systemu,z większą siłą, ponieważ system więcej waży. W Moim wynalazku wydaje mi się, że odczuwalne jest tylko uderzenie tłoka, które nie jest duże, bo układ jest bardzo szczelny i nie ma uderzenia w dno cylindra, bo amortyzuje je poduszka.
Tylko jak to udowodnić.??
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Pokomplikowałeś to wszystko, a ja się z tym nie całkiem zgadzam.
Najpierw łagodny, ale mocny kop do tyłu: wtedy startuje duża masa tłoka i w chwilę później mała masa śrutu.
Po czym silne, gwałtowne szarpnięcie do przodu: gdy tłok i wszystko co z nim do przodu leci, trzeba na krótkim odcinku drogi wyhamować.
Jestem za filmowaniem cyklu ruchów karabinka ultraszybką kamerą. Będzie widać kiedy lufa zbacza z zamierzonej linii strzału.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Springfield7.62
Posty: 296
Rejestracja: 12 sie 2006, 9:34
Lokalizacja: Okolice Krosna

Post autor: Springfield7.62 »

Tylko trzeba miec najpierw dostep do takiego sprzętu. Jakby się o komus udało to by było naprawdę co pooglądać.
Hatsan 80s + Belomo 6x42 Mil-Dot + Drwienko CUSTOM w budowie...
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Janusz napisałeś
Najpierw łagodny, ale mocny kop do tyłu: wtedy startuje duża masa tłoka i w chwilę później mała masa śrutu.
Mi się wydaje, że gdy startuje tłok jest mało odczuwalne. Gdyby nie było oparcia o prowadnicę ,wtedy byśmy odczuli uderzenie w tył a tak jest odepchnięcie. W jakimś stopniu na pewno odczuwalne, ale to nie jest kop. Uderzenie w dno powoduje szarpnięcie do przodu a co za tym idzie cofnięcie lunety.Na to wychodzi, że mój wynalazek nie działa.bo wszystkie zmiany w środku systemu nie przyniosą rezultatu jedynie zmniejszenie masy tłoka ,wtedy mamy słabsze uderzenie i słabsze szarpnięcie Jednak jest to skomplikowane i wszystko zaczyna mi się mieszać.
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Darek! To ja jigt, czyli Zygmunt podpisałem się pod postem. Nie Janusz.
Zmniejszenie masy tłoka na pewno osłabi to szarpnięcie w przód. Akas przestrzega przed odchudzaniem tłoka i straszy przyspieszonym wyniszczeniem spreżyny.
Jeśli stale są kłopoty z uderzaniem tłoka w "dekiel" to powinno się sprawdzić: szczelność tłoka /smarowanie też/, uszczelkę lufy, zwiększyć masę śrutu /może też kaliber/. To podstawowe przyczyny słabej poduszki powietrznej.

[ Dodano: 2007-02-11, 15:33 ]
Tłok rozpędza się na odcinku np 70mm /łagodnie/, a na 15mm hamuje /raptownie/. Przyspieszenia sa więc b.różne nawet przy doskonałej poduszce powietrznej. A już bez poduszki, to walenie młotem w kowadło.

[ Dodano: 2007-02-11, 15:37 ]
W Harrym daje sie zauważyć przyjemne miękkie, ale zdecydowane cofnięcie karabinka - to pierwszy etap cyklu. Za to go lubię!
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
kraina
Posty: 179
Rejestracja: 01 lis 2006, 7:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kraina »

Darek, nie wierzę że w Ciechanowie nie ma chrono w jakimś klubie strzeleckim chociażby szkolnym ,a o ile jest strzelnica to mają raczej chrono, popytaj podzwoń ;) ,
to najpewniejszy sposób sprawdzenia mocy.
bo człowiek czasem musi sobie Blow,H100.22cal.&Belomo,HW97k&Leapers
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Zygmunt przepraszam za pomyłkę.
Zgadzam się z tym. Tylko mamy chyba więcej tych kopniaków niż jeden.
1. Uderzenie w poduszkę lekki ruch do przodu albo raczej był to start tłoka.
2.Ruch systemu do tyłu ten jest największy tu sprawdza się teoria młotka.
Zrobiłem małe doświadczenie położyłem puszkę po śrucie na kostce opartą o śrubę i wystrzeliłem system lekko przesunął się do przodu i mocno cofnął do tyłu odbijając puszkę od śruby.Puszka pojechała w kierunku lupki i spadła.
Strzelnica jest za Ciechanowem, ale latem jest tam facet cały czas, a zimą tylko jak ktoś chce przestrzelić broń to umawia się z nim,takie wiadomości dostałem w sklepie myśliwskim. Jeszcze jest lok i jest strzelnica pneumatyczna,tylko nie wiem czy istnieje tam jeszcze szkółka strzelecka. Muszę dowiedzieć się.
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Najpierw karabinek do tyłu , a podczas hamowania tłoka - gwałtownie do przodu. Taka jest moja /i podejrzewam, że nie tylko moja/ teoria.
W broni palnej i w pcp drugiej fazy nie ma.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
kraina
Posty: 179
Rejestracja: 01 lis 2006, 7:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: kraina »

Zygmuncie zgadzam się z Toba, lecz myslę jescze o trzeciej fazie czyli oddaniu energi przekazanej na ramie ( dołek strzelecki ) z powrotem na karabinek, co myślisz o tym ?

[ Dodano: 2007-02-11, 21:26 ]
była by to druga faza w palnej broni
bo człowiek czasem musi sobie Blow,H100.22cal.&Belomo,HW97k&Leapers
ODPOWIEDZ