Obrazek

Hatsan - co najpierw po kupnie

Spam, Archiwum Forum.
Zablokowany
Awatar użytkownika
student2707
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2006, 20:40
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Hatsan - co najpierw po kupnie

Post autor: student2707 »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów :lol:
Mam mały problem, a w zasadzie będe go mial za parę dni, kiedy dotrze do mnie mój nowiutki h80s. Mianowicie, chciałem sie zapytać o czynności, które musze dokonać jako pierwsze, byćmoże jeszcze przed pierwszym strzelaniem aby niczego nie schrzanić, aby moj sprzet działał dla mnie jak najdłużej. Dodam w tym miejscu, że jest to moja pierwsza wiatrówka i nie sądziłem, że jest przy niej tyle pracy. Myślałem, że użytkowanie takiej wiatrówki sprowadza się tylko do strzelania. Po dłuższym surfowaniu w necie stwierdziłem, że byłem bardzo głupi i pomyliłem sie grubo.
Dlatego mam kilka pytań. Mianowicie:

1. Czy konieczne jest przesmarowanie hasana przed pierwszym strzelaniem? Jeśli tak to czy potzrebne do tego sprzety będą w zestawie z wiatrówką?
2. Czytałęm już o obowiązkowej wymianie prowadnicy. Czy będe mógł dokonać tego po wystrzeleniu np. 500szt śrutu, czy muszę od razu? Co w ogóle sądzicie o natychmiastowej wymianie prowadnicy? Konieczność?? Tak się skłąda, że całe oszczędności wydałem na karabinek lol , a teraz zęby w tynk, a tu jeszcze się okazuje, że to nie jest takie hop-siup.
3. Apropo śrutu. Czy to jest ważna kwestia? Naprawdę zależy mi na długowieczności mojej wiatrówki.
4. Jeśli macie jakieś wskazówki co należy zrobić przed pierwszym strzelaniem, albo w miarę na początku użytkowania to byłbym bardzo wdzięczny
5. Jakieś najczęstsze błedy początkujących - byćmoże pamiętacie swoje błędy - np co sądzicie o śrucie stalowym, lotkach itp.

To narazie tyle. Wiem, że bankowo na wszystkie te pytania znajdę odpowiedzi na tym forum (tak bw ogóle to forum jest wy.....e w kosmos), ale obawiam się, że mógłbym coś ominąć, coś szczególnie ważnego, zanim hasan do mnie dotrze i że mógłbym go uszkodzić przez niewłaściwe użytkowanie albo niedopatrzenie......
Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 09 lip 2007, 7:29 przez student2707, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

pierwsze co zrób jak przyjdzie to strzel kilka razy aby sprawdzić czy wszystko ok, po tym zabiegu powinieneś założyć prowadnicę w przeciwnym razie mozesz wykrzywić sprężynę. Aby ja dorobić musisz rozebrać karabinek i zmierzyć sprężynę-pod jej wymiar zrobić prowadnicę, a skoro jest już rozebrana to wyczyścić i przesmarować, wyszlifować zapadki spustu, splantować końcówki sprężyny (chyba że są ok w oryginale) i dorobić osłonę PET, jeśli nie masz molibdenu to posmaruj smarem takim jaki masz ale nie za dużo-ważne zby w ogóle tam był. Komory sprężania nie smaruj pod żadnym pozorem :!: Koszt dorobienia prowadnicy nie jest duży jeśli masz znajomego tokarza ;-) -jakies 2 piwa :-D . Szczegułowo znajdziesz wszystko opisane na forum-oprucz prowadnicy wszystko zrobisz sam. I pamiętaj-co nagle to po diable :!:
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Re: ratunku, help, pomocy

Post autor: Tomek242 »

student2707 pisze:.
3. Apropo śrutu. Czy to jest ważna kwestia? Naprawdę zależy mi na długowieczności mojej wiatrówki.
Tak, to ważna kwestia. Nie używaj żadnych śrutów stalowych ani lotek, tylko śrut ołowiany. Jeśli dostaniesz w komplecie jakiś śrut, to będzie to jeden z najgorszych śrutów który lata sobie jak chce, ale postrzelać sobie z niego można. Polecam śrut firmy Tomitex, w miarę niedrogi.

I ważne, nie strzelaj jeśli nie załadowałeś karabinka śrutem, strzały na pusto mogą poczynić wiele szkód w karabinku.

Jeśli ci się uda jednak zaoszczędzić kilka złoty to polecam abyś zakupił zestawik tuningowy od Hogana czyli:sprężyna oteva, prowadnica, kapelusz ertalitowy, podkładka z elastomeru i smar.
Kontakt do Hogana znajdziesz tutaj:
http://hatsan.siecplay.pl/profile.php?m ... ofile&u=32
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Nowym Hatsanem możesz strzelać taki jaki jest z pudła. Niczemu to nie grozi - tzn. wiatrówka od tego się nie rozleci.
Sprężynka może (co nie oznacza, że musi) się wykrzywić. Prowadnica dopasowana załatwi sprawę. Ja w swoim turku wystrzeliłem ok 3500 sztuk śrutu, a sprężynka jak nowa (gdyby tylko nie żałosne odspawane końcówki to byłaby całkiem, całkiem :/ )

Strzelaj wyłącznie z załadowanym śrutem, nigdy na sucho.

I zapomnij o jakichś stalowych śrutach czy lotkach. To - owszem może ci spaprać lufę, a w szczególności jej gwint (jeśli posiada).
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Wierzbin pisze:Nowym Hatsanem możesz strzelać taki jaki jest z pudła. Niczemu to nie grozi - tzn. wiatrówka od tego się nie rozleci.
Sprężynka może (co nie oznacza, że musi) się wykrzywić. Prowadnica dopasowana załatwi sprawę.
nie do końca, jeśli spręzyna się powykszywia (niekoniecznie w idoczny sposób) to po założeniu spasowanej prowadnicy jest duża szansa na jej pęknięcie - zawsze po strzale. Naturalnie to nie jest regóła.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
student2707
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2006, 20:40
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: ratunku, help, pomocy

Post autor: student2707 »

Dzięki za pierwsze wskazówki :-D
Tu pytanie a propo zestawu tuningowego od Hogana. Ile kosztuje taki zestaw? Co daje taki zestaw? Włąściwie chodzi mi tylko o samą sprężyne oteva, bo o reszcie części zdążyłem już wyczytać(prowadnica, kapelusz ertalitowy, podkładka z elastomeru i smar) i wiem co one dają. Czy taka spręzyna zwiększa moc karabinku, czy może wpływa jakoś na kulture pracy, czy zwiększa żywotność a może precyzje. Generalnie jak sie ma do oryginalnej sprężyny. I co mógłbym jeszcze zrobić ze swoim h80s jako priorytet mając celność karabinku.
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 24 maja 2006, 22:20 przez student2707, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

zastosuj powyższy zestaw, zalety ma wszystkie wymienione przez ciebie.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tomek242 »

Pozostaje ci dokładne poczytanie forum, jest tu prawie wszystko co wiemy o Hatsanach.
Wysłałem ci priva, tam też masz jedną odpowiedź.
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
student2707
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2006, 20:40
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Post autor: student2707 »

Wiele czytania jeszcze przede mną....ale troszkę mam już za sobą...
A co myślicie o wyciorze i czyszczeniu lufy? I jeszcze o oliwie do śrutu, która ponoć zwiększa prędkość i konserwuje lufe od środka. Wlewa sie 2 kropelki do paczki ze śrutem i już. Mi się wydaje, że to jakiś bubel :-/ jest, ale chce to usłyszeć od eksperta. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tomek242 »

student2707 pisze:A co myślicie o wyciorze i czyszczeniu lufy? I jeszcze o oliwie do śrutu, która ponoć zwiększa prędkość i konserwuje lufe od środka. Wlewa sie 2 kropelki do paczki ze śrutem i już. Mi się wydaje, że to jakiś bubel :-/ jest
Ekspertem nie jestem, ale wycior odradzam a w oliwe nie wierze ;-)

Tu na temat wyciora:
http://hatsan.siecplay.pl/viewtopic.php?t=120
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Jeśli chodzi o oliwę do śrutu to kupuj śrut Tomitex Diabolo Płaski, on już jest naoliwiony, a czy to ma jakiś wpływ na prędkość śrutu to niestety Ci nie odpowiem ;-) Z fabrycznej sprężyny strzelaj śmiało, tak dlugo aż się rozleci, w międzyczasie kup u Hogana sprężynę, prowadnicę, uszczelkę tłoka, kapelusz ertalitowy plus smary. To podstawowy zestaw do Hatsana. Narazie strzelaj sobie z fabrycznych "bebechów", jak się przyzwyczaisz do karabinka to wtedy wymień wszystko co jest w zestawie. Podałem Ci taką kolejność ponieważ Hogan dorabia prowadnicę idealnie dopasowaną do sprężyny którą Ci zaoferuje.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
student2707
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2006, 20:40
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Post autor: student2707 »

Wielkie dzięki za porady. Bardzo się przydadzą + jeszcze wiedza wyciągnięta z forum. Teraz już bede wiedział co robić a czego nie (przynajmniej jeśli chodzi o najistotniejsze fakty) i nie powininem popełnić jakiś katastrofalnych błędów. Jak troche postrzelam i uzbieram troche sianka na zestaw tuningowy to dam zanać. Póki co rzyczę celnego strzelania :-P
PiotraS
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2006, 13:26
Lokalizacja: Czempiń k.Poznania

Post autor: PiotraS »

student2707 pisze: A co myślicie o wyciorze i czyszczeniu lufy?
O wyciorze już było, co do czyszczenia ja używam takich filcowych przetyczek. Ładuję dwie sztuki: pierwszą nasączoną oliwką, drugą suchą a za nimi śrut i wystrzał. Gotowe - przeczyszczone i przesmarowane.
Theoben Evo + Leapers 3-9x40; ReckRanger3
bert
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2006, 20:55
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: bert »

Ja ze swej strony, jako posiadacz Hatsana 80s dodam tylko, że zapragniesz zapewne "zmiękczyć" spust. Fabryczna śrubka regulacji jest za krótka, trzeba wkręcić inną, dłuższą o ok. 2mm. Nie przesadzaj ze zmiękczaniem bo karabin może zacząć sam decydowac o strzale. Mój sprzęt wypluł już kilka tysięcy śrutu, nie wymieniałem żadnych bebechów po wyjęciu z pudełka (czekam aż się coś rozleci), celność jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Strzelam z tandetną, bazarową lunetką Tasco 3-7x20 i o dziwo jeszcze się nie rozpadła.
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

bert pisze:Mój sprzęt wypluł już kilka tysięcy śrutu, nie wymieniałem żadnych bebechów po wyjęciu z pudełka (czekam aż się coś rozleci), celność jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Strzelam z tandetną, bazarową lunetką Tasco 3-7x20 i o dziwo jeszcze się nie rozpadła.
No to pierwsze co się rozleci to sprężyna lub luneta. U mnie pierwsza była luneta (poluzowały się soczewki, po złapaniu gwintów na klej służy do dzisiaj koledze z Forum) a następnie pękła sprężyna.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Zablokowany