Obrazek

dane producenta a faktyczne osiagi

doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

dane producenta a faktyczne osiagi

Post autor: doktor »

Witam

Planuje zakup Hatsana 80/90 S i wlasnie jestem w trakcie teoretycznego przygotowywania sie do smarowania i wymiany prowadnicy :)

Mam pytanie - na ile wiarygodne sa predkosci wylotowe rzedu 300 m/s podawane przez producenta i sklepy? Doczytalem sie na tym forum i na iwebie, ze w przypadku modelu 55 producent zawyzal podobno troche parametry.

Od razu mowie, ze nie jestem czcicielem mocy (od tego mam co innego :) ), chce po prostu miec komplet w miare rzetelnych informacji.
--
Maciek
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Moja pukawka ma predkosc 245m/s wnioski o ile sa zawyzone wyciagnij sam.
Bezbronny
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

są dość mocno zawyżone biorąc pod uwagę masy standardowych śrutów na których przy prędkości rzędu 300m/s z pewnością Hatsan byłby bronią pneumatyczną w/g obowiązujących przepisów (powyżej 17J) a tak nie jest choć granica jest cienka bo z pudła moze mieć ok 16J. Prędkosć początkowa realna rzędu 260m/s już byłaby niepokojąca :)
AA TX200 HC
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

Czyli wymieniajac prowadnice i sprezyne na "zestaw hogana" moge nie trzepac portkami, ze przekrocze limit? I mimo, ze prezyna jest ponoc minimalnie mocniejsza od oryginalu (wiem ze jej zalety polegaja na czyms innym), to po wymianie karabinek ma wciaz ponizej 17J? Dobrze mowie?
--
Maciek
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

oryginalna sprężyna traci na mocy w miarę strzelania, z zestawem Hogana energia moze być rzędu 14-15J - tak myślę ale w tym temacie zapewne koledzy napiszą więcej szczegółów :)
AA TX200 HC
macciej
Posty: 29
Rejestracja: 11 gru 2006, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: macciej »

Niektórzy reklamują że hatsany dają 320 m/s (a chinki to już nagminnie takie prędkości osiągają :) ). Toz to prawie prędkość dźwięku. Trzeba by chyba aluminiowym śrutem strzelać żeby przy takiej prędkości nadal energia była poniżej 17J.
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

U mnie po wymienieniu oryginalnej sprezyny na zestaw Hoganowy predkosc wahala sie pomiedzy 245-249m/s Wiec mozesz spokojnie spac, nie przekroczysz 17J ;)
Bezbronny
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

stworek5 pisze:z zestawem Hogana energia moze być rzędu 14-15J - tak myślę ale w tym temacie zapewne koledzy napiszą więcej szczegółów :)
W miedzyczasie dokopalem sie do informacji samego Hogana, ze jest to okolo 16,5 J.

Czy stopniowa utrata energii przy oryginalnej sprezynie wynika tylko z jej wyboczania sie, czy po prostu niskiej jakosci materialu?

Co do 320 m/s, to juz blisko stopienia olowiu :)

Dzieki za wszystkie informacje.
--
Maciek
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Utrata energi wynika z tego, ze sprezyna ulozy sie, troszke siadzie i energia bedzie sie wytedy utrzymywac na poziomie 14-15J czyli najprzyjemniej karabinek bedzie strzelac. Materialy nie sa niskiej jakosci.
Bezbronny
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Co do 320 m/s, to juz blisko stopienia olowiu
ołów topi się w cieple nie prędkości ;) naboje snajperskie czasem przekraczają prędkosc dźwięku dwukrotnie a są z ołowiu.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

Ale potrafi nadtopic sie w lufie na styku z gwintem :) Strzelam z broni czarnoprochowej, przy bardzo duzych nawazkach i predkosciach wylotowych > 400 m/s pocisk ulega przez to znieksztalceniu. Zapobiega sie, stosujac np. owijki. Z tym, ze tam jest na ogol czysty olow, nie wiem jak ze srutem wiatrowkowym - jest czyms domieszkowany? Ale to wiatrowek nie dotyczy, taka dygresja - sorry :P
--
Maciek
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

No i spalanie prochu daje duże energii cieplnej w wiatrówce jej nie masz. Ale śrut przekraczając prędkosc dźwieku tez się odkształca i traci na celności. Więć lepiej że jest jednak to 250m/s niż jak podają wszyscy. Moja miała mieć 320m/s ! :D
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

producenci wiatrówek podają kosmiczne prędkości początkowe rzędu 320m/s, wcale to nie musi być fikcja, są bardzo lekkie śruty na których prędkosc ta jest realna w połączeniu energi nie przekraczającej 17J tyle ze nikt w zasadzie takim srutem nie strzela, zakładając natomiast że te 320m/s karabinek ma przy masie np. Tomitexa LOK to mamy już broń pneumatyczną a prędkosć początkową bliską prędkości dzwięku :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Re: dane producenta a faktyczne osiagi

Post autor: Madrian »

doktor pisze:Witam

Planuje zakup Hatsana 80/90 S i wlasnie jestem w trakcie teoretycznego przygotowywania sie do smarowania i wymiany prowadnicy :)

Mam pytanie - na ile wiarygodne sa predkosci wylotowe rzedu 300 m/s podawane przez producenta i sklepy? Doczytalem sie na tym forum i na iwebie, ze w przypadku modelu 55 producent zawyzal podobno troche parametry.

Od razu mowie, ze nie jestem czcicielem mocy (od tego mam co innego :) ), chce po prostu miec komplet w miare rzetelnych informacji.
Producent, na swojej stronie podaje klauzulę, że energia wylotowa jego wiatrówek, może być inna, przy dostosowaniu wiatrówki do prawnych ograniczeń z danego kraju (czyt. w limicie).
Sprzedawcy po prostu kopiują z jego strony dane techniczne (czasami się zdarza, ze niewłaściwych modeli), ale "zapominają" podać wspomianą klauzulę, lub zmienić dane techniczne wg ustawowych limitów.
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

tak dziś na alledrogo znalazłem hatsana w kalibrze 5,5 mm o prędkości wylotowej 320m/s to daje 51 J :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
ODPOWIEDZ