Obrazek

TX200 Ultimate

Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

TX200 Ultimate

Post autor: debowy »

Jakiś czas temu sprzedałem swoją wierną Hawajke opisywaną w tym wątku: http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=8492 i ponad rok temu kupiłem TX200. Z zainteresowaniem śledziłem trendy w tuningu tego karabinka próbując udoskonalić swój sprzęt. Od mosiężnych po ertalonowe prowadnice, od kapeluszy sprężyny z oringiem, z duraluminium, czy tworzywa powoli powstawał kolejny topowy karabinek. Albo tak mi się wydawało. I kiedy już strzelane z niego było tylko przyjemnością, a irytacja, że już nic się nie da w nim poprawić sięgnęła zenitu, wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Najbardziej brakowało mi gas-ramu, cyklu strzału niezmąconego żadnymi drganiami, jego prędkości (ang. lock-time). Ale założenie sprężyny gazowej w TX200 jest niemożliwe z powodu centralnego zaczepu tłoka.

A gdyby tak cały system zamknąć szczelnie przed środowiskiem zewnętrznym? Izolować i oddzielić? Godziny dumania, dni testów, zawracania czterech liter koledze Adamowi (dziękuję za wyrozumiałość :hihi: ) i mnóstwo materiału (który nota bene nie jest ertalonem) i powstało!

Obrazek

(A JEDNAK) WSZYSTKO SIĘ KRĘCI

System, czyli sprężyna z zespołem prowadnic (prowadnica wewnętrzna i kapelusz sprężyny) jest zamknięta wewnątrz osłony, pełniącej rolę prowadnicy zewnętrznej sprężyny.

Obrazek ObrazekObrazek

Ale uwaga uwaga, osłona ta pełni także rolę prowadnicy wewnętrznej tłoka.

Obrazek

Konieczne było przetoczenie oraz polerowanie średnicy wewnętrznej tłoka, bo jak się okazuje tłok nie jest równy średnica na całej swojej długości.

Obrazek

Prowadnica zewnętrzna sprężyny łożyskowana jest na prowadnicy wewnętrznej, sprężyna łożyskowana jest na prowadnicy zewnętrznej przy pomocy rozwiązania, które wolę zatrzymać dla siebie. Trochę to zagmatwane, ale najważniejsze że wszystkie drgania są wytłumione i zniesione zostają "siły skrętne". Tak jak w gas-ramie, gdzie nie występują.

Dokładne pasowanie otworu prowadnicy wewnętrznej sprężyny pozwoliło prowadzić tłok również przy pomocy trzpienia zaczepu tłoka. Trzpień oczywiście trzeba było wyosiowac.

Obrazek

Czerpiąc z poprzednich doświadczeń, udało mi się przy energii 15,5 J uzyskać napięcie wstępne ~4 mm! Przewiduję, że odbije się to pozytywnie na żywotności sprężyny, która niewysilona spokojnie będzie pracować.

Obrazek

No, ale dość teorii, szczela to w ogóle?

TESTY

Obrazek

"Gdzie to kura poleciało?" - zastanawiałem się czy to już koniec i popsułem karabin. Okazało się jednak, że cykl strzału zmienił się tak diametralnie, że musiałem przeklikać ok 1MOA w lewo i 4MOA do góry! Kopniak stał się na tyle niewielki, że zmniejszył się też podrzut (stąd prawdopodobnie korekta w pionie)

Do tej pory poszło pół paczki śrutu. Nie zauważyłem, żeby coś miało pęknąć, czy eksplodować :-)

Co do celności, to już nie jestem tuzą strzelectwa, aby móc się wypowiadać obiektywnie, ale odczułem wrażenie, że strzela się dużo łatwiej. Kapsle na 48 m, przy postaraniu się nie mają szans, a przynajmniej udawało się mi je trafiać dużo częściej niż na poprzednim rozwiązaniu tuningowym.

I na koniec kilka strzałów przez chrono po rzeczonej pół paczki śrutu (Exact z pudełka):

237,9
238,5
238,7
237,1
238,7
238,2
238,6
237,0
237,4
238,5

Będzie lepiej.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2014, 14:12 przez debowy, łącznie zmieniany 3 razy.
radoslaw7871
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2014, 6:50

Post autor: radoslaw7871 »

Jeszcze tylko dwa oringi i będzie w pełni szczelna komora. Cykl strzału pewnie się wydłużył - powietrze dostaje się tylko przez nieszczelności pomiędzy prowadnicą a trzpieniem i tłokiem.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

radoslaw7871 pisze:Jeszcze tylko dwa oringi i będzie w pełni szczelna komora.
Raczej nie o to chodziło. :glupek: Porównanie do gas-ramu jest tylko w cyklu strzału.
radoslaw7871 pisze:Cykl strzału pewnie się wydłużył - powietrze dostaje się tylko przez nieszczelności pomiędzy prowadnicą a trzpieniem i tłokiem.
Przewidziałem to. Gdyby się wydłużył, cykl strzału nie byłby podobny do w.w. A ten jest :jem:
radoslaw7871
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2014, 6:50

Post autor: radoslaw7871 »

Szybki ruch tłoka spowoduje powstawanie sporego podciśnienia - jakiego, to już uzależnione będzie tylko od czasu w jakim tłok przemieści się i od precyzji spasowania elementów. Jaki jest cykl strzału w obecnej postaci, powie nam nagranie z "szybkiej" kamery i dokładna analiza. Odczuwalnie, może być taki jak w gaz-ramie.
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

radoslaw7871 pisze:Szybki ruch tłoka spowoduje powstawanie sporego podciśnienia - jakiego, to już uzależnione będzie tylko od czasu w jakim tłok przemieści się i od precyzji spasowania elementów. Jaki jest cykl strzału w obecnej postaci, powie nam nagranie z "szybkiej" kamery i dokładna analiza. Odczuwalnie, może być taki jak w gaz-ramie.
Prościej.... aby stwierdzić czy przepływ jest wystarczający, należy zamontować samą prowadnicę wewnętrzną, zmierzyć na chrono, a potem porównać z zamontowanym całym zestawem.
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Maciek - a ja mam pytanie: czy tego typu rzeczy są możliwe także w innych, bardziej budżetowych karabinkach - czy tylko w Erze? :hm:
No bo jeśli tak - to jesteś Gieniuś :!:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
debowy
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 624
Rejestracja: 20 lip 2008, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: debowy »

Cortez pisze:Maciek - a ja mam pytanie: czy tego typu rzeczy są możliwe także w innych, bardziej budżetowych karabinkach - czy tylko w Erze?
W planach jest jeszcze cała rodzina HW od 50 wzwyż, póki co mam narysowane HW50, ale jak dorwę sztukę, będzie można zweryfikować. W Hatsanie jest za mało miejsca w tłoku i byłoby bardzo trudno, jeśli w ogóle możliwe takie coś wykonać.
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Aha...jak w HW - to super. :piwo:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
TeEn
-#zasłużony2021
-#zasłużony2021
Posty: 154
Rejestracja: 07 maja 2012, 12:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: TeEn »

Maciek to ja służę HW57 do eskperymentu :)
matjas
Posty: 187
Rejestracja: 11 sie 2012, 19:48
Lokalizacja: wrocław/brzezia łąka
Kontakt:

Post autor: matjas »

pierwsze co przyszło mi do głowy jak to zobaczyłem to również obawa o efekt 'strzykawki' przy strzale. skoro piszesz, że nie występuje to po prostu przyjmę to za pewnik. taki malutki pewniczek ale ch.. tam niech będzie w tych ciężkich czasach.

poza tym - TX rules. jak dla mnie NAJfajniejsza sprężyna w tej chwili na rynku.

matjas
wszystko jest proste, dopóki nie masz pojęcia o czym mówisz...
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

matjas pisze: poza tym - TX rules. jak dla mnie NAJfajniejsza sprężyna w tej chwili na rynku.
matjas
..dopóki Ci tłok nie pęknie na miesiąc przed zawodami..

Maciek! wygląda to super. Teraz Obyś miał dużo czasu na strzelanie!!
Ciekawe jak będzie się ten zestaw zachowywał po ok 20 paczkach śrutu..
Chętnie bym tez takiego cusia potestował :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

Dwa tygodnie temu już strzelałem z Maćkowego TX z w/w zestawem :)
Jak dla mnie odrzut mniejszy niż w moim TXie ( były obok siebie ;) )
Po zawodach w Krakowie chyba zaczną się testy też na moim TXie .... śe zobaczy ;)

[ Dodano: Pią 11 Kwi, 2014 19:26 ]
Dziś odebrałem i sru na strzelanie :D
Prędkość ustawiona na 244m/s na Exactcie czyli 16,3J
Test śrutu wypadł pozytywnie:
https://www.youtube.com/watch?v=j8eCmpdTXs8
Kopniak mniejszy niż miałem wcześniej.
Strzeliłem tarczke na 50 ale troszkę wiało i jednej dziurki nie udało się zrobić A! próbowałem :D
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Majecha76 pisze: Test śrutu wypadł pozytywnie: ..
No.. ale to nie jest jakiś wielki wyczym..
Mój Hatsan też tak potrafi.. :)
https://www.youtube.com/watch?v=rP9swQM ... e=youtu.be
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

A z mojego Hatsana kiedyś spadało....
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Teraz robią taki śrut, że nie spada, nawet z "chińskiej lupki" :lol: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
ODPOWIEDZ