Obrazek

Osłona PET dla nowego typu tłoka

Awatar użytkownika
emanuel
Posty: 50
Rejestracja: 09 maja 2006, 19:27
Lokalizacja: Wawa<->Ryki

Osłona PET dla nowego typu tłoka

Post autor: emanuel »

Wiem, że w starym typie tłoka było podłużne wyciecie, przez które dostawał się smar i następował diesel, wiec opłacało sie dorobić prowadnice pet. Ale jak jest w nowych? Też warto ją wykonać? Czy niekoniecznie?
turek, turek i tylko turek (przynajmniej narazie ;) )
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

warto, karabinek jest cichszy.
AA TX200 HC
Zebra
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2006, 8:06
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: Zebra »

czy można więcej informacji na temat osłony PET, czy jest to platikowa rurka wsunieta w cylinder?
Hatsan mod.100 + Nikko AK 2-7/32, S&W 586 6"
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Zebra pisze:czy można więcej informacji na temat osłony PET, czy jest to platikowa rurka wsunieta w cylinder?
wygląda to m/w tak:

http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=4625

nie kiepska głowa nad tym pracowała ku chwale dmuchaczy ;-)
AA TX200 HC
Zebra
Posty: 14
Rejestracja: 02 maja 2006, 8:06
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: Zebra »

Dzieki za link znacznie prościej to wygląda niż chciałem to zrobić
Hatsan mod.100 + Nikko AK 2-7/32, S&W 586 6"
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Jest to zwinięty w rurkę kawałem wycięty z butelki PET. Owszem warto to zrobić z prostej przyczyny: sprężyna nie będzie ocierała się bezpośrednio o ścianki wewnętrzne tłoka i tak jak napisano wyżej znacznie wyciszy pracę karabinka. Ostatnio myślałem o prowadnicy przedniej z ertalonu ale odwiódł mnie od tego pomysłu Hogan, stwierdzając że nic to nie zmieni ponieważ sprężyna wypełnia prawie całą przestrzeń tłoka. Ponieważ dzięki uprzejmości Szymona posiadam 0.5 m ertalonu to zacząłem tak sobie kombinować: a może taką osłonę zrobić z ertalonu??? W tłoku jest niewiele przestrzeni na wciśnięcie takiej oslony i dlatego musiałaby być wybitnie cienka (grubość tego plastiku z butelki PET), przy okazji możnaby wykonać za jednym zamachem dno takiej oslony, które odgrywałoby rolę kapelusza ertalitowego. Nie wiem czy ertalon jest na tyle wytrzymały i czy da się wykonać tak cieniutkie ścianki. A tak to by wyglądało (rysunek w 100% amatorski :oops: ):

Obrazek
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Alchemik
Posty: 121
Rejestracja: 03 maja 2006, 22:37
Lokalizacja: Busko Zdrój

Post autor: Alchemik »

tomaschek30 pisze: Ponieważ dzięki uprzejmości Szymona posiadam 0.5 m ertalonu to zacząłem tak sobie kombinować: a może taką osłonę zrobić z ertalonu??? W tłoku jest niewiele przestrzeni na wciśnięcie takiej oslony i dlatego musiałaby być wybitnie cienka (grubość tego plastiku z butelki PET), przy okazji możnaby wykonać za jednym zamachem dno takiej oslony, które odgrywałoby rolę kapelusza ertalitowego. Nie wiem czy ertalon jest na tyle wytrzymały i czy da się wykonać tak cieniutkie ścianki. A tak to by wyglądało (rysunek w 100% amatorski :oops: ):

[url=http://images1.fotosik.pl/68/5fc3ab26a6119d5bm.jpg]Obrazek[/URL]
Ertalon powinien Ci wytrzymać, ale jednak lepszy by był na samo dno elastomer on bardziej wytłumi dragania niż ertalon.
Osłone można by zrobić z samego ertalonu najlepij z żółtego, ma on o prawie 50% mniejsze tarcie niż biały.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Post autor: Madrian »

Niestety, ale ze swoich doświadczeń z ertalonem muszę cię zmartwić iż jest to wyjątkowo paskudny materiał do obróbki skrawaniem. Niesamowicie łatwo go zaciągnąć, nadtopić, zagiąć idt. W dodatku z powodu niskiej przewodności cieplnej, przy zbyt mocnym lub długim docisku albo posuwie, błyskawicznie spalają się narzędzia - noże tokarskie, wiertła i frezy. W dodatku jest elestyczny, ustepuje i wygina się pod naciskiem.
Niestety obawiam, się, że zrobienie z ertalonu rurki ze ściankami o grubości PET-a jest zadaniem praktycznie niewykonalnym.
Może na wtryskarce by to zrobił, ale tu z kolei staje na przeszkodzie ekonomia. Koszt wykonania formy jest w porównaniu z efektem - kosmiczny.
Wykonanie osłony z PETa, lub puszki po browarku (albo Coli) to koszt 15 min. pracy nożyczkami a surowiec za darmo. Nawet jak ktoś nie pija napojów gazowanych, ani browarku, to znajdzie puszkę lub butelkę w każdym śmietniku.
Oba te patenty sprawdzają się i są wystarczająco trwałe by wystrzymać co najmniej sezon. Przy każdym smarowaniu można zrobić bez kłopotu nową.
Ewentualnie, można użyć rurki z brązu - niestety tu też dochodzi do głosu koszt.
Czy jest zatem sens robić osłonkę wielorazową, skoro wymiana "klasycznej" zdarza się góra, raz w roku i nic nie kosztuje?
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
piteerr
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2006, 23:09
Lokalizacja: kamionka

Post autor: piteerr »

tak sie podepnę moze z okazji PET'a... czy musieliscie kiedykolwiek wybijac tłok młotem? Dzisiaj mialem przyjemnosc dostania w łapki nowego hatsana prosto z pudelka.. no i co... strzelac .. strzelał .. ale musialem go zabrac do siebie i rozdłubac.. przesmarować.. wymienic prowadnice itp. (przeciez nie moglem tak zostawic dobrego znajomego w biedzie). Ku miejemu zdziwieniu tłok wyciągalem dobre 20 min przy pomocy 10kg młota. Na jego obwodzie zgubiłem 1,5mm zeby w miare wszystko poszło.. korpus banan :(
Hatsan 55 + AGS 4x40
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

piteerr pisze:tak sie podepnę moze z okazji PET'a... czy musieliscie kiedykolwiek wybijac tłok młotem? Dzisiaj mialem przyjemnosc dostania w łapki nowego hatsana prosto z pudelka.. no i co... strzelac .. strzelał .. ale musialem go zabrac do siebie i rozdłubac.. przesmarować.. wymienic prowadnice itp. (przeciez nie moglem tak zostawic dobrego znajomego w biedzie). Ku miejemu zdziwieniu tłok wyciągalem dobre 20 min przy pomocy 10kg młota. Na jego obwodzie zgubiłem 1,5mm zeby w miare wszystko poszło.. korpus banan :(
a wyjęłeś dzwignię naciągu z korpusu?? bo do pewnego momentu tłok wychodzi dzwignią, potem trzeba ją wyjąć a tłok wychodzi gładko !!
AA TX200 HC
piteerr
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2006, 23:09
Lokalizacja: kamionka

Post autor: piteerr »


a wyjęłeś dzwignię naciągu z korpusu??
..oczywiscie ze wyjalem..
Hatsan 55 + AGS 4x40
Krzysiek Sz
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2006, 11:57
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Krzysiek Sz »

Nie mam pojęcia co się mogło stać :-?
H70 & AGS
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Hmm, no jak ja wyciągam tłok to też muszę użyć siły, muszę wręcz przyłożyć do tych "pierścieni" na tłoku śrubokręt i dość zdecydowanie bić w niego młotkiem. Dopiero wtedy wychodzi. Ostatnio dostałem od Hogana uszczelkę tłoka (taką zieloną, chyba z teflonu) i muszę powiedzieć, że jej średnica w porównaniu z "Hatsanowską" jest dość znaczna, Ta orginalna jest szersza :-/ Może to jest przyczyna??? Ale ja nie musiałem aż tak drastycznych środków stosować jak kolega
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Madrian
Posty: 115
Rejestracja: 08 maja 2006, 9:09
Lokalizacja: Gród Warsa i Sawy

Post autor: Madrian »

A próbowaliście wybijać tłok za pomocą cienkiego stalowego pręta wsuniętego przez otwór komory spręzania? Wtedy przykładamy siłę dokładnie w osi tłoka i możemy oprzeć pręcik na stożku mocującym uszczelki. Kiedyś musiałem zastosować ten sposób, kiedy podczas montażu przekręcił mi się tlok w cylindrze i nie chciał się obrócić. A bez szczeliny naciągu, nie było nawet o co zahaczyć śrubokręta.
H-55 TG + AGS 4x32; IŻ-38; CPS.
Jeśli rodzice coś ci tłumaczą i nie trafia do głowy, to pamiętaj że potem obcy ludzie wtłoczą ci to przez d... tylko boleć będzie 5 razy mocniej.
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

No jeśli po założeniu nowej uszczelki tłoka dalej tak się będzie działo to pewnie zastosuję tą metodę. Czy dłubanie w tym miejsu nie jest ryzykowne?
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
ODPOWIEDZ