Obrazek

Jak rozebrać lunetę

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
jaroo_oo
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2016, 11:55

Jak rozebrać lunetę

Post autor: jaroo_oo »

Witam.
Posiadam wiatrówkę hatsan i niestety padła mi luneta Leapers 3-9x40 tzn. soczewka , która jest na "wylocie" obróciła się wokół własnej osi. Czy taką awarię da się naprawić domowym sposobem czy luneta na śmietnik? Co prawda dzwoniłem do zakładu gdzie naprawiają optykę, ale koszt naprawy przewyższa jej cenę. Nie wiem jak ją rozkręcić i czym i od której strony.
Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

jaroo_oo pisze:soczewka , która jest na "wylocie" obróciła się wokół własnej osi
Rozumiem, że wywinęła się na "lewą stronę".
:hm: To chyba pierwszy przypadek w historii forum, że takie "coś" się zdarzyło, raczej tego sam nie naprawisz nie mając doświadczenia w temacie i odpowiednich narzędzi :/ . To raczej niemożliwe, tak samo z siebie, mógł się wykręcić pierścień mocujący soczewkę (taki z dwoma nacięciami po przeciwnych stronach) i się zgubił, niezauważony, albo........nie wiem co ci doradzić :?: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
jaroo_oo
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2016, 11:55

Post autor: jaroo_oo »

podejrzewam, że da sie to rozkrecić bo są tam w środku gwintowane pierścienie tylko nie wiem jak się do niej dobrać. Wstawiłbym foto tylko coś mi nie wychodzi wstawiene
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
jaroo_oo
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2016, 11:55

Post autor: jaroo_oo »

Chyba się udało :D
Obrazek

Poprawiłem, bo nie ten kod wkleiłeś. "Qbuś" :)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2016, 15:46 przez jaroo_oo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Wygląda jak by soczewka była przyklejona do tego nagwintowanego pierścienia, trzeba ją wyjąć razem z pierścieniem delikatnie, używając specjalnych bezpyłowych rękawiczek, (żeby nie zabrudzić soczewki), ułożyć precyzyjnie w miejsce z którego się wykręciła i delikatnie wkręcić do oporu, a potem zabezpieczyć przed ponownym wykręceniem kropelką lakieru do paznokci (czarnego matowego) w miejscu gdzie się zaczyna pierścień. Próbuj , jak ci nie wyjdzie, to i tak luneta popsuta :) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
jaroo_oo
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2016, 11:55

Post autor: jaroo_oo »

pierścień jest osobno i soczewka też osobno, tylko na zdjęciu tak wyszło, pierścień da się wykręcić, ale później jest następny o innej średnicy jego już nie mogę ruszyć, no i nie wiem którą stroną na zewnątrz ustawić soczewkę
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Tego drugiego pierścienia nie ruszaj, wyjmij soczewkę i sprawdź która strona jest zabrudzona, ryśnięta itp... tą stroną na zewnątrz, ale jak źle włożysz, to od razu będzie widać w lunecie, że jest nie tak, zanim zakleisz sprawdź i ewentualnie przełóż, żeby uzyskać obraz jaki powinien być.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
jaroo_oo
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2016, 11:55

Post autor: jaroo_oo »

żeby soczewka sie zmieściła to muszę go wykręcić tylko nie wiem czym i czy na "siłe"
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6429
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Na rysunkach jest przekrój lunety, myślę, że trochę ci wyjaśni .



Obrazek
Obrazek
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
jaroo_oo
Posty: 6
Rejestracja: 11 lis 2016, 11:55

Post autor: jaroo_oo »

niestety nie jestem w stanie wykrecić pierscienia trzymającego soczewke nr 12 na rysunku
Dziadek57
-#nowy
-#nowy
Posty: 1
Rejestracja: 23 lip 2017, 16:55

Re: Jak rozebrać lunetę

Post autor: Dziadek57 »

Czasem jest posmarowany klejem podobnym do szelaku , może kropla sirytusu by go zmiękczyła i dałby się odkręcic .
ODPOWIEDZ