Obrazek

Zerowanie

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Ale celownika nie zeruje się z pozycji stojącej, która jak wiadomo jest najmniej stabilną pozycją ze wszystkich, tylko co najwyżej z siedzącej FT lub najlepiej położyć karabin na zwiniętym kocu i samemu się też położyć.
Strzelasz serię i patrzysz gdzie się układają przestrzeliny. I według tego ustawiasz sobie lunetę.

A ze stojącej i ustawieniem stóp to racja, ale pod warunkiem, że luneta już jest wyzerowana. :)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Co do ustawiania celownika (dot. optyki i standrdu) to nie da sie ustawić go dla każdego. Powiem więcej, wystarczy zmienić ustawienie nóg, ciała czy nawet ułożenie palca na spuście i juz zmienia się punkt celowania. Tak mi tłumaczył pan w LOK-u, ale on trafia średnio 7 dziesiątek na 10, prz czym dziesiątka jest mniej więcej taka -> . <- więc nie wiem czy może mieć racje Moje osobiste odczycia są podobne bo jak już zaczne strzelac to skupienie mam w miare dobre ale pod warunkiem że nie ruszam stopami, wystarczy że się rusze i czasami zmienia się punkt celowania.
Pan z loku ma racje. Ale jeśli masz wiatrówkę inną niż sprężynowa przestaje być to tak istotne. Swoją drogą to ma słaby wynik ;) Zawodnik wyczynowy dobrej klasy strzela serie na trenigach po 100/100.
Ale celownika nie zeruje się z pozycji stojącej, która jak wiadomo jest najmniej stabilną pozycją ze wszystkich, tylko co najwyżej z siedzącej FT lub najlepiej położyć karabin na zwiniętym kocu i samemu się też położyć.
Strzelasz serię i patrzysz gdzie się układają przestrzeliny. I według tego ustawiasz sobie lunetę.
I tu się mylisz Wierzbinie ;) Celownik się zeruje w takiej pozycji jakiej strzelasz nikt ze strzelców wyczynowych nie zeruje celownika siedząc czy kucając (zwłaszcza że na strzelnicach pneumatycznych nie ma możliwości innej pozycji przybrać niż stojąca lub siedząca) ja mam lunete wyzerowaną idealnie na kolanie gdy już wstane to punkt celowania jest gdzie indziej ale to taka mała wada silnych wiatrówek sprężynowych. I dlatego powtarzalna pozycja strzelecka jest przy hatsanach arcyważna ;)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

No dobrze, zeruj tak celownik na 10m.
Ja strzelam na trochę większe dystanse i nie jestem na tyle dobrym strzelcem, by ze stójki trafiać w spinner nawet 40mm 10/10 strzałów przy odległości 40 czy nawet 30m.
Chyba mówimy o czymś zgoła innym.

A to że sprężynówki mają różne POI w zależności od pozycji uwarunkowane jest wyłącznie miejscem podparcia karabinu.
Z HW z kolana czy siedzącej miałem podobne POI. Ze stójki jak kciuk opierałem o kabłąk, musiałem obniżyć krzyż o cały dot, żeby strzelić tam gdzie chciałem. :)
W PCP czegoś takiego nie zauważyłem.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Przemo
Posty: 15
Rejestracja: 27 lip 2007, 19:26
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Przemo »

Jeżeli chodzi o zerowanie to moja metoda jest taka: strzelam serie nie sprawdzając tarczy nie i zmieniam nic, po ok 10 strzałach (czasem więcej) sprawdzam skupienie i na oko przestawiam lunetke jako uśredniony wynik poprzedniej serii. Może nie jest to idealna metoda ale wczoraj trafiłem z 10m 2x7, 4x8, 11x9. Po tej seii wiedziałem że lunetka znosi w prawo bo skupienie było niewiele większe niż 5zł. Jeżeli seria nie wskazuje na złe ustawienie to jeszcze jedna itd. W sumie to strzelam tak w ramach treningu i przy okazji ustawiam sobie zestaw.
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

No dobrze, zeruj tak celownik na 10m.
Ja strzelam na trochę większe dystanse i nie jestem na tyle dobrym strzelcem, by ze stójki trafiać w spinner nawet 40mm 10/10 strzałów przy odległości 40 czy nawet 30m.
Chyba mówimy o czymś zgoła innym.

A to że sprężynówki mają różne POI w zależności od pozycji uwarunkowane jest wyłącznie miejscem podparcia karabinu.
Z HW z kolana czy siedzącej miałem podobne POI. Ze stójki jak kciuk opierałem o kabłąk, musiałem obniżyć krzyż o cały dot, żeby strzelić tam gdzie chciałem.
W PCP czegoś takiego nie zauważyłem.

No ale nie oznacza to że nie można wyzerowac lunety na taką odległość z pozycji stojącej :) Dla przykładu zerowałem przyrządy od Anschutza Standard (5,6 mm) na 50 m zawsze ze stojącej ale to raczej dobre dla strzelców wyczynowych.

HW ma system dużo lepszej klasy niż hatsan i skręcenie boczne karabinka jest mniej odczuwalne. Oczywiście ze sprężyn to najlepszy system ma FWB (2 spreżyny które znoszą wzajemnie skręcanie karabinka)

A PCP to jakiej nie przyjmiesz pozycji to zawsze trafisz tam gdzie celujesz ;)
Z HW z kolana czy siedzącej miałem podobne POI. Ze stójki jak kciuk opierałem o kabłąk, musiałem obniżyć krzyż o cały dot, żeby strzelić tam gdzie chciałem.
Tu zauważyłeś coś bardzo istotnego trzeba dobrze poznać karabinek by potrafić go wyzerować :)

Jeszcze jedno mi przyszło na myśl. Standardowe osady od hatsanów słabo się nadają do strzelania z pozycji stojącej.

No dość tych wywodów czuje że zaraz mnie ktoś nakrzyczy :P nie bijcie ja mam uraz strzelca wyczynowego i ciągle nie mogę się pozabyć niektórych rzeczy ;)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Przemo
Posty: 15
Rejestracja: 27 lip 2007, 19:26
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Przemo »

Jeszcze jedno mi przyszło na myśl. Standardowe osady od hatsanów słabo się nadają do strzelania z pozycji stojącej.
Moją ulubioną pozycją jest stojąca z wolnej ręki, bo ponieważ według mnie jest najtrudniejsza. Ale to prawda, że łoże hatsana (w moim przypadku H125) jest niewygodne. zanim się przyzwyczaiłem musiałem strzelać na wyprostowanych palcach (standardowo kciuk na osłonie spustu), dopiero jak się już przyzwyczaiłem mogę strzelać na ugiętych palcach i broń mi nie spada. Oczywiście rękawiczka wskazana.
Awatar użytkownika
rayac
Posty: 135
Rejestracja: 19 wrz 2006, 9:30
Lokalizacja: Ryczów/ Kraków
Kontakt:

Post autor: rayac »

Ile tak średnio obrotów można wykonać pokrętłem przy zerowaniu. Chodzi mi o obroty od ustawienie skrajnego do drugiego skrajnego. Czy jest to plus minus kilka czy kilkadziesiąt obrotów?
Awatar użytkownika
KbUr35
Posty: 304
Rejestracja: 07 kwie 2007, 20:54
Lokalizacja: Warszawa - YelonkY
Kontakt:

Post autor: KbUr35 »

W różnych celownikach jest różnie, ale generalnie chyba warto unikać zbytniego kręcenia - może spróbuj ocenić czy luneta siedzi osiowo, a jak nie to stara dobra klisza, albo insze cuda.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Kilka obrotów, może 3-4 będziesz mógł pokrętłami powykręcać.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

rayac pisze:Ile tak średnio obrotów można wykonać pokrętłem przy zerowaniu. Chodzi mi o obroty od ustawienie skrajnego do drugiego skrajnego. Czy jest to plus minus kilka czy kilkadziesiąt obrotów?
Witam
Jeżeli zakres regulacji jest +/- 0.5 stopni (+/- 30MOA ) to z wyliczeń powinno być +/- 125 kliknięć. Na 10m regulacja POI : +/- 86,8mm ;)
dzinuch
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2007, 9:08
Lokalizacja: Pniewy

Post autor: dzinuch »

Mam pytanie do tomaschek30. Chodzi o zerowanie lunety. Mam leapersa i w instrukcji (jest to ksero chyba dla wszystkich typów lunet) stoi jak byk , że zoom ustawiamy na maximum.
Sądzę , że Ty masz rację , ale proszę napisz krótko czy facet w instrukcji się "walnął" czy też tak można zerować i czy ustawienie zoomu ma wpływ na zerowanie.
Pozdrowienia.
Oldboy rocznik 1952 - H80+tiuning+leapers 3-9x32 AOMD
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: foxrysza »

dzinuch pisze:Mam pytanie do tomaschek30. Chodzi o zerowanie lunety. Mam leapersa i w instrukcji (jest to ksero chyba dla wszystkich typów lunet) stoi jak byk , że zoom ustawiamy na maximum.
Wiem że pytanie nie było do mnie ale odpowiem na nie , to z tym zoomem to po to że na maxa ustawiony pokazuje najbardziej powiększony cel przez co można precyzyjniej celować (nanosić precyzyjne poprawki) ustawiając zoom na 3X i strzelając na 25-50 metrów nie jesteś w stanie wycelować z dokładnością przypuśćmy 1cm więc nie możesz wyzerować lunety (precyzyjnie)
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
dzinuch pisze:czy ustawienie zoomu ma wpływ na zerowanie.
Niestety właśnie tu tkwi problem. W większości tanich lunet zmiana powiększenia często ma wpływ na zmianę "zera" ,jeżeli celownik taką przypadłość posiada to przyjmujemy jakieś stałe powiększenie które będzie nam odpowiadać i więcej już nie kręcimy zoom-em ,tak ustawiony celownik zerujemy. W ten sposób otrzymujemy lunetkę o stałym powiększeniu ,ale za to powtarzalną o ile trzyma się ona kupy ;) .
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
wiktoras5
Posty: 65
Rejestracja: 20 sty 2009, 21:47
Lokalizacja: Łochowo/Bydgoszcz

Post autor: wiktoras5 »

Witam. jako świeży posiadacz HATSANA 70 mam pytanie odnośnie ustawienia przyrządów celowniczych otwartych. Mianowicie: Udało mi się idealnie ustawić na boki, jednak pomimo skręcenia szczerbinki do samego końca wiatrówka cały czas bije za wysoko. na 15 metrach jest to około 4 - 5cm nad cel. Na szczerbince skończyła się regulacja. Łącznie ze mną strzelały trzy osoby i wszystkim tak samo nad cel. Problemu tego nie było podczas zerowania lunety PP 6 x 40, tutaj udało się ustawić dobrze, strzału układały się w środku tarczy. Proszę doradźcie czy pozostaje mi tylko reklamacja czy może coś robię nie tak, a może można coś z tym zrobić. :?:
K-PGS
HW 97K + DOT 4-16x42AO MD
HW 40
ИЖ 38 Made In USSR pięknystan :)
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

może banan jest? nic innego mi nie przychodzi do głowy
Marcin chcesz bana za you?
ODPOWIEDZ