Obrazek

Zerowanie

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Może być banan, może być luz na kostce i port domyka się z lufą patrzącą do góry.
Sprawdź czy lufa jest dokładnie równoległa z cylindrem.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 755
Rejestracja: 27 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Starszy_Pan »

I sprawdź czy jest prosta ...
Sharp 1210+Barska 3-12x40 AO, Iż61 CPR* + CCCP, Gamo Compact, Walther CP99 GL :(
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Zakładam, że muszka jest cała, nie zmniejszyła się , nie ukruszyła!
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

:hm:
1) Lufa może być prosta, ale krzywo osadzona w kostce, zdarza się to niestety :/
2) Banan, czyli lufa prosto w kostce, ale lekko skrzywiona na swojej długości
3) Uszkodzenie szczerbinki/muszki
4) Sposób celowania - nie napisałeś jak celujesz z otwartych, zakładam że dobrze, ale, zasada jest taka że celując musisz utworzyć linię prostą z punktów skrajnych szczerbinki i centralnego - muszki. Druga zasada jest taka że celujesz tak, aby widzieć cały cel tak dosłownie na styku muszki, ale cały! Tu masz fajną linkę z odrobinką teorii n/t "szczelania"
http://www.po.tk.krakow.pl/files/Strzel ... elania.PPT
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
Sage67
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2009, 20:35
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała

Trzymanie zera Hawke HD Sport 3-9x40

Post autor: Sage67 »

Witam,

odebrałem ostatnio Crosmana Questa 1000 po tuningu i pojawił się problem z lunetą (tak podejrzewam). Otóż, po jej ustawieniu karabinek miał świetne skupienie, co prawda w obecnych warunkach sprawdzałem go tylko na 10m (w piwnicy), ale na 5 strzałów przestrzeliny na tarczy stykały się , tworząc jedną większą dziurę. I dzisiaj kiedy chciałem postrzelać, okazało się, że pierwszy strzał trafia, tam gdzie chcę, ale drugi już wymaga ponownego ustawienia lunety i tak w kółko po każdym strzale... Czyżby to było to, czego się najbardziej obawiałem, tj. nie trzymanie zera? Czy jeśli tak, to coś z tym można zrobić? Lunetę dostałem, jako "gratis" w sklepie M...pl, kupując karabinek, ale teraz nie chciałbym kupować nic innego, bo zainwestowałem w zestaw PCP, jak w stopce... Przyjdzie więc strzelać z otwartych, a szkoda, bo Senio naprawdę dobrze go zrobił... Poradźcie, coś proszę... Wystrzelił z tą lunetą ok. 500 szt. śrutu...

Wiem, ze to nie Hatsan, ale też mocny karabinek, dlatego pytam fachowców...
HW-100T + LIGHT-STREAM 4.5x14x44
Crosman Quest 1000 + Simmons 4-12x40
rifleman

Post autor: rifleman »

Sage67 pisze:Czyżby to było to, czego się najbardziej obawiałem, tj. nie trzymanie zera?
Na 99% tak. :!:
Sage67 pisze:Czy jeśli tak, to coś z tym można zrobić?
Można całość podkleić i może uda się podratować. Tu masz cały temat
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=235
Bebeszki twojej lupki powinny być podobne, jeśli nie identyczne. ;)
Awatar użytkownika
Sage67
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2009, 20:35
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała

Post autor: Sage67 »

Rifleman,

dzięki za pomoc. Wstąpiłem dzisiaj we Wrocławiu do M...pl, i powiedziałem im o tej lunecie. Kazali mi przynieść karabinek razem z lunetą, wyślą do serwisu i po 14 dniach wszystko ma być OK. Zobaczymy, jest jeszcze na gwarancji, więc niech się chłopcy martwią :D
HW-100T + LIGHT-STREAM 4.5x14x44
Crosman Quest 1000 + Simmons 4-12x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

No, z m...pl i naprawą gwarancyjną to ja bym nie ryzykował. Sprzęt może wrócić w gorszym stanie jak pojechał, wiele razy było to wałkowane na forum beżowym. Jak koniecznie chcesz wysyłać do nich, to wyślij samą lunetę, no, chyba, że Crosman Ci jakoś podpadł... :hihi:
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Sage67
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2009, 20:35
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała

Post autor: Sage67 »

Wierzbin,

też mam wątpliwości, ale sugerowali, że może to nie być wina szkieł, tylko, np. montażu, itp. Mam jeszcze inne wyjście - spróbować ją pokleić według instrukcji, do której link podał mi rifleman...

Co Ty byś zrobił na moim miejscu?
HW-100T + LIGHT-STREAM 4.5x14x44
Crosman Quest 1000 + Simmons 4-12x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jeśli nic nie ruszałeś w zestawie luneta/montaż/karabin, to wszystko wskazuje na to, że pierwszy element się posypał.
Z tego co pisałeś na początku, objawy wskazują na nietrzymanie siatki.
Rozumiem, że HW100 z LS jest sprzętem do strzelania, a Cros z hałkiem jest rekreacyjny.
Proponuję to samo co Łukasz, czyli rozkręcić i podkleić lunetę.
M...pl nie sugeruj się, że coś Ci naprawią, tym bardziej w terminie. No, chyba że na nową wymienią.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Sage67
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2009, 20:35
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała

Post autor: Sage67 »

OK, zrobię, jak radzisz - nawet, jeśli coś zepsuję, to i tak strata będzie nie aż tak dotkliwa...
Muszę nazbierać kasę na BT 3-9x40, ale to ponad 600zł...

Co zaś do mojego "arsenału", to najpierw kupiłem Crosmana, potem... zacząłem czytać fora internetowe i na jednym znalazłem tego HW do sprzedaży. I dokładnie w tym samym czasie dowiedziałem się, że dostanę ekstra premię w pracy :)

Negocjacje z Żoną się powiodły, wsiadłem do samochodu pojechałem do Będzina i wróciłem z zestawem PCP...

Crosmana wysłałem do Senia, który wydobył z niego wszystko, co można było i chciałbym mieć alternatywę dla PCP. Z otwartych ma całkiem dobre skupienie, tylko trzeba na nim posadzić dobrą lunetę, bo narowisty, że hej!

No i chyba rzeczywiście montaż jednoczęściowy.
HW-100T + LIGHT-STREAM 4.5x14x44
Crosman Quest 1000 + Simmons 4-12x40
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Jak karabinek był u Senia to aż szkoda go oddawać do serwisu w militaria.pl od nich taki już nie wróci. Jeżeli jeszcze nie pozbyłeś się muszki i szczerbinki to zdejmij lupkę i załóż otwarte , postrzelaj z nich na skupienie , utwierdzisz się w przekonaniu czy karabinek jest ok ,ale także sądzę ,że wina będzie po stronie lupki. Montaż raczej odpada bo aby przynosił siewnik na tak małym dystansie musiałby jeździć na karabinku dość zauważalnie.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
sofronov
Posty: 288
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:23
Lokalizacja: W-wa

Post autor: sofronov »

Ostatnio jak byłem w sklepie na M. to przymnie przywieziono wiatrówkę po naprawie (wymianie muszki). Nie dość, że nowa muszka była połamana to wiatrówka zarobiła kilka nowych obić. Faktem jest, że wymieniono facetowi ją na nową (wiatrówkę) od ręki, lecz ciebie to raczej nie będzie interesowało.
Mam wrażenie, że w transporcie albo w serwisie traktują nasze dmuchawki jak kawałek drewna na opał. Ja bym dał tylko szkło i niech się bujają. Dla pewności przetestuj je może wcześniej na innej wiatrówce.
nie zabijaj czasu,
kiedyś czas zabije Ciebie
Awatar użytkownika
Cribs
Posty: 247
Rejestracja: 01 lut 2009, 9:30
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: Cribs »

Znalazłem taki rysunek w "necie":
Obrazek
Też dobrze pokazuje jak wyregulować otwarte.
rifleman

Post autor: rifleman »

Cribs pisze:Znalazłem taki rysunek w "necie":
Tak??? Ja znalazłem identyczny na 3 stronie tego tematu! :PP
Czytać, czytać, czytać dopiero potem pisać. :maruda:
ODPOWIEDZ