Obrazek

Zerowanie

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sage67
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2009, 20:35
Lokalizacja: Wrocław/Wisznia Mała

Post autor: Sage67 »

A więc, minął tydzień, jak oddałem moją lunetę do serwisu M...pl Zadzwoniłem dzisiaj na wcześniej podany nr i.. dostałem zaproszenie do salonu na Oławską, gdzie mnie poinformowano, że lunety nie da się naprawić i... proponują mi nową, i czy się zgadzam... :D

Już chciałem im powiedzieć, że z tamtą poprzednią byłem emocjonalnie związany i chciałbym w ramach rekompensaty szkód moralnych Bushnella Trophy, ale w końcu doszedłem do wniosku, że lepiej nie przeginać i wspaniałomyślnie się zgodziłem :hihi:

Mam teraz Simmonsa i Hawke, nie licząc LS na HW... trzeba będzie dokupić jakiś trzeci karabinek... :hm:
HW-100T + LIGHT-STREAM 4.5x14x44
Crosman Quest 1000 + Simmons 4-12x40
sofronov
Posty: 288
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:23
Lokalizacja: W-wa

Post autor: sofronov »

zastanawiałem się czy możliwe jest zaznaczenie na wieżyczce regulacji pionowej w sposób trwały ale jej nie niszczący kilku zer. Teraz mam lunetę wyzerowaną na 15m drugie zero wychodzi na 23 m a chciałbym jeszcze zaznaczyć 6,5m - drugie zero na 50m; 10m drugie zero na 34 i ewentualnie jeszcze 12m drugie zero na 28m. Obliczenia z ChairGun2 więc musiałbym je zweryfikować na strzelnicy.
Czy jedyny sposób to zapamiętanie ilości klików?
Dodam, że mam elitkę 4200 4-16x40 z multi-x.
nie zabijaj czasu,
kiedyś czas zabije Ciebie
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

sofronov pisze:Czy jedyny sposób to zapamiętanie ilości klików?
W zasadzie tak. Jeśli masz zaznaczone pełne obroty na wieżach, to jeszcze to możesz brać pod uwagę, ale wątpię byś przy takich ustawieniach kręcił o cały obrót.
Pozostaje wyzerowanie wieży na pierwszej nastawie i liczenie klików na kolejnych ;)

Edit:
Może niewielka naklejka na podziałce wieży w kształcie trójkąta stożkiem w dół i różne kolory do zapamiętania - chyba tak prościej będzie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
sofronov
Posty: 288
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:23
Lokalizacja: W-wa

Post autor: sofronov »

Dzięki Marek. Jak to pisałem to wiedziałem z góry kto mi odpowie :). Wydrukowałem ściągę z ChairGuna zrobię do niej korektę po sobotnim strzelaniu (jeśli pogoda pozwoli). Obawiam się, że naklejki mogą być mało trwałe ale spróbuję. Do zera na 6,5 i 50 brakuje mi 31 klików a cały obrót to 51 więc na pewno nie będę musiał przekręcać ponad cały obrót no chyba że na 100 to teoretycznie 151 klików ale to dość łatwe bo to trzy obroty -2 kliki :). A tak swoją drogą to nie mam zielonego pojęcia na ile ChairGun jest wiarygodny, a nawet czy klik klikowi równy.
nie zabijaj czasu,
kiedyś czas zabije Ciebie
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że chairgun świetnie, wręcz idealnie sprawdza się do trzydziestu - kilku metrów. Dalej też można brać poprawki z programu, ale delikatne podmuchy wiatru mogą wszystko zaburzyć (strzelając w terenie, a nie w hali).
Co do skali na wieży, to przyklej punkty odniesienia, a później wystarczy całą wieżyczkę dookoła zakleić przezroczystą taśmą. Punkty będą widoczne, a znaczniki trwałe.
Chairgun w tej kwestii też może sporo pomóc.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
jachowicz7772
Posty: 51
Rejestracja: 22 gru 2008, 23:22

Post autor: jachowicz7772 »

Może ktoś mi odpowie, na takie pytanie: strzelając na odległości od 15 do 80 m na jaką odległość wyzerować lunetę, aby móc strzelać na te odległości nie przestawiając zera, a jedynie biorąc poprawki na krzyżu MilDot? Nie mam dostępu do chrono, więc żaden program mi nie pomoże, a jedynie porady praktyczne, które potem będę musiał ustawić w czasie strzelania. Przypuszczam, że karabinek ma ok 16 J.
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Ja miałem wyzerowaną na 25m i strzelalem 25-100m biorąć poprawki na 100m już na belce krzyża (kropek nie starczyło w Belomo).
Bezbronny
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

jachowicz7772 pisze:Może ktoś mi odpowie, na takie pytanie: strzelając na odległości od 15 do 80 m na jaką odległość wyzerować lunetę, aby móc strzelać na te odległości nie przestawiając zera, a jedynie biorąc poprawki na krzyżu MilDot? Nie mam dostępu do chrono, więc żaden program mi nie pomoże, a jedynie porady praktyczne, które potem będę musiał ustawić w czasie strzelania. Przypuszczam, że karabinek ma ok 16 J.
Musisz sprawdzić empirycznie ;)
Wyzeruj sobie na 15m i sprawdź gdzie układają się przestrzeliny na 80m.
Ja przy Vo 237 - 238 (Exact) strzelam na 75m czwartą kropką (przy true mildot).
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
człekoupior
Posty: 69
Rejestracja: 09 kwie 2009, 20:47
Lokalizacja: Płock

Post autor: człekoupior »

myślę, że najlepiej zadać to pytanie w tym miejscu...

czy po zrobieniu tuningu trzeba od nowa zerować optykę? ;) nie miałem okazji jeszcze wypróbować karabinku, a chciałbym się przygotować psychicznie na zerowanie, o ile na 100% będzie konieczne ;D
AA s400 + mały DOT
Twinmaster Sport
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

hmm, w zasadzie jeśli tydzień nie strzelasz, to już trzeba zerować optykę (przy sprężynie), a co dopiero po tuningu! ale patrząc na Twoją stopkę, dziwię się, że co dzień nie musisz tego robić
Marcin chcesz bana za you?
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Czemu przy braku strzelania przez tydzień, trzeba zerować optykę? Gdzie Ty to wyczytałeś ? Ja potrafie i ponad tydzień nie strzelać, a zero jest tam gdzie być powinno.
Bezbronny
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

po prostu jak tydzień nie strzelam, to się odzwyczajam od poprzedniej pozycji, chwytu itd (a zwykle strzelam co tydzień lub kilka) i mam zero gdzie indziej ;)

EDIT
Nie mówię oczywiście o całkowitym szukaniu zera, ale o paru klikach
Marcin chcesz bana za you?
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Mein Gott pisze:w zasadzie jeśli tydzień nie strzelasz, to już trzeba zerować optykę (przy sprężynie)(...)po prostu jak tydzień nie strzelam, to się odzwyczajam od poprzedniej pozycji, chwytu itd (a zwykle strzelam co tydzień lub kilka) i mam zero gdzie indziej
Eee, Marcin, nie przesadzaj. Nie jest znowu tak tragicznie ;)
Musiałbyś trzymać karabin za każdym strzelaniem zupełnie inaczej, żeby POI nie równał się POA...
człekoupior pisze:czy po zrobieniu tuningu trzeba od nowa zerować optykę?
Zależy co rozumiesz przez "tuning"...
Jak odkręcasz lunetę od karabinu, to zerowanie masz jak w banku.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
człekoupior
Posty: 69
Rejestracja: 09 kwie 2009, 20:47
Lokalizacja: Płock

Post autor: człekoupior »

wymieniłem tłok i sprężynę ;) no i smarowanie oczywiście... lunetkę zdejmowałem oczywiście ;) czyli, będzie trzeba zacząć od zerowania, tak jak myślałem..

@Marcin - mam ten karabinek z optyką trochę ponad miesiąc... i po pierwszym zerowaniu wszystko się ładnie trzymało... (celność spadła dopiero po 35 metrach... ale to raczej z winy mojego parkinsona...)

pozdrawiam :)
AA s400 + mały DOT
Twinmaster Sport
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

no dobra, wyszło na jaw, że nie umiem strzelać :D
i dobrze, mi wystarczy tylko jeździć na zloty :)
Marcin chcesz bana za you?
ODPOWIEDZ