Obrazek

Zerowanie

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
swinka
Posty: 137
Rejestracja: 08 kwie 2013, 9:55
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: swinka »

Przestańcie no :(((( dajcie mi szanse, że mój hatsan nie jest psujem i jest nadzieja na fajnie strzelanie ;)
Jak coś tuning w drodze więc może być tylko lepiej ;)

[ Dodano: Nie 09 Cze, 2013 20:49 ]
Powiedzcie koledzy. Stosował z Was ktoś taki tani statyw ( http://allegro.pl/profesjonalny-statyw- ... 20607.html ) żeby oprzeć wiatrówkę do zerowania? (taka mega tania alternatywa do podpórki Porta - Aim)
HW100 S 4,5mm + Vortex Diamondback 4-12x40
HW95 Lux 4,5mm
HW40
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

Witam!Panowie ostatnio zakupilem lunetkę typu"odpowiednik Leapers",czyli krotkow mówiąc zwykły Kandar 4-16 za 280zl mniej wiecej.Chcialem to ustronstwo wyzerowac ale nie wiem czy ja cos zawalam,czy po prostu luneta nie trzyma zera?...Po kazdym wystrzale wkladam w lufe kalibrator laserowy i widzę ze punkt jest przesuniety o jedna lub dwie podziałki w róznych kierunkach hm?...Zeruję na zoomie 12 i mam paralaksę na 50 m ustawiona,bo na taka odległosc własnie chciałbym postrzelac z lunetą,a nie mniejszą.Nie wiem czy mozna to oddac na gwarancji i czy jest to wystarczajacy powod do jej zwrotu?Będę wdzięczny za wskazówki.Pozdrawimam
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Zanim zaczniesz majstrować przy optyce, napisz z jakiego karabinka strzelasz, czy był on po przeglądzie (lub cywilizowany), oraz jakiego śrutu używasz.... :hm: Możliwe, że taki posiew nie jest winą lupki.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

witaj!Dzięki za odp.Słuchaj chodzi o to ze strzelam z hatsana 55 i zeby byla jasnosc to nie chodzi mi o rozrzut sruta,tylko o to ze po kazdym wystrzeleniu spogladam przez lunete i na odległosc np 30 m czy 50 po kazdym strzale zielony punkt lasera na krzyzu celowniczym jest przesuniety,tak sobie po prostu błyskawicznie sprawdzam,co prawda dokręcam pokrętła tym ząbkowatym pierscieniem ale to chyba nie ma nic wspólnego z cementowaniem zera,moze po prostu-bo tak słyszałem-trzeba jeszsze taka mikroskopijna srubke dokręcic hm?...nie wiem kurczę i musze ci powiedziec ze jesli tak ma byc po kazdym strzale to jakas porazka.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

No dobra ... co prawda nic z tego nie zrozumiałem , ale konkretnie : ... na jakiej odległości wyzerowałeś karabin ???
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

usiłuje wyzerowac na 50m i przed strzałem wkładam laser do lufy,środkiem krzyza robie najazd na sam srodek,czyli centrum krzyza trafia idealnie w zielona plamke lasera,po czym oddaję strzał i wkładam do lufy ponownie laser a tu okazuje sie ze punkt lasera mam przesuniety w górę lub w prawo lub ku dołowi,czasem o jedna a czasem o dwie podziałki.Pytanie czy jestem cos więcej z tym w stanie zrobic?,bo jesli nie to porazka po prostu
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

To taka rada: zostaw w spokoju ten laser - to zbędny gadżet :PP
Spuść na początek z tonu z dystansem - wyzeruj się na 25m, przy powiększeniu x10 i AO na podobnej nastawie. Jeśli strzelasz z "dzikiego" Hatsana, prosto z pudełka i do tego jeszcze byle jakim śrutem - to laser nic Ci nie pomoże. Może lupka trzyma nastawy - a może nie, ale zacznij od podstaw i popracuj najpierw nad chwytem i techniką strzału.... 8)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4619
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Weź ten laser oddaj jakiemus nauczycielowi.. - ucieszy się, będzie miał fajny wskaźnik.. :)
Hatsana 55 nie ma sensu zerować na 50m, bo już ma za duży siewnik na tym dystansie..

I tak jak chłopaki pytali:
1. - Masz karabinek prosto z pudełka, czy ktoś go "pooprawiał" ?
2. - Jeśli tak - to jak? Co było zrobione?
3. - Jakiego śrutu używasz?
4. - Co to za "ząbkowane pierścień" którym dokręcasz pokrętła?
5. - Próbowałeś wcześniej wyzerować lunetę na mniejszy dystans? np 25m?
6. - Poczytałeś ten dział (Zerowanie) zanim napisałeś tego posta? Jak nie, to przeczytaj.. i dział "Optyka na Hatsana" też.. :)
:)

Ps. usunąłem Ci posta z tematu "Optyka na Hatsana" bo to był dokładny dubel tego samego postu z tutaj.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

Panowie Hatsana mam prosciutko z pudełka i jest celny bo bez lunety za szczerbinki trafiam do puszek na 50m-oczywiscie nie za kazdym razem ale trafiam- ;) dosyc nawet szczerbinke udało sie ustawic,tylko pytanie co dalej,bo luneta ladniutka i fajna,identycznie jak leapers wyglada tzn.chodziło mi o te pierscienie na pokrętłach do ustawiania krzyza,takie po prostu jak w innych lunetach,czyli jakby nakrętki czy podkretki wygladaja ale nie wiem czy to słuzy do cementowania zera czy tez nie?Czy powinienem jeszcze tą pyci mini srubeczke dokrecic na obu pokretłach,bo tymi podkrtkami tylko blokuje lub zwalniam w.w.,mam nadzieje ze rozumiecie o co chodzi,bo byc moze kiepsko sie wyrazam w temacie :/ Natomiast jesli chodzi o zerowanie na 25m to niestety jeszcze nie zerowalem,ale jak juz wspomnialem nie chodzi mi o rozrzut srutu tylko o uciekanie po kazdym wystrzale srodka krzyża z punktu lasera,czy to na 20 czy na 30 czy w koncu na 50 metrach.Jesli o ten laser chodzi,to byc moze ze on jest rozkalibrowany i daje w d....hm,chociaz kół nie zatacza i wkładam do lufy zawsze w tą samą pozycje.Wiem ze mozna przystrzelic bez jego pomocy,tylko to dłuzej schodzi a tak mam od razu podglad zera przy jego pomocy.hm...byc moze błądzę :) A o śrut nie pytaj bo kicha podobno na maxa,czyli;Gamo i Oztay
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

studentig pisze: ...A o śrut nie pytaj bo kicha podobno na maxa,czyli;Gamo i Oztay
...masz pierwszą odpowiedź - natychmiast zmień śrut na normalny. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4619
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Kup paczkę Exacta 4,52.
Dokręć z wyczuciem montaż na szynie.
Poświęć się, i wyzeruj na 25m..
Śrutem, a nie laserem.. a laser oddaj w dobre ręce, byle nie dzieckom bo se oczy powypalają. :cisza:
Gamo sobie zostaw do puszkobicia na małym dystansie, a oztaya daj jakiemuś wędkarzowi.. sie mu może przyda. :hm:
Nie kręć tymi "pierścieniami".. dopóki nie wiesz do czego są.. ja nie mam pojęcia :hm: może dlatego zero Ci się przestawia..? :hm:
Jak masz szansę, to zamień tego Kandara na Leapersa ..
Jak masz możliwość, to wyślij karabinek do Cekausu albo Alchemika - zrobią poprawki, dopracują system i poskromią wierzgającą bestię.. :)
Bez "cywilizacji" ten Kandar długo nie pociągnie na Hatsanie..
Poczytaj trochę foruma :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

Swięte rady jak widzę,pewnie sie do nich odniosę z przekonaniem z uwagi na waszą praktykę ;) Kurczę niby forum czytałem ale jak widzę zbyt szybko dokonałem zakupu bez głębszych przemyślen...,taki juz narwaniec jestem.Powiedzcie mi jeszcze czy poprawek na moim hatsanie(jak juz przeslę do Cekaus),warto byłoby wymienic na sprężynę gazową?Czy słyszeliście o czyms takim?A w ogóle to mam fajny laser do sprzedania :D taki zarcik!No nic,czas na zmiany w takim razie.A cha!Leapers tak w ogóle mógłby przezyc na hatsanie bez poprawek,czy nie warto ryzykowac?
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Nie ryzykuj ;) bo go roztrzepie
Bierz Vortexa
Dobierz śrut (polecam Exact 4.52)
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Zack pisze:...Bierz Vortexa
...i tu bym się polemizował.... :PP Podejrzewam, że hiszpan zrobi super na zwykłej sprężynie i poustawia wszystko - a kasy mniej. A co do zakresu robót w H-55....wiele możliwości jest. Mamut przerabiał temata.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
studentig
Posty: 22
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:43

Post autor: studentig »

Panowie jutro będę bez lasera testował sprzęt i zobaczymy...Mam także jedno pytanie jeszcze,bo zaświtała mi mysl o czymś takim jak kolimator :) Czy słyszeliscie moze zeby ktoś z wiatrówki strzelał uzywając czegos takiego?Fajna rzecz,choc nie ma co liczyc na zblizenia obiektów ale z drugiej strony zupełnie nieskomplikowana optyka(jedno szkiełko i juz),nawet mógłby pewnie na hatsanie poskakac i podejrzewam ze bez większych szkód...Tylko czy kolimator w ogóle uzywa się i praktykuje tego typu metody w strzelectwie?Co wy na to?WPytam na zaś bo nie wiem jak będzie z tą lunetką i czy zdołam ją wymienic.
ODPOWIEDZ