Obrazek

Problem z otwartymi przyrządami celowniczymi

Awatar użytkownika
Ghost2608
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Stalowa Wola

Problem z otwartymi przyrządami celowniczymi

Post autor: Ghost2608 »

Witam,
Przejdę od razu do rzeczy, wiec przeszukałem forum(być może nie potrafię szukać) i nie znalazłem nic co by odpowiadało mojemu problemowi, otóż stosunkowo niedawno bo w piątek przyszedł do mnie Hatsan 55STR SAS QT(nie alchemizowany). Na weekendzie nie miałem czasu wiec w poniedziałek poszedłem ustawić przyrządy celownicze strzeliłem kilkoma śrutami do tarczy, przestrzeliny ułożyły się wysoko wiec szczerbinkę obniżyłem i tak kilka razy, aż osiągnąłem szczyt czyli nie dało się bardziej obniżyć już szczerbinki, ale i tak każdy strzał lądował bardzo wysoko, z około 8 metrów strzelając w dolną krawędź tarczy śrut uderzał jakieś 1-1.5 cm nad celem. Być może to wina śrutu ponieważ urzywałem śrutu "OZTAY". Zdziwiło mnie jednak że na ok 10-15 metrów nawet z tego śrutu miałem skupienie max wielkości złotówki, ale jak wcześniej wspomniałem musiałem bardzo nisko celować. Co ciekawe pożyczyłem od kolegi lunetkę dosyć dobrą i ją mogłem ustawić spokojnie, trafiałem w okolicy dziesiątki.

No dobrze, a więc:
1. Miał ktoś z forumowiczów taki problem?
2. Czy da się to jakoś wyeliminować?
3. Czy dobrym pomysłem byłoby przykleić coś do muszki aby była dłuższa(szukałem na internecie jakiejś lepszej muszki ale nie moge nic znaleźć)

no i w sumie to by było na tyle
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Widzę, że jesteś ze Stalowej Woli. Jeżeli masz czas i jesteś zmotoryzowany to wpadnij w piątek na strzelnicę LOK w Tarnobrzegu, oglądniemy sprzęt i pomyślimy co z tym zrobić.
Prawdopodobnie lufa jest "zadarta" do góry albo coś jest z przyrządami. Śrut też nie jest pierwszych lotów, spróbujemy na czymś lepszym postrzelać, zmierzymy karabinek na chrono. Także zapraszam.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Ghost2608
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Ghost2608 »

Niestety zmotoryzowany nie jestem więc ciężko będzie z wpadnięciem na wasz LOK.
Chciałbym wiedzieć co masz na myśli pisząc "zadarta", bo kojarzy mi się to z zadarciem widocznym na pierwszy rzut oka, ale ogólnie wydaje mi się, że problem leży w przyrządach ponieważ z lunetą nie było problemu strzelać dopiero po przejściu do ustawienia otwartych lipa.;(

edit: Lunetka miała mniej więcej jeden obrót do maksymalnego poziomu w dół.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2012, 19:24 przez Ghost2608, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Ghost2608 pisze:ale ogólnie wydaje mi się, że problem leży w przyrządach ponieważ z lunetą nie było problemu strzelać dopiero po przejściu do ustawienia otwartych lipa.;(
A jak dużo była wykręcona wieżyczka od regulacji góra dół w lunecie ? Może tez przy skrajnym położeniu już była ?

Lufa może być zadarta do góry niewiele, może to być nawet ledwo widoczne, zwłaszcza dla kogoś początkującego.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Hani
Posty: 16
Rejestracja: 24 maja 2012, 18:54
Lokalizacja: Przybradz/Hannover

Post autor: Hani »

Myślę ze te 8m to trochę za mało, zobacz z 15 powinno być lepiej. Ja mam H90 i tez tak mam ze jak za blisko jestem przestrzelina jest wyżej dopiero stabilizuje się to powyżej 10m. Ustawiłem na 15m i teraz spoko z 30 m puszka po piwku jak sito teraz myślę o jakiejś optyce. Czekam tylko na jakieś lewe fundusze (żona xD).
fazza102
Posty: 25
Rejestracja: 11 maja 2012, 23:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: fazza102 »

Mam dokładnie ten sam problem ale z większych odległości. Koledzy z forum mówią że to normalne niektóre "typy" już tak mają jeżeli z lunetą jest spoko to czym się martwić. Jeżeli z 20m masz 8cm za wysoko to można powiedzieć że masz bliźniaczy problem. Gorzej jak by strzelał o 20-50cm za wysoko z 15-20m wtedy to było by czym się martwić.

PS. Do wszystkich którzy mają ten sam problem u mnie zniknął po wykonaniu:
1. Regulacja spustu, ponieważ możecie zrywać każdy strzał.
2. Odliczcie pół paczki śrutu najtańszego jaki jest i wystrzelcie go w co popadnie aby wszystko się w środku wyrobiło, dotarło itd. Poza technicznymi sprawami przyzwyczaicie się do odrzutu.
3. Nie zniechęcać się a z dnia na dzień będzie coraz lepiej.
Hatsan 90 + 'Alchemik'.. Walther ZF6x42
Awatar użytkownika
Ghost2608
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Ghost2608 »

być może masz racje postrzelam troche i może się wszystko ustabilizuje a poza tym niedługo mam zamiar wpakować w niego alchemizacje i wtedy się zobaczy
atkus
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2012, 12:27
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: atkus »

Witam,
nie wiem czy dobrze zrozumiałem.Generalnie jest tak. Ustawianie przyrządów celowniczych odbywa się poprzez regulację szczerbinki pokrętłami: góra - dół, lewo - prawo. Chcąc podwyższyć punkt celowania należy górne pokrętło na szczerbince kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli chcemy, aby wiatrówka strzelała w dół tarczy, kręcimy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ustawianie przyrządów w poziomie odbywa się podobnie. Kręcąc bocznym pokrętłem na szczerbince zgodnie z ruchem wskazówek zegara przestawiamy punkt celowania w prawo. Kręcąc pokrętłem przeciwnie do ruchu wskazówek zegara przestawiamy punkt celowania w lewo.Mam nadzieję,że pomogłem.
Awatar użytkownika
Ghost2608
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Ghost2608 »

Rzecz w tym, że potrafię ustawić przyrządy(chyba ;) ) ale nie w tym problem tylko z tego co wiem to przy maksymalnie obniżonej szczerbince raczej karabinek celując pod "czarne" nie powinien bić 4 cm nad celem, a ja dopiero celując jakieś 2 cm pod tarczę dopiero mogę trafić w środek ale dzięki za próbę pomocy. :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Posty: 340
Rejestracja: 01 lip 2009, 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hiszpan63 »

atkus pisze:Chcąc podwyższyć punkt celowania należy górne pokrętło na szczerbince kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
... wręcz przeciwnie ... :!:
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
Mpp HP-01 "Gnom"
rifleman

Post autor: rifleman »

Ludzie, czy naprawdę musimy całe forum n-ty raz przepisywać.
10 sekund szukania > http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?p=10432#10432
Awatar użytkownika
metalbeast
Posty: 48
Rejestracja: 16 mar 2012, 17:37
Lokalizacja: Głogów

Post autor: metalbeast »

Ja jeszcze dodam, że to normalne w tym modelu, że szczerbinka jest prawie opuszczona w dół.
Trzeba tak ustawić, żeby zgrywała się muszka ze szczerbinką a nie to śmieszne sru-glow.
Tak ustawionym karabinkiem ładuję z otwartych od dłuższego czasu i sobie chwalę. Ostatnio zwiększyłem dystans do 35m i strzelam do denka od puszki, które ledwo widać z tego dystansu. Mam ustawione tak, że muszka jest na najniższym ustawieniu, celuję tak, że 1/2 celu jest zakryta muszką.
Hatsan 55S
fazza102
Posty: 25
Rejestracja: 11 maja 2012, 23:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: fazza102 »

Tyle że szczerbinka szczerbince nie równa. Zależy jak Turasy wlały ten badziewny plastik w formę. Jak dla mnie otwarte w Hatsanach są stworzone do strzelania rekreacyjnego i polepszenia wyglądu. Tak jak pisałem w innych postach moja 90-tka pakowała za wysoko a po założeniu lunety jest normalnie, znaczy celnie.
Hatsan 90 + 'Alchemik'.. Walther ZF6x42
Awatar użytkownika
Ghost2608
Posty: 6
Rejestracja: 16 maja 2012, 15:24
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Ghost2608 »

Ostatnio dokleiłem do muszki kawałek filcu i już da się ustawić w miarę bo wiadomo idealnie nie będzie ale problem ustał co prawda ciężko się celuje bo filc prawie dotyka góry osłony muszki ale jakoś sie strzela :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Ghost2608 pisze: ... ale jakoś sie strzela :D
Weź wywal to ustrojstwo, zapodaj lupkę i zamiast strzelać " jakoś" zaczniesz strzelać "fajnie" ;-)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ