Obrazek

czyszczenie soczewek

Spam, Archiwum Forum.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tomaszek
Posty: 21
Rejestracja: 31 paź 2007, 13:04
Lokalizacja: Kraków/Chełm

czyszczenie soczewek

Post autor: Tomaszek »

Przejrzałem wszystkie tematy z działu "optyka" i nie znalazłem żadnego który traktowałby o czyszczeniu soczewek. Zatem pytam: czym bez szkody dla szkieł można je czyścić? Najlepiej by było ich pewnie nie dotykać wcale, ale co jak się np zakurzą? Albo co gorsza czymś zaleją... Pewnie starzy wyjadacze się uśmiechneli pod wąsem... Wybaczcie to laickie pytanie. Człowiek uczy się całe życie.
"...człowiek strzela - Pan Bóg kule nosi..."
HW 57 + Leapers 3-9x32 MDAO
Awatar użytkownika
indian
Posty: 336
Rejestracja: 04 lis 2006, 20:31
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Post autor: indian »

Witam.Ja poszedłem na łatwiznę i wybrałem się do zakładu optycznego i zakupiłem odpowiednią sciereczkę i płyn do czyszczenia okularów :D fakt że sciereczki sa różne tzn. tańsze i droższe (ja wziołem średnią ;) ) ale drugi fakt to taki że ceny niektórych szkieł do okularów są zblizone do cen niektórych lunet wiele wyjaśnia.I w tym temacie nic więcej mi do głowy :nie: przychodzi.
Old Indian Never Die
Awatar użytkownika
Tomaszek
Posty: 21
Rejestracja: 31 paź 2007, 13:04
Lokalizacja: Kraków/Chełm

Post autor: Tomaszek »

W międzyczasie znalazłem taki oto tekst. Punkt 22.
"...człowiek strzela - Pan Bóg kule nosi..."
HW 57 + Leapers 3-9x32 MDAO
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Powinno się naszą optykę traktować tak, jak obiektyw foto. Profesjonaliści kupują drogie płyny i ściereczki, a raczej bibułki. Pyłki na obiektywie najlepiej zdmuchiwać gruszką gumową, butelką plastikową, bądź powietrzem z butli /jak spray/. Używają też b. miękkich pędzli, które nie mogą być użyte do innych celów.
Pyłki nie są grożne, najbardziej obraz psują ślady po palcach. Wycieranie takich śladów powoduje, że cała soczewka pokrywa się cienką warstwą tłuszczu, niby nie widać, ale tam jest mgiełka. Ona najbardziej psuje obraz.
Teraz własnie nadchodzi czas mycia. Powinno się do tego używać spirytusu 70%. i zbierać płyn najdelikatniejszą flanelką, zawsze świeżym, nowym miejscem, w kierunku od środka soczewki do brzegu. Można zafundować sobie irchę, lub znaleźć stare irchowe rękawiczki. Szmatka nie może gubić włosków.
Soczewka psuje się od tarcia szmatką. Wycieranie kurzu, to obróbka ścierna ostrymi drobinami. Żeby obiektyw długo był dobry należy czyścić go najrzadziej jak tylko można.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Coś mi się zdaje, że alkohol izopropylowy powinien dać radę bo w całości odparowuje (piszę z głowy, jak co to prostujcie).
Ostatnio zmieniony 19 gru 2007, 21:28 przez irak, łącznie zmieniany 1 raz.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Tak! Ten jest najlepszy, i kupowane płyny są na nim oparte. Jednak trudniej go kupić. Napisałem jak sobie poradzić, gdy nie ma drogiego zestawu do czyszczenia obiektywów. / Do kupienia na giełdzie foto, lub na Alledrogo/
Nie każde zanieczyszczenie rozpuszcza sie w alkoholu, niektóre rozpuszczą się za to w wodzie /cukier/, dlatego nie czysty spirt a 70%.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Rlyeh
Posty: 100
Rejestracja: 31 sty 2007, 23:26

Post autor: Rlyeh »

Ja zakupiłem lenspena + płyn + skrawek mikrofibry + jakieś chusteczki. Na allegro wyniosło mnie to ok. 30 PLN razem z wysyłką (i to też chyba dużo zaokrąglam). Chusteczek nie używam, kiedyś porysowałem sobie chusteczkami do optyki okulary ;p ale reszta daje radę.
doktor
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: doktor »

W kazdym Media Markt, Saturnie i wiekszych sklepach ze sprzetem komputerowym jest do kupienia zestaw Easy Screen Cleaning Set firmy Fellowes. To sa chusteczki nasaczone alkoholem izopropylowym i sciereczka z mikrofibry (i costam jeszcze, ale to juz stricte do monitorow). Czyscilem tym obiektywy, szkla teleskopu, monitor LCD, lornetke itd. Koszt dosc rozsadny, chyba 30 zl z hakiem.
--
Maciek
Awatar użytkownika
Roman
Posty: 225
Rejestracja: 06 paź 2006, 9:29
Lokalizacja: zewsząd

Post autor: Roman »

irak pisze:Coś mi się zdaje, że alkohol izopropylowy powinien dać radę bo w całości odparowuje (piszę z głowy, jak co to prostujcie).
Nie ma żadnej trudności sprzedam wam (tylko całą beczkę) :D

Żartowałem

Na litry też coś załatwie jak będą chętni.
Iż 38
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Są też gotowe zestawy do czyszczenia optyki, choćby firm Bushnell czy Leupold. Do kupienia w dziale komercyjnym sąsiedniego forum (beżowego ;) ).
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Polecam środek w spraju Kontakt IPA firmy Kontakt Chemie to alkohol izopropylowy doskonałej jakości nie pozostawia żadnych śladów po odparowaniu.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Zablokowany