Obrazek

Budujemy chronograf

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Mam prośbę.
Czy mógłby ktoś pozbierać to wszystko do kupy?Schemat,wykaz elementów i jak to zaprogramować.Jeśli wszystko będzie w jednym miejscu,można to wydrukować i próbować coś wymodzić.
Jestem z natury leniwy,ale jak wiadomo to lenistwo jest motorem postępu. :)
Awatar użytkownika
OgniomistrzKale
Posty: 85
Rejestracja: 06 maja 2007, 15:54
Lokalizacja: z lasu

Post autor: OgniomistrzKale »

Maruda pisze:Jestem z natury leniwy,ale jak wiadomo to lenistwo jest motorem postępu.
to jest nas tu dwóch... :)
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Tutaj opis jak uruchomić urządzenie.
Zmieniłem wysokość podświetlacza na ok. 3.5 cm. Teraz przy strzelaniu nie ma obaw że śrut uszkodzi bramkę. Zdjęcie pokazuje ustawienie lufy karabinka do testu ( nie musi być precyzyjnie ustawiona).

Obrazek

Układ jest niewrażliwy na światło dzienne. Zakłócenia mogą powodować silne źródła światła: lampy błyskowe aparatów, silne żarówki, świetlówki umieszczone pobliżu czujników optycznych, piloty IR i inne.

Poniżej widać elementy i dwa podświetlacze emitujące podczerwień:
Obrazek

Optyka wykonana z pleksiglasu 2mm. Dwie płytki trapezowe z wypolerowanymi brzegami rozmieszczone są precyzyjnie w odległości 10 cm na szynie aluminiowej doprowadzają promienie podczerwone do fototranzystorów.
Obrazek

Poniżej wykaz potrzebnych elementów ( trzeba dokupić jeszcze wąska podstawkę: DIP28 szerokość 7.62mm do procesora i tranzystory BC547B - 4szt ):
Obrazek

Montaż i uruchomienie:
1) W pierwszej kolejności montujemy zasilacz kondensatory, rezystory, gniazdko, UL7805, podstawkę do procesora, przyciski. Sprawdzamy woltomierzem napięcia czy są OK! tzn. czy jest 5V
2) Montujemy pozostałe elementy i wkładamy procesor.

Na wyświetlaczu nóżki 15 i 16 to podświetlenie (nie wszystkie mają) - można nie podłączać to zaoszczędzi energii. Tak samo diody podczerwieni można podłączyć szeregowo (zamiast równolegle) i dać jeden rezystor np. 56 omów - to ograniczy prąd.

Jeżeli jest dobrze to układ powinien wystartować bez problemu. Sprawdzamy wtedy czujniki optyczne. Fototranzystory dobrze przylegać do płytek z pleksi. Przecięcie strumienia IR przez przemieszczający się przedmiot - powinno powodować uruchomienie pomiaru. Wynik naturalnie będzie błędny bo układ mierzy większe prędkości (teoretycznie pow.6m/s ).

Przed pomiarem należy wprowadzić wagę śrutu: wciskamy S1 i za pomocą S2 i S3 zwiększamy lub zmniejszamy wagę. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje zmianę automatyczną. Wciśnięcie S1 powoduje powrót do pomiaru, a waga śrutu pozostaje zapamiętana w pamięci.

Schemat programatora, plik do procesora, schemat układu i wykaz elementów są w kupie tu:
http://radecek.fm.interia.pl/chrono_v1.zip
Programator jest kompatybilny z STK200 i w można znaleźć w necie schematy.

Powodzenia i czekam na wyniki pomiarów:)
Ostatnio zmieniony 16 cze 2007, 19:44 przez radecek, łącznie zmieniany 2 razy.
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Wielkie dzięki.
Uznanie za poniesiony trud i wiedzę.
Mam nadzieję że Darek dorzuci wygląd ścieżek na płytce.
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

irak pisze:Witam, masz może schemat programatora do wykonania
Cześć - zamieściłem w ostatnim poście ;)

[ Dodano: Sob 16 Cze, 2007 20:29 ]
Daras pisze:Wrzucam paragon z potrzebnymi częściami
Darku - Jakie dostałeś diody podczerwieni i fototranzystory zamiast TSHA3400 i BPW17 ?
pozdr.
Radek

[ Dodano: Sob 16 Cze, 2007 20:38 ]
Maruda pisze:Wielkie dzięki.
Uznanie za poniesiony trud i wiedzę.
:) Dzięki - to był projekt treningowy i mam nadzieję, że się przyda. Może w wolnych będzie rozwijany.
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

radecek pisze: Darku - Jakie dostałeś diody podczerwieni i fototranzystory zamiast TSHA3400 i BPW17 ?
pozdr.
Radek .
Radek żebym to ja wiedział to bym Ci powiedział, ja jestem elektroniczny anaalfabeta, ale za to ambitny i jakoś sobie muszę poradzić. Czekam za kuzynem jak tylko się zjawi to napisze co za co. Jak kupowałem to sprzedawca mi nie powiedział że coś daje w zamian, a może nawet ich nie mam :hm:



[ Dodano: Nie 17 Cze, 2007 11:18 ]
Jako że mój kuzyn wyjechał do Warszawy i jeszcze nie wrócił zrobie fotkę tego wszystkiego co kupiłem, a Ty mi Radek powiesz o które części Ci chodzi a ja spróbuje odczytać te symbole.

Radek tutaj masz link do fotki fotka jest w pełnej rozdzielczości aby łatwiej było sprecyzować o jakie części chodzi.
http://danlux.pl/czesci.jpg

Pozdrawaim Darek
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Daras pisze:Radek tutaj masz link do fotki fotka jest w pełnej rozdzielczości aby łatwiej było sprecyzować o jakie części chodzi
Diody czerwone i zielone nie wiem czy będą dobrze działały

Może lepiej zastosować diody nadawcze IR typu L-934F3C i fototranzystory L-932P3C. Są to elementy o tym samym zakresie widmowym (940nm). Można kupić w TME.
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Wiem Radku że te diody są do kitu, ale tak to jest jak się człowiek nie zna. Jutro jadę po to co mi napisałeś.

Pozdrawiam Darek
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

wiekszosc fototranzystorów wogole nie reaguje na kolorowe diody LED bo wiekszosc jest czula jedynie na promieniowanie podczerwone, a dioda nie wytwarza ani krzszty takiego promieniowania ;)
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Mam juz wszystko, dzisiaj zabieram się do pracy, jak skończę to Was poinformuje.

Pozdrawiam Darek
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

też cos zkombinuje jednak ja ogranicze sie do urzadzenia podlanczanego pod karte dzwiekową ;) wlsciwie to wykorzystam tylko uklad bramek i kawalki plexi :hm:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Daras pisze:Mam juz wszystko, dzisiaj zabieram się do pracy, jak skończę to Was poinformuje.

Pozdrawiam Darek
Witam
Darku musisz od razu zrobić procę, bo jak sprzedasz hatsana to, czym sprawdzisz swoje urządzenie. :) ;)
Choroba muszę chyba i ja coś pomajstrować.
pozdrawiam
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Darku może zrobimy tak ja zrobię chrono i jak będzie dobre, to zrobimy wymianę. Ty mi tłoczek ja Ci banana, żartuje oczywiście. Ty mi tłoczek ja Ci chrono ok????? :prosze:
Darek
Posty: 829
Rejestracja: 14 lip 2006, 16:47
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: Darek »

Witaj
No z tym bananem to może się zastanowię? :hm: Oby nie ban.Ale ty przecież nie umiesz robić bananów tak jak ja. :lol:
Ty masz h 105 a ja jestem w tym najlepszy :puchar: i kitu nie przyjmuję.

A tłoczek, jeśli tylko chcesz to podam Ci wymiary i jeśli masz jakiegoś tokarza to na pewno zrobi bardzo tanio, bo to malutki element.Ja nie zajmuje się produkcją tłoczków, ponieważ z zawodu jestem, budowlańcem i jedynie mógłbym z betonu lub wychlapać coś mógł.
Może i wytoczyłbym, ale nie mam tokarki.
A do zrobienia własnej tokarki niedużo mi brakuje, ale trzymam kasę i może spełnię swoje marzenie tak niedużo mi brakuje na wyciągnięcie ręki tylko jakoś nie mogę jej wyciągnąć jak zwykle blisko zawsze mi się zacina i ni ciorta nie mogę.
A tak naprawdę to trochę zazdroszczę wam.jako dzieciak bawiłem się kiedyś prostymi układami elektronicznymi, ale ten schemat jest dla mię chyba za trudny.
Hatsan953x12-44 mini
Było NORKONNIA ŁUCZNIK 87 HATSAN55 SLAVIA634 QB89 WALTHER LG210 PROSPORT
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Post autor: radecek »

Obrazek

Test nowej dmuchawki:)
ODPOWIEDZ