Obrazek

Belomo Vomz i leapers, jak ktoś ma prosze zajrzeć tu

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Belomo Vomz i leapers, jak ktoś ma prosze zajrzeć tu

Post autor: lechowiec »

Witam! Panowie doradzcie bo juz mnie głowa boli od czytania. Chce wybrać dobrą i trwałą lupke. Na razie na hatsana 55s 17J, a kiedyś może zasiądzie na czymś lepszym. Ale do rzeczy. Nie stać mnie na kupowanie co miesiąc lupki za 100 zł i chce kupić od razu coś na lata. JAk czytałem polecają Belomo 6*42 mildot lub Vomz (na pryzmacie też w wersji mil dot ale drogi 380 zł). Popularny jest też leapers. Ale wschodnie lunety mnie denerwują bo mimo ze pancerne to mają mały krzyż. W leapersie doty są na całym obrazie prawie, a belemo ma jakąs drobnice i prawdopodobnie ten mildot bedzie mało użyteczny do brania poprawek. JAk czytałem, jest to chyba celowe, bo regulacja zera w ruskich lunetach polega na przesuwaniu krzyża na tle obrazu. Zatem dlatego pewnie jest on tak mały, aby była w miare duża możliwośc regulacji. Nie wiem jak wygląda krzyż w Lunecie vomz, ale spodziewam się ze bedzie drobnica jak w belomo.

Powiększenie belomo słabe bo 6, vomz lepiej 8 a leapers najlepiej bo zmienne i aż 9.

Ale cena: Belomo 280 zł, Vomz 380 i leapers najtaniej bo około 280.

Jednak leapers mimo tego że zaawansowany, jest też raczej za delikatny. Podoba mi się regulacja ostrości i duży krzyż w tej lupce oraz duże powiększenie. Belomo i Vomz wypadają jako prymitywne lunety i jednoczesnie drogie. Belomo ostrzy bodajże od około 10 metrów albo nawet więcej a majstrowanie nie wchodzi w gre bo gwarancja. Vomz nie wiem jak.

Wiedząc to co napisałem jestem raczej pewny, ze te lupki mi nie odpowiadają. Czy ktoś zna jakąs lupke która ma powiększenie nie mniej niż 8, nie ma problemów z ostrością na bliższe odległości, ma ładny, duży mildot i jest w cenie około powiedzmy350 zł?? Powiększenie nie musi być regulowane. I najwazniejsze żeby była trwałą.

Acha i jak za pomocą lupki mierzy się odległośc do celu, żeby wiedzieć jaką poprawkę wziąć?? JAkie lupki się do tego nadają?? Musi być zoom regulowany??
Awatar użytkownika
opusDead
Posty: 170
Rejestracja: 12 sty 2007, 22:06
Lokalizacja: Czewa

Post autor: opusDead »

Za około 350zł można "wyrwać" używanego Bushnella Trophy 3-9x40. Są to wytrzymałe lunety, z prawidłowo wyskalowanym mil-dot'em. Mildot jest w nich bardzo użyteczny. Jeśli masz sprawdzone <17J i Tówj Hatsan nie brzęczy to Trophy powinien wytrzymać- i jest najpewniejszy z wymienionych przez Ciebie sprzętów.
Lunetą mierzy sie odległości na 2 (lub trzy) sposoby:
- duże powiększenie i paralaxa, która ustawia ostry obraz precyzyjnie na danej odległości. Jesli ustwisz ostrość, to możessz odczytać wskazanie nastawów.
- można mierzyć wg. kill-zony zwierzaka na strzelaniu HFT. Siatka Mildot lub lepiej MP-8 (MP-20) pozwala w miarę precyzyjnie określić odległość jeśli znamy wielkość KZ, to za pomoca siatki sprawdzamy ile razy mieści się ona nam w kreskach lub tez między nimi.
- można w przybliżeniu określać skrajne odległości- bliskie i dalekie np. 15m i 35m - nieostrzeniem lunety. Czyli luneta ma ostry obraz i siatkę od np. 15-35m i wiemy na jakiej odległości ( w przybliżeniu) stoi figura/cel.

Jednak nic nie zastąpi ostrzelania z karabinkiem i lunetą. Szczególnie strzelanie celi powyżej i poniżej lufy karabinka- czyli bardzo w dół lub bardzo w górę.
Pearl Jam - Chorzów 2007 - Spin the black...
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

W lepaersie doty są na strasznie duzych odległościach od siebie. Jeden na pysk dzika drugi na zad.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
ligi
Posty: 141
Rejestracja: 16 sty 2007, 1:28
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: ligi »

KM88 pisze:W lepaersie doty są na strasznie duzych odległościach od siebie. Jeden na pysk dzika drugi na zad.
Widze, ze strzelasz na bardzo duzych odleglosciach conajmniej 150m :) wtedy tak "jeden na pysk dzika drugi na zad" :D
Mil dot ma to do siebie, ze okresla wielkosc w miliradianach.
W leapersie 3-9x40 mil dot jest co 2 miliradiany ( na powiekszeniu x9).
Pozatym siatka celownicza oraz doty sa dosyc grube ale za kwote 280PLN za 3-9x32 z AO jest ok :) Byloby lepiej gdyby siatka byla ciensza a doty byly rozmieszczone co 1miliradian.
Ja tam nie narzekam, lunetka trzyma zero, obraz ok., regulacja ok.
Pozdrawiam :)
AA S410 + SCP3-6245AOMDL + Big Wheel :)
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

A przy powiększeniu x3 na 50 m co ile masz doty? :> Mi to nie przeszkadza aż tak dokładny nie musi byc celownik do tego typu strzelań co ja strzelam :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

A co powiecie na lupe:

Point precision 3-9x40 AO 350 zł
lub
Point precision 3-9x32 300 zł
lub
Point precision 4x32 200 zł

Odwiedziłem powazniejszy sklep (same firmowe wiatrówki (Slawka, gamo, HW itp, zero hinek) Sprzedawca mówi że to hiński celownik ale z tego co ma najbardziej nadaje sie na hatsana. Cena z montażem jedno lub dwuczesciowym. który polecacie? Celowniki te są mocniejsze i wygladają dość solidnie, dość solidnie zamocowana soczewka obiektywu (ta najwiękasza). Krzyż mildot ale z takim dodatkiem, nie wiem do czego, jak by snajperski był, do określania odległości może. Nie znam się jeszcze na tym. Czy cena nie jest za wysoka? Leapers jest tańszy. Może mi sprowadzić w sumie co chce jak bym chciał. Wygląda na solidną firme, wiedza i doświadczenie sprzedawcy raczej na wysokim poziomie.
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Mikrus
Posty: 955
Rejestracja: 04 paź 2006, 19:32
Lokalizacja: Kassel/Deutschland

Post autor: Mikrus »

Polecam belomo ;) powiekszenie 6razy spokojnie starcza na pykanie z wiatrowki, obraz ladny, zero trzyma jak zabetonowane no i cena mala :) mildot drobny i przydatny :)
Bezbronny
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Mikrus pisze:Polecam belomo ;) powiekszenie 6razy spokojnie starcza na pykanie z wiatrowki, obraz ladny, zero trzyma jak zabetonowane no i cena mala :) mildot drobny i przydatny :)

Belomo podrożało i już nie jest tak atrakcyjne dla mnie. Jak jest z zerowaniem tego celownika?? Czy krzyż ulega znacznym przesunięciom i jest to zauważalne?? Mnie by to denerwowało. Stare i chyba prymitywne rozwiązania w tej lunecie są. Trwałość na prostocie polega w tym przypadku.
Awatar użytkownika
AndrzejK
Posty: 68
Rejestracja: 09 lip 2006, 14:43
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post autor: AndrzejK »

Miałem czas jakiś Biełomo 6x42 a wcześniej Vomzy - zarówno 4x32 jak i 8x56.

Faktycznie siatka w czasie zerowania się przemieszcza i to czasami dość znacznie co irytuje i wpływa na pogorszenie pola widzenia .

Jednak okazuje sie, że już zmiana szczęsk montażu czy jego strony pozwala nieraz na ustawienie krzyża stosunkowo centrycznie - ostatnio po zamontowaniu Biełoma na Dianie 35 na Sportmatchu krzyż jest idealnie na środku :)

Mimo wszystko milej wspominam Vomza z jego sierżantami ;(

Pozdrawiam Andrzej Kliszewski
Ergo - trafić
Grupa Strzelecka Dziki Zachód
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Belomo powinien mieć azot w środku chroniący przed parowaniem szkieł. Czy przefokusowanie wiąże się z wypuszczeniem tego gazu?? Bez przefokusowania od ilu metrów belomo będzie nam ostrzyło?
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Oglądałem kilka dni temu w pryzmat-fotooptyka.com.pl Vomza 8x56 z mildotem , krzyż miał cieniutki , kropki jakby delikatniejsze i nieco rzadziej rozmieszczone niż w belomo.
Jesli chodzi belomo 6x42 mildot , to fabryka rezygnuje z ich produkcji , a szkoda bo sobie cenie ten celownik. Pocieszeniem jest fakt,że pryzmat ma dostać kilka sztuk belomo 10x42 mildot.
Jestem napalony na ten celownik , ciekaw jestem jak będzie ostrzył na bliskie odległości, niestety ceny mozna się spodziewać powyżej 300zł
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Akas pisze:...nieco rzadziej rozmieszczone niż w belomo (chodzi o doty).
Biorąc pod uwagę różne powiększenia to nawet zrozumiałe ;)
rutra
Posty: 17
Rejestracja: 15 sty 2007, 13:05
Lokalizacja: Gostynin

celownik

Post autor: rutra »

A nie mieli vomza 4x32 z mil dotem?
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

W ofercie mają Vomz 4x32 za 260 zł z grotem lub duplexem.
ODPOWIEDZ