Obrazek

Wyniki strzelań do 25 m

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Piotrek, strzelałem praktycznie po ciemku bo chciałem wystrzelać cały gaz, na prawej tarczy regulowalem wierzyczyki także skupienie jest wg mnie wporządku, a tamte dziurki nad i pod punktami skupienia to są przestrzeliny z otwartych przyrządów z kilku dni wcześniej, więc tarcza wygląda jak durszlak :D jak będzie przyzwoita godzina to po robocie biorę sprzęt i postrzelam w normalnej widoczności, ale tzw teleskop ma mocny plus - wpada sporo światłą i nawet w półmroku w miarę dobrze widać cel :)

Ale dzięki za wiadro zimnej wody ^^
Awatar użytkownika
kilo
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 303
Rejestracja: 10 wrz 2016, 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kilo »

To i ja się pochwalę swoimi wynikami nauki. Po wysłuchaniu kilku rad i instrukcji od Qbusia i Diakona, wymiany na specjalnie zaprojektowaną śrubkę przez Qbę w spuście zaczęło coś wychodzić :D . Odległość 25 m pozycja siedząca z podparcia na zrolowanym kocu w każdym skupieniu po 5 strzałów, powiększenie 9x.
https://www.dropbox.com/sh/0isrdtrvh2x9 ... qPZ4a?dl=0
Obrazek
3x Niemiec, Niemka, Amerykanka i Czeszka= :hm:
szczelać nie umim ale ftrafiam 8)
Awatar użytkownika
mojepsy
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2014, 21:46
Lokalizacja: Latchorzew

Post autor: mojepsy »

Witam!
Na początku muszę zaznaczyć, że nie jestem ani dobrym, ani doświadczonym strzelcem. Strzelam dopiero od dwóch lat, a tak nieco intensywniej dopiero w tym sezonie i to wyłącznie dla przyjemności, bo na osiągi w rywalizacji trochę już za późno. Moje strzelanie ogranicza się do 50-cio metrowej, otwartej strzelnicy, papierowych tarcz i sprężynowych karabinków kal. 4,5 mm. Przeglądam fora związane ze strzelectwem pneumatycznym i zdarza mi się trafiać na posty połączone z prezentacją tarcz. Często są to tarcze z oznaczoną odległością 20, 25 m i opisem sprzętu wyposażonego w optykę. Z opisów strzelań nierzadko trudno się zorientować z jakiej pozycji strzelano, ale w wielu wypadkach jest to pozycja „podparta”, „solidnie podparta” „zwinięty kocyk” itd. Rozumiem, że są to pozycje podobnie jak moja wybitnie rekreacyjne. Może wyjaśnię, że strzelam z pozycji dla mnie najwygodniejszej, siedząc przy stoliku, prawa dłoń na chwycie, ręka niepodparta na niczym, lewa dłoń podpiera łoże, przedramię wsparte na owiniętym wykładziną klocku drewna. Nie mam jednak specjalnych kompleksów, ponieważ widzę kolegów, którzy przychodzą postrzelać ze swoimi pneumatykami i rzadko który z nich próbuje przyjąć postawę sportową dopuszczalną na przykład w FT czy HFT. Zwykle jest to stolik albo dywanik, karabinek na drewnianej, dostępnej na strzelnicy podpórce, czasem bipod lub benchrest i chwyt snajperski. I w tym miejscu pojawia się moja wątpliwość: po co przy strzelaniu rekreacyjnym z odległości 20-30 metrów używać optyki? Poniżej moje tarcze KPn 10 sprzed kilku dni, chyba dość dokładnie opisane, więc nie będę przynudzał. Dość, że to Diana 75, 9 J, diopter + insert kołowy 2,0 metalowy dedykowany, lub 1,6 przeźroczysty (rewelacyjne dzieło Senia!). Dodam, że z karabinka HW 30s Hogan + otwarte mam podobne wyniki na 25 m, może trochę gorsze, ale na ogół dają się przykryć pięciogroszówką. Podejrzewam, że to wynik raczej mojej ślepoty (strzelam w okularach progresywnych) niż wina karabinka. Patrząc czasem na wysiłki kolegów na strzelnicy odnoszę wrażenie, że początkującemu strzelcowi optyka raczej przeszkadza niż pomaga. Rozglądając się za pierwszym porządnym sprzętem, lepiej chyba zainwestować w celny karabinek z dobrym spustem i otwartymi, niż ładować się w klasę średnią + optyka, razem lekko licząc ponad tysiąc i osiągać skupienie na poziomie CP. Ale to jest tylko moja opinia i jeśli się mylę, to proszę się nie krępować, wszelką krytykę przyjmę z godnością.

https://drive.google.com/file/d/0B3Yv6T ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B3Yv6T ... sp=sharing
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

mojepsy pisze:[...] I w tym miejscu pojawia się moja wątpliwość: po co przy strzelaniu rekreacyjnym z odległości 20-30 metrów używać optyki?[...]
Jeśli strzelasz z otwartych, i zależy Ci na celnym strzelaniu, to używając dioptera musisz praktycznie za każdym razem zerować zmieniając dystans. co prawda dystans 20-30m to praktycznie najbardziej płaska część trajektorii, jednak przy 1groszowym skupieniu i tak zobaczysz różnicę na tarczy. Ale jeśli chcesz strzelać do celów oddalonych o 15m a potem 50m - to przy otwartych praktycznie nie ma szans bez zerowania, podczas gdy w lunecie wystarczy brać poprawki na krzyżu..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

mojepsy Jerzy jestem pod wrażeniem twojego skupienia z otwartych na takiej odległości. Ja jestem kompletnym żółtodziobem, strzelam od paru miesięcy i to jeszcze nie regularnie, ponieważ pogoda ogranicza i czas. Z otwartych strzelałem z odległości 20 m w pozycji stojącej i skupienie mieściło się w średnicy talerza do ciasta xD

Z optyki korzystam, ponieważ dostałem za darmo i celowanie jest o wiele prostsze, nie trzeba zerować przy zmianie odległości jak kolega wyżej wspomniał no i mój teleskop Seeadler 6x56 daje tyle światła iż w półmroku przyzwoicie widzę , a teraz szybko się ściemnia :)
Obecnie moja pozycja strzelecka jest kompletnie nieprawidłowa, gdyż opieram sie o dach auta. i prawie na nim leżę. Musze jeszcze wyćwiczyć prawidłowe postawy aby móc na poważnie chwalić się swoimi osiągnięciami jeśli kiedyś będą :)
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

mojepsy pisze:...Dość, że to Diana 75, 9 J, diopter + insert kołowy 2,0 metalowy dedykowany, lub 1,6 przeźroczysty (rewelacyjne dzieło Senia!).
Jureczku ale ten akurat karabinek jest bezlitośnie celny. W takiej konfiguracji, czyli z diopterem jest stworzony do dziurawienia tarcz ;)
mojepsy pisze: Dodam, że z karabinka HW 30s Hogan + otwarte mam podobne wyniki na 25 m, może trochę gorsze, ale na ogół dają się przykryć pięciogroszówką...
gorsze bo to sprzęt do rekreacji, taka rzeczywistość. Owszem przy dłuższym treningu da się wyciągać super wyniki, ale do tego potrzeba systematyczności i dużego samozaparcia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mojepsy
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2014, 21:46
Lokalizacja: Latchorzew

Post autor: mojepsy »

Mamutowicz pisze:
mojepsy pisze:[...] I w tym miejscu pojawia się moja wątpliwość: po co przy strzelaniu rekreacyjnym z odległości 20-30 metrów używać optyki?[...]
Jeśli strzelasz z otwartych, i zależy Ci na celnym strzelaniu, to używając dioptera musisz praktycznie za każdym razem zerować zmieniając dystans. co prawda dystans 20-30m to praktycznie najbardziej płaska część trajektorii, jednak przy 1groszowym skupieniu i tak zobaczysz różnicę na tarczy. Ale jeśli chcesz strzelać do celów oddalonych o 15m a potem 50m - to przy otwartych praktycznie nie ma szans bez zerowania, podczas gdy w lunecie wystarczy brać poprawki na krzyżu..
Ja tam, Piotrku nie zamierzam wyważać otwartych drzwi, ani wszczynać dysputy nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :lol: Jasne jest, że dobry karabinek + dobra optyka jest bardziej uniwersalny od dobrego karabinka z otwartymi lub zamkniętymi, chociaż nie jast aż tak żle z tym zerowaniem. Do dwudziestego metra mam zero, na dwadzieścia pięć -4 kliki, na trzydzieści jeszcze -7, ale jak mam ochotę, lub jest wiaterek, to wstawiam insert igłowy, ustawiam diopter na zero i strzelam z poprawkami. I nie jest żle. Mnie tylko chodzi o to, że do wszystkiego trzeba dojrzeć, a do optyki, to chyba dostrzelać. Przykro patrzeć, jak koledzy strzelaja z optyka na dwadzieścia pięć metrów, a potem się skrobią w głowę widząc co robi Dianka z diopterem. Tak, dokładnie Dianka, bo ja, słaby strzelec, jej nie przeszkadzam. Strzelam, uczę się, a skarpeta puchnie i na wiosnę będzie Pro Sport, albo Diana 54 AK. Bushnell Legend 5-15x40 już czeka na półce.
Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 21 Paź, 2016 14:51 ]
mimut pisze:
mojepsy pisze:...Dość, że to Diana 75, 9 J, diopter + insert kołowy 2,0 metalowy dedykowany, lub 1,6 przeźroczysty (rewelacyjne dzieło Senia!).
Jureczku ale ten akurat karabinek jest bezlitośnie celny. W takiej konfiguracji, czyli z diopterem jest stworzony do dziurawienia tarcz ;)
mojepsy pisze: Dodam, że z karabinka HW 30s Hogan + otwarte mam podobne wyniki na 25 m, może trochę gorsze, ale na ogół dają się przykryć pięciogroszówką...
gorsze bo to sprzęt do rekreacji, taka rzeczywistość. Owszem przy dłuższym treningu da się wyciągać super wyniki, ale do tego potrzeba systematyczności i dużego samozaparcia.
Pozdrawiam
Ja strzelam, żeby trafiać. Dlatego kupiłem Dianę 75. Bo chyba się zgodzisz, że karabinkowi jest obojętne, co na nim siedzi: diopter, otwarte, czy optyka - on ma strzelać celnie i powtarzalnie. Przyrządy są dla strzelca i dlatego uważam, że lepiej kupić lepszy karabinek z otwartymi lub diopterem i uczyć się strzelania zbierając na optykę, niż oszczędzić na karabinku, ale z optyką. Kiepski karabinek, jest kiepski i żadna optyka mu nie pomoże, bo on sam z siebie robi durszlak na tarczy.
HW30s to rekreacja, ale jaka! Wśród karabinków tego segmentu, (a większość chyba strzela z budżetówki) ma spust zdecydowanie z wyższej klasy i dlatego warto go polecić początkującym, bo nie oszukuje! Trafiasz tam, gdzie wycelujesz, więc się wiele można nauczyć. Ja to wszystko piszę z pozycji początkującego, który ma za sobą mnóstwo głupich błędów, ale to co już wiem, to wiem na pewno bo sprawdziłem na własnej skórze. Dlatego pominę etap rozmaitych dobrych i tanich karabinków i tak jak napisałem cytując Piotrka nabędę z wiosną coś naprawdę dobrego. Bo dojrzłam i już wiem, czego chcę. Ale kosztowało mnie to niemało, więc dzielę się swoimi doświadczeniami z tymi, co zaczynają, a nie chcą się rozczarować, bo moim zdaniem w strzelaniu tylko trafianie daje przyjemność.
Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 21 Paź, 2016 15:03 ]
WojciechM pisze:mojepsy Jerzy jestem pod wrażeniem twojego skupienia z otwartych na takiej odległości. Ja jestem kompletnym żółtodziobem, strzelam od paru miesięcy i to jeszcze nie regularnie, ponieważ pogoda ogranicza i czas. Z otwartych strzelałem z odległości 20 m w pozycji stojącej i skupienie mieściło się w średnicy talerza do ciasta xD

Z optyki korzystam, ponieważ dostałem za darmo i celowanie jest o wiele prostsze, nie trzeba zerować przy zmianie odległości jak kolega wyżej wspomniał no i mój teleskop Seeadler 6x56 daje tyle światła iż w półmroku przyzwoicie widzę , a teraz szybko się ściemnia :)
Obecnie moja pozycja strzelecka jest kompletnie nieprawidłowa, gdyż opieram sie o dach auta. i prawie na nim leżę. Musze jeszcze wyćwiczyć prawidłowe postawy aby móc na poważnie chwalić się swoimi osiągnięciami jeśli kiedyś będą :)
Mam nadzieję, że ciastko było malutkie, ale smaczne! :lol: Też lubię słodycze :) Co do optyki, to pewnie czasem łatwiej, ale w otwartych jest jakiś nieodparty urok strzelania, zwłaszcza na mniejsze odległości, póki widać cel. Spróbuj, bo warto... Może się zarazisz jak ja?
A tak na marginesie ( nie, żebym się porównywa, broń Bożeł!), to Simmo Hayha strzelał tylko z otwartych i to nawet w księżycowe noce.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Dzięki za porady chętnie skorzystam, obecnie poprzestaję na mojej QB 78 deluxe i nie zamierzam w nią inwestować, tylko zbieram na PCP. Budżet ustaliłem sobie na 3000 zł (mam nadzieję że uda się kupić coś fajnego z pompką) ale jeszcze sobie na to poczekam, bo na pieniądzach nie śpię. Na ten moment uczę się podstaw strzelectwa, szkoda tylko że pogoda nie dopisuje.

Optyka jest wypas ale strzelałem z człowiekiem który osiąga lepsze wyniki na otwartych niż ja z optyką na tej samej odległości, także wiem do czego zmierzasz Jurku :)

Pobawię się trochę optyką i może zainwestuję w jakiś diopter albo dam se spokój i będę strzelał z samych otwartych aby ćwiczyć oko. Dla mojego sprzętu odległość 25 - 30m jest najbardziej optymalną i skuteczną. W weekend może nie będzie padało i da się ciut postrzelać to znowu podzielę się wynikami. Pozdrawiam
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

Tak czytam już kolejny raz i się zastanawiam, czy aby dobrze rozumiem to co czytam :hm: :nie:
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Niedziela była pogodna więc nie omieszkałem wykorzystać okazję na małe strzelanko.

Sprzęt ten sam:
QB 78 deluxe tuningowana
szkło: Seeadler 6x56
śrut: JSB Diabolo exact 5.5mm
odległość: 25m
Pozycja: stabilna podparta (dach samochodu)

Skupienie ponad dychą wynikało z pełnego kartusza (ciśnienie max) natomiast środek trafiałem gdy ciśnienie ciut spadło, te dwa najniższe trafienia padły przy minimalnym ciśnieniu.
Obrazek

Większe kółko to obrys złotówki a mniejsze jedngroszówki.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 paź 2016, 7:04 przez WojciechM, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3167
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kamazek »

Witam!
Moje podejrzenia się potwierdziły, mój cros coperek najbardziej lubi exacta 4,52 :)
Dzisiejsze ranne strzelanie,odległość 20 m, seria 5-strzałowa, pozycja siedząca podparta,
luneta Hawke Vantage 4x32 AO Md, przed zerowaniem.

Obrazek

Karabinek po moim tuningu, wymiana sprężyny, prowadnicy i uszczelki tłoka, założony PET, mechanizm spustowy dopieszczony.
Lufa skrócona o 10 cm, dołożony mikrotłumik własnej konstrukcji .
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

kamazek pisze:Dzisiejsze ranne strzelanie,odległość 20 m
:hm: Ja widzę, że to chyba Przemek strzelił :hihi: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3167
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kamazek »

Qbuś pisze:
kamazek pisze:Dzisiejsze ranne strzelanie,odległość 20 m
:hm: Ja widzę, że to chyba Przemek strzelił :hihi: .
Przemek strzelił, ale focha, jak to zobaczył :D
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 789
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: diacon-fox »

Qbuś pisze:
kamazek pisze:Dzisiejsze ranne strzelanie,odległość 20 m
:hm: Ja widzę, że to chyba Przemek strzelił :hihi: .
Potwierdzam, nie ja wystrzelałem to skupienie, to skupienie wystrzelał Kamazek. Chłopina poczynił spore postępy zatem wniosek nasuwa się sam...trzeba go wykreślić z listy uczestników zawodów, cwaniaczka :hihi:
kamazek pisze:Przemek strzelił, ale focha, jak to zobaczył :D
To już są wredne pomówienia :!: ja nie strzelam fochów, co najwyżej mam żal :lol: za te pomówienia tym bardziej wykreślić cwaniaczka z listy zawodników :PP
P.s. jeden problem z głowy, teraz niech jeszcze Kilo zamieści jakieś tarczki z tego swojego Walthera LGU Twoja mać...na niego też coś się znajdzie i też się go usunie z listy zawodników :devil2:
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
Awatar użytkownika
kilo
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 303
Rejestracja: 10 wrz 2016, 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kilo »

Hehe moje tarczki masz kilka postów wyżej. Może nie są tak ładnie opisane i pokreślone ale skupienie widać :D
Wyjaśniając, odległość 25m, Walther Lgu, lupka Walthet Prs, amunicją exact 4.50 przy każdej monecie po 5 strzałów gdzie monety nie ma się nie liczy :D Teraz ćwiczę skupienie na 60M i na razie 50x50mm się mieści ale jeszcze dużo pracy przede mną.
P.S. Przemek luz na jajach miękko stąpaj i tak na zawodach będziesz lepszy :PP
3x Niemiec, Niemka, Amerykanka i Czeszka= :hm:
szczelać nie umim ale ftrafiam 8)
ODPOWIEDZ