Obrazek

Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: WojciechM »

Witam, coś mam pecha do tej wiatrówki, otóż po kilkudziesięciu oddanych strzałach nagle zaczął mi uciekać gaz z lufy przy zamkniętej komorze śrutu natomiast jak odciągnę zamek to gaz słychać jak wylatuje z komory ładowania śrutu. Wiatrówkę kupiłem juz z tuningowaną (niby fabrycznie) do tego porobiłem szlify i polerkę oraz wymieniłem oringi. Po złożeniu tego wszystkiego gaz ciągle ucieka. Dziś rozebrałem kartusz w nadziei iż rozleciała się podkładka filcowa, aczkolwiek ku mojemu zdziwieniu kartusz też był tuningowany i podkładki filcowej nie ma, dystans wywalony zgodnie z poradami. brakuje tylko jednej podkładki tej przez którą przechodzi przebijak ale bez tej podkładki i tak karabinek pracował poprawnie na początku.

Przejrzałem wszystkie możliwe wątki w necie na ten temat i każdy pisze to co już wykonałem a dalej jest off top, chyba że coś pominąłem.

Strzelać się da, tylko znacząco traci moc po średnio 20 strzałach. Początkowo oddawałem z pełną mocą ponad 40 strzałów aż do wspomnianego incydentu.

Ktoś ma jakieś sensowne sugestie? Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
mironTG
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 422
Rejestracja: 13 gru 2012, 20:33
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

Wojtku, mam tylko jedną. SPRĘŻYNA TO WIATRÓWKA!!! Reszta to ustrojstwa plujące śrutem. Takie jest moje zdanie. Mniej kłopotów z uszczelnieniami i spadkami ciśnienia podczas niskich temperatur. JESZCZE RAZ................... TO TYLKO MOJE ZDANIE :-)
Strzelam bo lubię :D AR 50 PCP :D
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Ano widzisz Wesoły Dziadku dałem się namówić, i teraz cierpię, mogłem dołożyć ze 200 zł i mieć wypas sprężynę ale zachciało mi się wynalazku. No cóż jakoś muszę z tym wojować, więc nadal czekam na rady :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

:hm: W sumie jedynym miejscem gdzie może uciekać CO² jest zawór strzałowy i jego uszczelki, szczególnie ta na "grzybku" tym ruchomym co go zbijak otwiera. Może jakiś paproch się podkleił na tą uszczeleczkę, albo "szpindel" się wykrzywił. sprawdził bym jeszcze tą uszczelkę , która jest skręcana w zaworze (ta duża na zewnątrz zaworu). No i sprężynka w komorze strzałowej, ta co dociska zaworek, może jest za słaba. Trudno sensownie doradzić, jak się nie ma sprzętu "gołego" na warsztacie :/ , ale szukaj, bo gaz ucieka, a wiesz, dziura ozonowa, Kraków zatruty , itd.......... :) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Z tego co zauważyłem to jedyna uszczelka jaka jest w elementach schowanych w kartuszu to ta na wierzchu - "skręcana w zaworze" Innych rzeczy uszczelniających tam nie ma, możliwe że miałeś na myśli uszczelkę filcową, ale "fabrycznie" już jej nie było. Usunęli również dystans oraz podkładkę przez którą przechodzi ten bolec który dziurawi drugi nabój CO2. Dziś już nie rozkręce tego gdyż w kartuszu panue zbyt duże ciśnienie abym ruszył korek, nawet kombinerkami ledwo co idzie. Jest jakiś sposób na spuszczenie powietrza bez rozkręcania wszystkiego? bo mam jeszcze nie wystrzelony nabój CO2 jeden
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Obrazek
Którą trzeba sprawdzić 8) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Post autor: WojciechM »

Dzięki Qbuś za podpowiedź jak wystrzelam gaz to sprawdzę :)
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: WojciechM »

Gdyby ktoś miał problem z ulatniającym się gazem w QB 78 deluxe zalecam wymienić oring zaznaczony strzałką czarną. Fabryczny jest zbyt miękki i przepuszcza po jakimś czasie.


Obrazek
Awatar użytkownika
szczupak
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: szczupak »

Nie widzę obrazka więc nie wiem co jest zaznaczone strzałką czarną.
Czy problem uciekającego gazu rozwiązany?
W/g mnie Qbuś miał rację bo jak gaz z lufy to uszczelka na grzybku albo za mocna sprężyna zbijaka.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Rozłożyłem zawór w swojej tuningowanej QB. Mam kilka pytań odnośnie do jego budowy:
Obrazek

Czy biała uszczelka może być zastąpiona czarną z NBR? Moja jest jakaś poskręcana, chociaż gazu nie przepuszczała przed rozmontowanie. Czy NBR będzie przeciekać/puchnąć/inne cuda ze względu na długi kontakt z gazem? Takie uszczelki stosowane w lufie czy popychaczu sprawują się dobrze. Ew. skąd wziąć odpowiednią, bo ciężko dostać ten wymiar z odpowiedniego materiału.
Czy potrzebna jest do czegoś ta czarna tulejka, która siedzi wokół sprężynki pomiędzy podkładką, a korpusem mosiężnym? Jak dla mnie tamuje tylko przepływ gazu, ale może się mylę. Na kilku filmikach na YT czy zdjęciach w necie ją wywalają.
Czy jest jakikolwiek sens w fazowaniu korka (tego mosiężnego na słupku, w który uderza zbijak) od strony bolca przebijającego CO2?
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Eres
Posty: 57
Rejestracja: 04 lip 2011, 18:49
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Eres »

Ten biały oring możesz ostatecznie zamienić na NBR, ale już na korku nie. NBR puchnie i na zaworze nie będzie to miało znaczenia. Jutro będę robił taką nową QB 78 to zobaczę dokładnie co tam uszczelnia ta iglicę bo z głowy już nie pamiętam.
Awatar użytkownika
szczupak
Posty: 42
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: szczupak »

Jak chcesz strzelać co2 to nic nie rób. Zawór jest przystosowany do co2 i przy ciśnieniu 60Bar dobrze się sprawuje. Grzybek fazuje się gdy przerabia sie zawór na PCP. Fazowany łątwiej się otwiera przy wyższych ciśnieniach.
Czarną tulejkę jak chcesz możesz wywalić. Zwiększy się troszkę pojemność komory strzałowej co może wpłynąć na zwiększenie Ek i Vo.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Złożyłem na tej starej białej uszczelce i chyba dobrze działa, bo nie stwierdziłem przecieków ani problemów w strzelaniu. W międzyczasie na algero zakupiłem zestaw uszczelek z FPM (zapas do korka/zaworu, na próbę FPM na lufę), bo akurat pojawiła się aukcja.
Wywalenie tulejki też chyba nic nie zmieniło, nie mam chrono więc póki co nie potwierdzę zmiany Vo. Stabilność strzałów taka sama.
Mi się wydaje, że tej mosiężnej iglicy nic nie uszczelnia, po prostu jest metal do metalu, a gładkość powierzchni i dokładność wykonania zapewnia szczelność przy naporze ciśnienia z kartusza.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Eres
Posty: 57
Rejestracja: 04 lip 2011, 18:49
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Eres »

Tak jak piszesz, nie ma tam żadnego oring-a. Działa na zasadzie przylgni. Wyjęcie tulejki powoduje lekkie podnisienie energii, ale nie jest to jakis powalający wynik. Zmierzone na chrono.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Qb 78 deluxe - ucieka gaz

Post autor: Gudyn »

Jak dla mnie - jeżeli ta tulejka nie spełnia żadnej roli, niczego jak kolega pokazuje nie zmienia, to po co ma latać luzem? :lol:
Ja przy energii ok. 12,6 J mam dość dobrą charakterystykę - pierwsze 6 strzałów minimalnie mocniejszych, potem 50 bardzo stabilnych (bardo rzadkie odskoki max 0,5 dot na 80 m) i potem już z górki - 10 słabszych stabilnych, a później z każdym strzałem spada. Przy obecnej cenie kapsuł nie widzę chyba sensu przeróbek - jak dla mnie. Kapsuły są wygodne, a strzelam trochę, więc nigdy mi nie zostaje nic "na zmarnowanie". Fakt, ideałem by było jak w sprężynie - ile razy naciągniesz tyle strzelisz, a nie że "muszę" wystrzelać te 50 strzałów. Nie próbowałem zostawić np. połowy gazu w kartuszu żeby sprawdzić co się stanie za tydzień - czy ucieknie? Czy uszczelki dostaną?

OT: Jak na dość niską cenę samej wiatrówki (po tuningu poniżej 600zł), przy tej celności nie widzę lepszej alternatywy dla QB. Lekka, składna, bardzo łatwo można zrobić samemu osadę custom, wygodna do strzelania na leżąco, bardzo przypomina obsługą kbks. Jak dla mnie prawie ideał, bo ciągle nie mogę ogarnąć problemu przesuwającego się zera co przyjadę na strzelanko.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ