Obrazek

Hatsan 55 STG 50 metrów

MistrzPatelni
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2016, 15:52

Hatsan 55 STG 50 metrów

Post autor: MistrzPatelni »

Jak w temacie, czy ta wiatrówka da rade strzelać na 50 metrów bez znacznego tuningu? Wiem, że jest dość mocna ale czy i celna? Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Spokojnie można strzelać na 50m, tyle że dopiero po tunningu zaczniesz trafiać powtarzalnie w cel wielkości puszki po śrucie.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
MistrzPatelni
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2016, 15:52

Post autor: MistrzPatelni »

Uff na taką odpowiedź czekałem :) jutro ma mi przyjść i od razu lecę ze znajomymi na strzelnice i nie chcę żeby siara była.

[ Dodano: Pon 18 Lip, 2016 20:51 ]
Ale mam nadzieję, ze w tarczę trafi :)
Hatsan 55 PP 3-9X40
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

To może zanim pobiegniesz na strzelnicę, rozbierz go, wymyj i wyczyść w środku i potem delikatnie przesmaruj.. Bo jak zacznie dizlować to spali Ci uszczelkę i może uszkodzić sprężynę, a jakieś niedopatrzone zadziorki mogą porysować cylinder czy tłok..
Nie mówię że musi być dizel czy zadziory, ale mogą się pojawić, więc lepiej naprawdę poświęcić karabinkowi trochę uwagi zanim się go pozbawi strzeleckiego dziewictwa.. ;)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
mimut
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1133
Rejestracja: 31 paź 2012, 13:32
Lokalizacja: Oldham District AC

Post autor: mimut »

MistrzPatelni pisze:Uff na taką odpowiedź czekałem :) jutro ma mi przyjść i od razu lecę ze znajomymi na strzelnice i nie chcę żeby siara była.

[ Dodano: Pon 18 Lip, 2016 20:51 ]
Ale mam nadzieję, ze w tarczę trafi :)
Hatsan pewnie trafi, pytanie czy Ty dasz rade :hm: ;)
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Post autor: GHOST »

mimut pisze:
MistrzPatelni pisze:Uff na taką odpowiedź czekałem :) jutro ma mi przyjść i od razu lecę ze znajomymi na strzelnice i nie chcę żeby siara była.

[ Dodano: Pon 18 Lip, 2016 20:51 ]
Ale mam nadzieję, ze w tarczę trafi :)
Hatsan pewnie trafi, pytanie czy Ty dasz rade :hm: ;)

Witam. podepnę sie pod to pytanie, też mam nowy idento sprzęt, tyle że ja już zdążyłem wypykać ponad 500 śruta w dwa dni:) co myslicie o tych śrutach ? http://allegro.pl/profesjonalny-srut-ga ... 97197.html
. kuurcze z chęcią oddał bym ją komuś by mi przeprowadził wszelkie modyfikacje, i poprawki spreżyna gazowa, wymiana uszczelek,polerka czego tam trzeba , smarowanie itp. Czyli poprostu przeAlchemikował :):) oczywiście odpłatnie, nie chcę sie uczyć na swoim sprzęcie, Jest to mój pierwszy sprzet i wydaje mi sie ze bardzo paskudnie pracuje, taki metaliczny brzęk sprężyny przy strzale,,, co do lunety. jakiejs firmy Beeman . miałęm male problemy z wyzerowaniem lunety, albo wada lunety albo cos nie tak ustawiam, na odleglosci 30m, brakuje nastawu w wierzyczce, więc obróciłem ją, jak poziomowanie mialem po prawej stronie to obróciłęm ją w lewo i teraz poziomowaniem robię pionoanie a pionowaniem poziomowanie:) i teraz skali na pokrętłach wystarcza:) sorry zaq słownictwo ale jestem początkujący w tej dziedzine
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

Co do śrutu, to nie wiem. Gamo miałem raz i więcej nie kupię, Proponuję Ci KTK, CROSMAN, JSB. Jeśli chodzi o "alchemikowanie" :hihi: http://www.e-tawerna.pl/viewforum.php?f=110 Poczytaj też troszkę forum, jest tu mnóstwo wiedzy, która może się przydać.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Miałem ten śrut "Pro Magnum" - nie polecam. Ciężko wchodzi do portu, wiatrówka się męczy żeby go wypluć i nie przejmuje się kierunkiem, "byle do przodu".. co widać na tarczy/puszce/częściej dookoła.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Post autor: GHOST »

Mamutowicz pisze:Miałem ten śrut "Pro Magnum" - nie polecam. Ciężko wchodzi do portu, wiatrówka się męczy żeby go wypluć i nie przejmuje się kierunkiem, "byle do przodu".. co widać na tarczy/puszce/częściej dookoła.
Dobrze powiedziane:) nie przejmuje się kierunkiem:) a ja się dwoje i troje i przy dobrze ustawieniu lunety ciężko o powtarzalność z odległości 25M. A z 80m kierując w tarcze o wym 45x45cm muszę o 45cm wyżej celu kierować:) a ten srucik nadwymiar. Czy jakoś tak:) https://www.militaria.pl/jsb/srut_jsb_e ... _p6966.xml. Jak znoszą lufy większe kalibry? Rozmawiałem z Alchemikiem odnośnie sprężyn gazowych. Stosuje teraz jakieś o małym ciśnieniu kilkunastu bar. Bawił się już ktoś takim sprzętem?
Awatar użytkownika
driver
Posty: 26
Rejestracja: 04 sie 2016, 18:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: driver »

Popieram zdanie Kolegów, odpuść sobie ten śrut, jest dobry ale do walenia w puszki i to z bliska, bo rozsiew ma konkretny:) poza tym jest nierówny, w jednej puszce masz sztuki które trzeba wcisnąć na siłę i takie, co same wlatują. Też przerabiałem temat śrutów Gamo i powiem Ci tak: ucz się na błędach innych:) JSB i H&N, a i to nie wszystkie. KTK miałem 2 miechy temu i za darmo oddałem nielubianemu sąsiadowi:)) Ja używam H&N FTT 4,52 mm oraz JSB Exact i Exact Heavy 4,52 mm w plujce ok. 16 J, szczególnie pasi mojej lufce H&N, ale żebyś wiedział co potrzeba Twojej maszynce, najlepiej kup sobie testery obu firm, postrzelaj ze stabilnej pozycji do tarczy, na luzie i bez przeciążenia, wtedy sam ocenisz, co wybierze Twój sprzęt. Tak dla Twojej informacji: to nie Ty wybierasz rodzaj i kaliber śrutu - tylko twoja strzelba:))

[ Dodano: Wto 09 Sie, 2016 22:48 ]
Duszek - miałem (moja wina) Crosman Benjamin Trail z gazową... oraz takowy pistolet :PP(to dopiero była wtopa!) to temat podobny do hybrydowych samochodów. Jedni kochają, drudzy nienawidzą:) Mnie to nie pasowało specjalnie, deklarowane "cichsze i mniej odrzutowe strzelanie" jakoś nie było mi dane, więc wróciłem do starej dobrej i sprawdzonej drucianej zwojówki:) Ciekawość jest cechą istot inteligentnych (tak mówią hehehe) więc spróbowałem. Miałem ten karabinek 3 miesiące (tak długo, bo nikt nie chciał kupić :lol: ) w końcu sprzedałem, dołożyłem i teraz pykam ku wnerwieniu sąsiadów, a własnej radości w garażu z HaWusi 30S po Waldku i tylko PCP (może kiedyś, jak żona się dołoży :D ) zastąpi poczciwą sprężynkę... Zastąpi? Never! :nie::lol:
HW 30S Hogan
GAMO PR 45 Cekaus
WALTHER 4-12x50 CI
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Post autor: GHOST »

A jaka lunetę polecicie. Tak do 400zł. Dodam że mój sprzęt jest już po tuningu i posiada sprężynę gazową od alchemika
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
Awatar użytkownika
driver
Posty: 26
Rejestracja: 04 sie 2016, 18:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: driver »

Najpierw zastanów się, do czego ona będzie służyć, czy do strzelania 50+ czy na zawody, czy żeby tylko "była". Nie podpowiem Ci konkretnego modelu, każdy ma plusy i minusy. Przemyśl spokojnie czy chcesz mieć "dociążnik" byle jaki, czy coś na lata? Może warto się nie spieszyć, dociułać parę setek, odwiedzić jakiś konkretny sklep i popatrzeć... co jednemu będzie leżało, drugi będzie przeklinał - wiem sam po sobie :lol: Jedno jest pewne: poczytaj, co mają dobre szkła, jakie dają możliwości, potem wybierz te, które Cię interesują, a na końcu badaj "wzrokowo" i dotykowo... tak samo nie wierz we wszystko, co piszą i mówią sprzedawcy, z ich wiedzą i rzetelną opinią różnie bywa. Idzie jesień, za wiele pewnie już nie postrzela się, więc może odczekaj do świąt, czasami wtedy można fajne promocje wyhaczyć, a na nowy sezon będzie jak znalazł. Na razie poćwicz "z otwartych" (o ile są), wypracuj nawyk składania się do strzału, poćwicz oddech i oko, naucz się ściągać spust... Jak od razu założysz lupę stracisz wiele frajdy ;) Takie moje skromne zdanie w temacie, oczywiście zrobisz jak zechcesz - ważne żeby "był Pan zadowolony" :D
HW 30S Hogan
GAMO PR 45 Cekaus
WALTHER 4-12x50 CI
Awatar użytkownika
GHOST
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2016, 14:28
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Post autor: GHOST »

Wstępnie odległość 50+ w tej chwili mam jakąś tanią. Nie wiem czy to jest normalne że na 50m trafiam w tarcze A na 20 metrach na tych ustawieniach jest już problem.
HW 97K by Hogan DOT. 4-16x42.AO MD
Awatar użytkownika
Marcek1973
Posty: 19
Rejestracja: 29 maja 2016, 8:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Marcek1973 »

Chodzi Ci o to, że trafiasz na 50m w ogóle w tarczę (jako kartonową kartkę) czy w okolicę punktu, w który celowałeś czyli koło 10-tki?
Po pierwsze - to zależy od tego jak sobie wyzerujesz lupke. Jeżeli zerujesz na 20m to masz trafiać w punkt celowania na 20 m. Na 50m śrut będzie trafiał pewnie poniżej Twojego punktu celowania bo lecąc będzie tracił prędkość i energię zatem będzie obniżał swój lot.

Przy mocniejszej wiatrówce (przy słabszej pewnie też) będą dwa "zera" czyli dwa miejsca (na przestrzeni kilkudziesięciu metrów) w których śrut trafi idealnie w 10-tkę bez potrzeby robienia poprawek
Bo śrut to nie wiązka światła lecz fizyczny przedmiot mający swoją wagę. Występuje zjawisko opisywane przez balistykę - mianowicie śrut po opuszczeniu lufy najpierw pnie się w górę, a by później zacząć opadać ku ziemi. Piszę to ogólnie bo wiele zależy od energii wiatrówki, wagi śrutu, ale też np wiatru równoległego do toru lotu śrutu (jeżeli wieje śrutowi w nos to śrut szybciej spadnie, jeżeli dmucha mu w sukienkę to poleci dalej). Nie biorę pod uwagę bocznego wiatru bo zaczynamy wtedy mówić o odchyleniach i konieczności robienia poprawek w poziomie.
Łucznik wz. 70, HW 45, HW 50 (rocznik 1960), HW 50s, HW 57, HW 97k, Slavia 631, Diana 75
Awatar użytkownika
driver
Posty: 26
Rejestracja: 04 sie 2016, 18:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: driver »

Tak jak Marcin pisze; ustawiasz lupkę na np. 30 m i w tej odległości będzie ok, natomiast na bliższe i dalsze odległości już trzeba nanosić poprawki. Jeżeli będziesz miał lunetę z DOT to te małe punkciki na krzyżu służą właśnie do tych poprawek. Jest coś takiego w trajektorii lotu śrutu, że przykładowo gdy ustawisz na 15 m i trafiasz w 10 to w odległości 30 m też trafisz w 10 na tych samych ustawieniach, bo śrut leci parabolicznie, czyli najpierw się wznosi, potem opada. Pomiędzy 10 a 30 m będziesz trafiał powyżej, po 30 m trafienia będą niżej, stąd u Ciebie ten problem, ustawiłeś lupę na 50 m i jest dobrze, a jak walisz z 20 m to śrut mija tarczę mocno powyżej. Innymi słowy ustawiasz zero na wartość mniejszą, a potem dajesz poprawki gdy strzelasz dalej. :)
HW 30S Hogan
GAMO PR 45 Cekaus
WALTHER 4-12x50 CI
ODPOWIEDZ