Obrazek

Modyfikacja otwartych przyrządów TG Hatsana

ODPOWIEDZ
pppp
Posty: 94
Rejestracja: 04 lip 2011, 12:46
Lokalizacja: powiat Wołów :)

Modyfikacja otwartych przyrządów TG Hatsana

Post autor: pppp »

Tutaj jest opis modyfikacji moich TG. Jak wiadomo główną bolączką jest za szeroka szczerbinka. Przy słabym świetle mimo że TG świeci to nie wiadomo gdzie celujemy.

Inne pomysły mile widziane


Po odkręceniu szczerbinki od systemu wykręcić śrubkę od spodu. Da się wysunąć za pokrętło całą szczerbinkę. Uwaga na kulkę bo ledwo trzyma się na smarze - robić nad blatem stołu.

Odciąłem jeden koniec światłowodu i wyciągnołem go. Teraz trzeba wybrać nożykiem do tapet i powiększyć dotychczasową szczerbinkę do szerokości jakieś 7,5 mm i głębokości jakieś 1,8 mm. Po wyrównaniu pilniczkami i nożykiem należy skołować pasek czarnego plastiku o odpowiednich wymiarach i grubości i wstawić "plombę" przy użyciu super gluta. Po wyschnięciu boki i brzegi wyprowadzić pilniczkiem na glanc. Ślady i nierówności po kleju znikają. Zostaje teraz tylko tarczą dremelka naciąć nową szczerbinkę o szerokości 1 mm i głębokości 1,20 mm i podpicować nożykiem.
Jeszcze się zastanawiam czy będę wiercił otworki na zielony światłowód i wstawiał go.

Celowanie odbywa się przez zobaczenie w szczerbince czerwonego punktu muszki. Celowanie i kalibracja oczywiście "pod cel".

Fotki załączone.

[ Dodano: Wto 26 Lip, 2011 08:10 ]
Postrzelałem trochę wczoraj z kolegą i wąska szczerbinka to jest to czego brakowało. Osiągalne stały się małe PETy z ręki z otwartych na 45 m (śrut KTK słowacki), co dotychczas było nie do pomyślenia. Na razie "zielonego" nie wstawiam". Czerwony światłowód całkowicie wystarcza i jest dobrze widoczny w szczerbinie.

[ Dodano: Wto 26 Lip, 2011 19:39 ]
Na potwierdznie tutaj jest tarczka z możliwościami mojego H55STG custom
http://www.e-tawerna.pl/viewtopic.php?p=131425#131425
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
spust quattro,sas,stalowa prowadnica 15 cm,kapelusz ertalit,kolba+580g,Gamo 3-9x40
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

pppp z WYNIKI STRZELAŃ DO 25M pisze:No to podejde jeszcze raz do tematu. Opiszcie wykonanie muszki w stosownym wątku podforum Hatsana. Mam owszem kilka koncepcji we łbie ale skoro macie już coś wypracowane to szkoda robić demolkę muchy bo drugiej nie mam :nie:
No więc napiszę Ci jak to modyfikowanie M1 może wyglądać.
Wyjmujesz TG i spiłowujesz wnętrze muszki(to w czym było tg) pilniczkiem do paznokci na jaki Ci tam się kształt podoba. Koniec toutoriala :hihi:

Osobiście w swoim miałem wpierw wyciągnięte tylko TG i celowałem dziurką(taki przeziernik w muszce :) Ciężko się celowało ale było ok)
Jak mi się taki kształt znudził to spiłowałem tylko zewnętrzną część muszki i celowałem taką U- muszką

Ostatecznie jak mi się znudziło to Spiłowałem to U i mam zwykłą | muszkę.

Jak chcesz się pobawić to z tej muszki możesz zrobić trójkąta lub kółeczko. Freestyle po prostu :D
pppp
Posty: 94
Rejestracja: 04 lip 2011, 12:46
Lokalizacja: powiat Wołów :)

Post autor: pppp »

No faktycznie free style.

Mi bardziej po łbie chodzi wycięcie muszki całkowite i wstawienie szpilki z główką (po obszlifowaniu na kulkę). Odwiert od góry przez osłonę wiertełkiem np. fi 0,6 i wklejenie szpilki. Albo tunelowa przez zrobienie nacięcia na inserty. Inserty byłyby drukowane na folii drukarkowej. Tyle że nie mam na razie koncepcji jak blokować inserty. Oryginalnie jest taka zakrętka a i inserty są zapewne sztywniejsze niż folia/klisza
spust quattro,sas,stalowa prowadnica 15 cm,kapelusz ertalit,kolba+580g,Gamo 3-9x40
Awatar użytkownika
PanTimor
Posty: 81
Rejestracja: 08 maja 2010, 22:32
Lokalizacja: Krzewa

Post autor: PanTimor »

pppp pisze:Mi bardziej po łbie chodzi wycięcie muszki całkowite i wstawienie szpilki z główką (po obszlifowaniu na kulkę). Odwiert od góry przez osłonę wiertełkiem np. fi 0,6 i wklejenie szpilki.
Gdy w miejsce standardowego słupka (muszki) wstawisz sporo razy mniejszą szpilkę zobaczysz mniej więcej tyle :

Obrazek

Bez dostosowanej ( w tym przypadku zdecydowanie węższej szczerbinki) takie rozwiązanie raczej utrudni Ci celowanie, aniżeli odwrotnie.
pppp pisze:inserty są zapewne sztywniejsze niż folia/klisza
Są z cienkiej blaszki- metalowe (przynajmniej ja z takimi miałem do czynienia).
Na ten czas rozbrojony :poddajesie:
pppp
Posty: 94
Rejestracja: 04 lip 2011, 12:46
Lokalizacja: powiat Wołów :)

Post autor: pppp »

PanTimor pisze: Gdy w miejsce standardowego słupka (muszki) wstawisz sporo razy mniejszą szpilkę zobaczysz mniej więcej tyle :

Bez dostosowanej ( w tym przypadku zdecydowanie węższej szczerbinki) takie rozwiązanie raczej utrudni Ci celowanie, aniżeli odwrotnie.
Jak zauważysz, zgodnie z opisem na początku wątku moja szczerbina ma teraz szerokość 1 mm dokładnie, więc szerokość szpilki będzie prawie akuratnia. No może małego gwoździka.
Z mojej obserwacji wynika, że muszka powinna być zbliżona do fi światłowodu albo węższa. Bo w mojej szczerbinie 1 mm widzę dokładnie i wyłącznie czerwoną kropkę od światłowodu muchy.
spust quattro,sas,stalowa prowadnica 15 cm,kapelusz ertalit,kolba+580g,Gamo 3-9x40
Awatar użytkownika
Żurek
Posty: 792
Rejestracja: 17 maja 2010, 18:58
Lokalizacja: Szczecinek
Kontakt:

Post autor: Żurek »

Nie wiem czy to ma sens :D
pppp
Posty: 94
Rejestracja: 04 lip 2011, 12:46
Lokalizacja: powiat Wołów :)

Post autor: pppp »

Żurek pisze:Nie wiem czy to ma sens :D
To,że w szczerbinie widać wyłącznie czerwoną kropkę?
Jak najbardziej! Powtarzalność celowania rewelacyjna. Kapsle z ręki na 10m w zasadzie bez sprężania się z celowaniem (osobiście używam nypla żeliwnego 1/2 cala zamiast kapsli).Tak po prostu podnosisz giwerę i z partyzanta trafiasz bez łaski.

No chyba, że coś innego masz na myśli.

Główka szpilki to sobie myślę nawet na płasko zeszlifowana byłaby niezła bo wtedy w szczerbinie byłoby widać T czyli widać pion i poziom muchy względem szczerbiny

[ Dodano: Sob 06 Sie, 2011 11:58 ]
Zauważyłem że sporadycznie zerowanie lewo/prawo mojej szczerbiny się zmieniało przy transporcie. Dokręciłem śrubę szczerbiny (tą od góry czarną), ruszam lewo prawo, a tu cała szczerbina (cała obudowa) pływa lewo prawo o 1 mm. Myślę kurna luz na gwincie regulacji góra dół co pokrętło na nim jest. No i fakt luz jak cholera. Krótki namysł i na ten pionowy gwint pokrętła nadziałem termokurczliwkę długości 6 mm i przygrzałem. Te 6mm gwarantuje usunięcie luzu na boki i prawidłowy zakres regulacji góra /dół. Trochę smaru na to i miód malina. Zero luzu lewo/prawo.
spust quattro,sas,stalowa prowadnica 15 cm,kapelusz ertalit,kolba+580g,Gamo 3-9x40
ODPOWIEDZ