Obrazek

Pozycja lezaco slabe wyniki

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: masa »

stawiniakPOL pisze: 04 paź 2020, 17:00 Jak wspomniałem - karabinek będę poprawiał we własnym zakresie tylko musi się wypracować i w naturalny sposób musi mi pokazać gdzie go poprawić i o ile :) Wtedy przy następnym 90 (o ile ten się rozsypie albo jeśli ja go popsuję) to drugi już będę mógł poprawić prosto przed pierwszym strzelaniem :)
Nie czekaj "aż się wypracuje", bo potem tylko gruba regeneracja, albo wręcz utylizacja :D
Wnioskuję, że zajmujesz się zawodowo mechaniką, więc na pewno zdajesz sobie sprawę jakie skutki w dłuższej perspektywie przyniesie tarcie metal o metal przy niewystarczającym smarowaniu (np. tłok - system, elementy spustu, itd...) lub współpraca ze zbyt luźnym/ciasnym spasowaniem (np. prowadnica - sprężyna, kostka lufy, itd...).
Na tym forum jest na moje oko tak z 10 razy więcej postów na temat usprawniania Hatsanów, niż jest to potrzebne do dopracowania Twojej dziewięćdziesiątki w sposób perfekcyjny. Po prostu bezczelnie skorzystaj z doświadczeń kolegów zanim "pudełkowe" niedomagania karabinka poczynią nieodwracalne spustoszenie :up:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Mamutowicz »

Tak trzymaj!!
Jest zajebiście !! Normalnie Super!!
wróć za rok..
A na razie .. ciesz się życiem.. nakręć filmik na judłubie jak zerować laserowo wiadrówkę bez przeglądu na śmietnikowym śrucie i .. Niech ci się wiedzie.:)

Ps.
Masa.. Daj spokój.. Chłopak idzie w dobrą stronę. Chce empirycznie sprawdzić czy jest tak tępy jak mu mówią, czy może trochę bardziej, więc nie przeszkadzaj.. Jeszcze wpedzisz go w kompleksa..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: stawiniakPOL »

masa pisze: 04 paź 2020, 19:04 Nie czekaj "aż się wypracuje", bo potem tylko gruba regeneracja, albo wręcz utylizacja :D
Wnioskuję, że zajmujesz się zawodowo mechaniką, więc na pewno zdajesz sobie sprawę jakie skutki w dłuższej perspektywie przyniesie tarcie metal o metal przy niewystarczającym smarowaniu (np. tłok - system, elementy spustu, itd...) lub współpraca ze zbyt luźnym/ciasnym spasowaniem (np. prowadnica - sprężyna, kostka lufy, itd...).
Na tym forum jest na moje oko tak z 10 razy więcej postów na temat usprawniania Hatsanów, niż jest to potrzebne do dopracowania Twojej dziewięćdziesiątki w sposób perfekcyjny. Po prostu bezczelnie skorzystaj z doświadczeń kolegów zanim "pudełkowe" niedomagania karabinka poczynią nieodwracalne spustoszenie :up:
Jak napisałem - liczę się z uszkodzeniem sprzętu, czy to poprzez teraźniejszy sposób eksploatacji, czy też poprzez "błędy w obróbce przy poprawianiu fabryki" ... Ale w tym budżecie ... mnie to nie zaboli. To nie jest wiatrówka za 3000pln tylko za 300 czy 400. Tematy przeglądałem, i zapisałem sobie na co mam zwrócić uwagę - jest to mega przydatna wiedza która zaoszczędzi mi czas. Lecz nie traktuję tego jako "pewnik" - tzn, ślepo nie będę robił co robią inni. A dlaczego ?? Pokażę to, jak będę robił swoją wiatrówkę :)

Zawodowo projektuję i wytwarzam zawieszenia do samochodów sportowych/wyścigowych/rajdowych, wahacze, zwrotnice itd. Oraz "drobne" elementy do silników jak suche miski olejowe, konwersje hydraulicznych popychaczy zaworowych na mechaniczne .... i takie tam pierdoły. Więc tak, pasowania, rozszerzalności temperaturowe, tabele technologiczne olei, smarów, materiałoznawstwo .... obróbka metali .... a przede wszystkim pomiary, o tym "jakieś pojęcie mam".
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: stawiniakPOL »

Mamutowicz pisze: 04 paź 2020, 19:59 Tak trzymaj!!
Jest zajebiście !! Normalnie Super!!
wróć za rok..
A na razie .. ciesz się życiem.. nakręć filmik na judłubie jak zerować laserowo wiadrówkę bez przeglądu na śmietnikowym śrucie i .. Niech ci się wiedzie.:)

Ps.
Masa.. Daj spokój.. Chłopak idzie w dobrą stronę. Chce empirycznie sprawdzić czy jest tak tępy jak mu mówią, czy może trochę bardziej, więc nie przeszkadzaj.. Jeszcze wpedzisz go w kompleksa..
A wiesz .... jakbym miał czas to bym tak zrobił z tym filmidłem na YT. Zawsze to będzie lepsze niż "weź se postrzelaj na różne odległości i kręć wieżyczkami tak żeby śrut padał tam gdzie celujesz, a jak się nie uda to zmień lunetę, mocowanie, a najlepiej to zmień wiatrówkę na taką za 2k pln i od razu przygotowaną, bo do puszek na 50m to nie trafisz z niczego innego" :D

Reasumując dla Ciebie mogę być nawet nie tępy a cięzko upośledzony, i tego się trzymaj "kolego" ;)

EDIT: Co do kompleksów - zadałem proste pytanie, dlaczego przy zmianach pozycji grupy śrucin przesuwają się na tarczy góra/dół ALE NIE ZMIENIAJĄ SKUPIENIA, odpowiedzi innej niż "popracuj nad pozycją" nie uzyskałem. Pomimo podania danych (model karabinka, luneta, śrut, dystans) wszystko okazało się złe. Swoje umiejętności pomijam bo nie dzielę zapałki na 3 na 30m ani nie strącam 1gr z 50m, ale w tym wypadku 3 grupy śrucin po jednej dla każdej pozycji mają identyczne skupienie, celowane w jeden punkt i są w osi pionowej od siebie oddalone o około 10cm każda, w poziomie układają się w jednej płaszczyźnie .... więc do tematu wrócimy pod koniec tygodnia po kolejnych testach.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Mamutowicz »

:D :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Mamutowicz »

I dostałeś prawidłową, poprawną i merytoryczną idpowiedż.
Skupienia nie zmieniają, bo składasz się powtarzalne, ale inaczej przy różnych pozycjach.
Jeśli to nie jest dla ciebie wystarczająco naukowe wyjaśnienie to spróbuję inaczej.

Według najnowszych badań jakie NASA poczyniła w ciągu ostatnich dekad, a które opublikowane zostału w ubiegłorocznym, bonusowym magazynie CKM, na zmianę trajektorii, a co za tym idzie punktu trafiania śrutów wiatrówkowych wpływ mają następujące czynniki:
- Siła coriolisa. - objawia się odchylaniem POI w bok przy strzelaniu północ-południe, oraz góra dół przy strzelaniu na osi wschód-zachód.
- Grawitacja. - Im bliżej środka ziemi, tym mocniejsze jest jej oddziaływanie a co za tym idzie zwiększa się opad śrutu. Dlatego gdy strzelec strzela z postawy stojącej - POI układa się wyżej ponieważ na śrut oddziaływuje mniejsze przyciąganie, a gdy z leżącej - niżej, ponieważ tor lotu śrutu przebiega bliżej środka ziemi, przez co oddziaływanie grawitacyjne planety jest większe.
- Oddziaływanie grawitacyjne księżyca. Jak wiadomo, księżyc oddziaływuje grawitacyjnie na naszą planetę, co widać szczgólnie w rejonach nadmorskich, gdy dochodzi do powodowanych przez niego pływów, czyli podnoszenia i opadania poziomu morza wywoływanych przyciąganiem księżyca. Dlatego też, gdy księżyc względem strzelca będzie po przeciwnej stronie planety - jego oddziaływanue grawitacyjne będzie sumować się z grawitacją planety co spowoduje zwiększenie opadu przy pozycji leżącej. Natomiast gdy księżyc w trakcue strzelania znajdować się będzie powyżej strzelca - wtedy jego oddziaływanie grawitacyjne będzie miało wektor przeciwny wektorowi grawitacji planety, przez co osłabi efekt opady, bo wektory sił częściowo się zniosą.

Mam nadzieję, że powyższe objaśnjenie efektu większego opadu względem niższej postawy zostało wystarczająco naukowo rozważone i odpowiednio wyłożone.
Pozdrawiam mgrinżdocdrprofrechabilitowany Mamut.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: rokasa58 »

Przy strzelaniu z postawy leżącej dobrze jest mieć regulowaną stopkę /regulacja w górę/ i zobacz jak jest trzymany karabin.

Obrazek
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Qbuś »

;( :wow: :zdziwko: Ja to już chiba nie tkne wiatrófki więcej, bo nic nie jest jak dawniej, dlaczemu !!! ;(
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: j23 »

Qbuś pisze: 05 paź 2020, 16:35 ;( :wow: :zdziwko: Ja to już chiba nie tkne wiatrófki więcej, bo nic nie jest jak dawniej, dlaczemu !!! ;(
Technika i postęp idzie do przodu. Widzisz Qbuś, kiedyś do wyzerowania optyki wystarczyła kartka z kropką, kilka strzałów i kilka kliknięć. Teraz widocznie bez gadżetów typu laser, gps, abs, bbs itp itd się nie da :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Mamutowicz »

Oh.. Sie nie łam.. Na komurkie se ściągnij aktualne tabele pływów i kompas, a wtedy ksienżyc z coriolisem ci bedom mogli naskakać...
:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: stawiniakPOL »

rokasa58 pisze: 05 paź 2020, 11:59 Przy strzelaniu z postawy leżącej dobrze jest mieć regulowaną stopkę /regulacja w górę/ i zobacz jak jest trzymany karabin.

Obrazek
Dzięki wielkie, popracuję nad tym.

Stopkę i bakę (obie z regulacją) już mam wymodelowane, muszę to tylko wydrukować na swoich maszynach. Ale nie czuję, żebym musiał to mieć na już. Najpierw muszę założyć inny montaż na lunetę - jednoczęściowy i niższy niż mam (ewentualnie poprawka tego dwuczęściowego, ale Delta Optical jest 3km ode mnie więc raczej się kupi, wyjdzie mnie taniej w ogólnym rozrachunku), rozłożyć następnie karabinek i go poprawić, dopiero później mam zamiar zrobić regulowaną bakę w pierwszej kolejności, następnie stopkę.

A co do reszty "kolegów" - cieszę się, że poprawiłem dzień kolejnym dwóm :D
stawiniakPOL
Posty: 24
Rejestracja: 17 wrz 2020, 18:12

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: stawiniakPOL »

j23 pisze: 05 paź 2020, 19:38 Technika i postęp idzie do przodu. Widzisz Qbuś, kiedyś do wyzerowania optyki wystarczyła kartka z kropką, kilka strzałów i kilka kliknięć. Teraz widocznie bez gadżetów typu laser, gps, abs, bbs itp itd się nie da :D
Da się zrobić jak piszesz - tylko w przypadku gdy wiesz co kupujesz, wiesz jak zweryfikować "w rękach" poszczególne części składowe.

Ja miałem problem z montażem - i wierz mi bez "laserów, gjepeesów" itd. ustawiałem to godzinę i nie ustawiłem z odległości 15m (nie widziałem gdzie trafiały śruciny bo mur wykonany jest z pustaka w latach 60tych czy 70tych mocno porowata struktura - na pewno nie trafiały w tarczkę 14x14cm) , z "laserami ABSami" i nawet DSC miałem włączone (bo mam taki fajny tunel 30m na podwórku bezwietrzny):D znalazłem błąd w wykonaniu montażu i ustawiłem lunetę na tym montażu po jego delikatnej modyfikacji. Zajęło mi to 15min i 3 czy 5 strzałów, od razu na dystans około 30m. .... więc W MOIM PRZYPADKU uważam, że to przydatna rzecz.

Pewnie jakbym kupił karabinek za 2k pln, montaż za 300 i lunetę za 1000 byłoby inaczej :D Ale wolę za te pieniądze pobawić się inaczej :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Mamutowicz »

Stawiniak.. Ale ty pierdzielisz..
Ja pierwszą wiatrówkę ( noronia dżermany ) ustawiłem sam, w piwnicy, bez laserów i dupaserów i nawet trafiałem..
To, co ty tu pier.. rezentujesz, to nawet bzdury nie są..
To jakieś qui pro quo..
Błąd mówisz że znalazłeś.. :D
Człowieku.. Wiatrówkę da się wyzerować nawet z krzywym montażem, krzywą lunetą i krzywym śrutem.
Jak "krzywość" nie będzie sie zmieniać w trakcie zerowania, to KAŻDĄ wiatrówkę da się wyzerować.
BEZ laserów, taserów, przydupaserów i kutaserów.
I nie musisz mieć karabinka za 5k.
Starczy komplet z allegro za 99 pln.

pierdole.. tak to jest jak teoretyk od siedmiu boleści zabiera się za straelanie z wiatrówki..
Za dużo żeś sie filmów o snajperach naoglądał..
Wiatr pięć..
Rodżer.. Klik klik klik..
Dystans sześć kilometrów.
Rodżer. klik klik klik
Cel prędkość 3metry
Rodżer. klik klik klik
Strzelaj.
Rodżer. klik klik klik..
Miałeś strzelać idioto..
Rodżer.. Sorki.. to tak z przyzwyczajenia..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: masa »

stawiniakPOL pisze: 05 paź 2020, 21:45 Pewnie jakbym kupił karabinek za 2k pln, montaż za 300 i lunetę za 1000 byłoby inaczej :D Ale wolę za te pieniądze pobawić się inaczej :D
Co do Twojego komentarza do mojego posta to spoko :up: Nie jestem z tych, co mówią innym w co się ubrać, jak uczesać i który kanał TV oglądać ;)

Skomentuję tylko to, co napisałeś, a ja wkleiłem powyżej...
Wielu z nas na tym forum ma inne zajawki poza strzelaniem - ja też, i powiem Ci tak: pogrzebiesz, poprzerabiasz, wymyślisz i zrealizujesz jakieś cuda i będziesz miał z tego suuuper frajdę :king: Potem albo przestaniesz strzelać bo dojdziesz do ściany ze sprzętem, albo kupisz karabinek za 2k PLN, montaż za 300 i lunetę za 1000 :D
Taka karma :D
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pozycja lezaco slabe wyniki

Post autor: Mamutowicz »

Taka karma..
klik klik klik...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ