e-tawerna.pl
TAWERNA - reaktywacja
FORUM LUDZI Z PASJ�

Optyka - Zerowanie

tomaschek - Sro 17 Maj, 2006 15:20
Temat postu: Zerowanie
Zamieszczam ten temat dla nowych posiadaczy wiatrówek, którzy mają problem z ustawieniem optyki oraz przyrządów otwartych (szczerbinki i muszki)

Szczerbinka i muszka czyli "otwarte"

Bierzemy tarczę, ustawiamy ją na np. 10 metrach, przymierzamy w środek lub pod cel (to zależy jak będziemy w przyszłości strzelać. Po strzale sprawdzamy gdzie umiejscowiona jest przestrzelina na tarczy. Zasada jest prosta :

- jeżeli przestrzelina ułożyła się po prawej stronie to przestawiamy szczerbinkę w lewo
- jeżeli przestrzelina ułożyła się po lewej stronie to przestawiamy szczerbinkę w prawo
- jeżeli przestrzelina ułożyła się nad celem to szczerbinkę w obniżamy
- jeżeli przestrzelina ułożyła się pod celem to szczerbinkę w podwyższamy

Szczerbinkę regulujemy delikatnie, małymi "skokami", po każdej takiej operacji oddajemy strzał aby sprawdzić jak się układa (zmienia) pozycja przestrzeliny.

Lunety

Po zamontowaniu lunety na karabinku ustawiamy najpierw ostrość na odległość na której będziemy zerować lunetę. Jeśli mamy lunetę z zoomem to ustawiamy ją na minimum.
Przy zerowaniu lunety trzymamy się zasad jak przy ustawianiu przyrządów otwartych:

- jeśli przestrzelina ułożyła się po prawej stronie to kręcimy pokrętłem w kierunku zaznaczonym strzałką LEFT a w Rosyjskich lunetach jest to Л
-jeśli przestrzelina ułożyła się po lewej stronie to kręcimy pokrętłem w kierunku zaznaczonym strzałką RIGHT a w Rosyjskich lunetach jest to Π
-jeśli przestrzelina ułożyła się nad celem to kręcimy pokrętłem w kierunku zaznaczonym strzałką DOWN a w Rosyjskich lunetach jest to H
-jeśli przestrzelina ułożyła się pod celem to kręcimy pokrętłem w kierunku zaznaczonym strzałką UP a w Rosyjskich lunetach jest to B

Znalazłem w internecie taką małą ściągę do ustawiania optyki :mrgreen:


sla_lom - Sro 17 Maj, 2006 18:17

Piękna esencja, jak na Admina przystało :-)
Jeśli można, to dodałbym tylko: zerowanie (ustawianie) przyrządów warto przeprowadzić na dystansie, na którym najczęściej się będzie strzelało. Przy otwartych - pod cel (ze wzgl. na grubość muszki, która w hats. przysłania mniejsze cele) a w sytuacji zerowania lunetki - jak komu wygodnie :-) . Później, przy zmianiach dystansu - popraweczki.
Acha, byłbym zapomniał, (to dla tych co po raz pierwszy ;-) ) - gdzieś tam pojawi się drugie zero, co wynika z trajektorii lotu śrutu. Ale o tym niech się wypowiedzą mądrzejsi ;-)
Pzdr.

tomaschek - Sro 17 Maj, 2006 18:37

sla_lom napisał/a:
Piękna esencja, jak na Admina przystało :-)
Dzięki :oops: I dziękuję za tego priva, takie moje niedopatrzenie :oops:


sla_lom napisał/a:
Acha, byłbym zapomniał, (to dla tych co po raz pierwszy ;-) ) - gdzieś tam pojawi się drugie zero, co wynika z trajektorii lotu śrutu. Ale o tym niech się wypowiedzą mądrzejsi ;-)
Pzdr.


No tak, ale to na krótkich dystansach, tak przynajmniej zrozumiałem definicję dwóch zer...

emanuel - Sro 17 Maj, 2006 19:48

tomaschek30 napisał/a:


No tak, ale to na krótkich dystansach, tak przynajmniej zrozumiałem definicję dwóch zer...


Niekoniecznie, wszystko zależy od tego na jaki dystans wyzerujemy, jaka jest odległość osi celownika od osi lufy, no i jaka jest predkość początkowa śrutu. I w zależności od tego możemy mieć 2 lub jedno zero (lub wcale :] ). Obrazowo widać to na poniższym obrazku:

Oczywiście w rzeczywistości ta krzywa jest prawie płaska, dlatego też pierwsze zero może być dosyć daleko, a drugie jeszcze dalej :mrgreen:

tomaschek - Sro 17 Maj, 2006 19:54

No właśnie :-/ Dlatego napisałem jak ja rozumiem "dwa zera", widać, że jeszcze muszę się dużo nauczyć :oops:
sla_lom - Sro 17 Maj, 2006 20:12

emanuel napisał/a:


Niekoniecznie, wszystko zależy od tego na jaki dystans wyzerujemy, jaka jest odległość osi celownika od osi lufy, no i jaka jest predkość początkowa śrutu. I w zależności od tego możemy mieć 2 lub jedno zero (lub wcale :] ).

Ja rozumuję to tak: Wyzerowanie na odl. bliższej, powiedzmy 15m (pierwsze zero) da nam drugie zero w okolicach np 45 m. Jeśli zaś ustawię zero w pn. "krytycznym", tj najwyższym na torze lotu śrutu (niech będzie to np. 30 m), będzie to właśnie jedno zero, a przed i po tym punkcie poprawki muszę brać w dół od środka krzyża. Ale to takie moje wieczorne rozmyślanie ;-) . Niech głos zabiorą znawcy tematu.....
Pzdr

emanuel - Sro 17 Maj, 2006 20:33

sla_lom napisał/a:

Ja rozumuję to tak: Wyzerowanie na odl. bliższej, powiedzmy 15m (pierwsze zero) da nam drugie zero w okolicach np 45 m. Jeśli zaś ustawię zero w pn. "krytycznym", tj najwyższym na torze lotu śrutu (niech będzie to np. 30 m), będzie to właśnie jedno zero, a przed i po tym punkcie poprawki muszę brać w dół od środka krzyża. Ale to takie moje wieczorne rozmyślanie ;-) . Niech głos zabiorą znawcy tematu.....
Pzdr

Dobrze rozumujesz, tylko położenie tego punktu "krytycznego" jest różne dla każdego zestawu wiatrówka + luneta i jego polezenie zależy od tego co wczesniej napisalem. Jak bedziesz miał jedno zero, to dla tej odległości strzelasz środkiem krzyża, a dla pozostałych odległości celujesz powyżej celu. Przy 2 zerach wraz ze wzrostem odległości od celu najpierw celujesz powyżej celu, poźniej w sam środek (pierwsze zero), następnie poniżej celu, no i znów w środek (2 zero), a po tej odległości już tylko powyżej celu.

dArOo - Sro 17 Maj, 2006 22:06

No i jak szybko powstalo :-) Jeden tekst w shutboxie :lol:
Brawo :-)
Ja bym dodal jeszcze ta strone http://guns.com.pl/optyka2_a.html bo tu jest tez ladnie to opisane 8-)

tomaschek - Czw 18 Maj, 2006 06:49

dArOo napisał/a:
No i jak szybko powstalo :-) Jeden tekst w shutboxie :lol:
Brawo :-)


dArOo, ja cały czas powtarzam, że Forum nie jest moje tylko nasze, cały czas czekam na wasze propozycje i sugestie. Coś się nie podoba to usuwam, coś jest potrzebne to tworzę to. Jedyna rzecz, której nie będę tutaj tolerował to chamstwo i cwaniactwo, w tych przypadkach będę nieubłagany :mrgreen:

Madrian - Czw 18 Maj, 2006 15:02

Dodam tylko przypadek skrajny.

Właśnie kupiłeś karabinek. Nowy lub używany. Dystans 10m - śrut leci ZA WYSOKO. obniżasz szczerbinkę do samego końca. Jest jeszcze za wysoko, a na większych dystansach trzeba celować znacznie PONIŻEJ celu. Praktycznie w ziemię.

Niestety - Stałeś się posiadaczem karabinka z tzw. "sterczącą lufą". Jest to wada fabryczna, praktycznie nie do usunięcia, bez wymiany lufy i kostki. Karabinek natychmiast reklamuj. Nawet jeśli nabyłeś go na alledrogo, masz ustawowy termin na rezygnację z transakcji. Jeśli nie dostałeś informacji, że wiatrówka może być uszkodzona, to powodem jest zatajenie wady fabrycznej. Domagaj się albo wymiany karabinka na nowy egzemplarz, albo zwrotu pieniędzy.

Problem polega na tym, że lufa jest nieprawidłowo osadzona w kostce, albo skrzywiona. W rezultacie, tzw "linia celowania" nie układa się przez punkty muszka - szczerbinka - oko w zakresie dopuszczalnej regulacji przyrządów.
Nie ma szans na zamontowanie optyki, która ma jeszcze węższy zakres regulacji.

Wada ta występuje też w wersjach "bocznych" i dolnej oraz w ich wariacjach, np. góra i bok. W odróżnieniu od "krzywej" lufy, patrząc przez jej przewód, nie widać skrzywienia i przesunięcia światła wylotu.

W wiatrówkach sprężynowych, zwłaszcza starszych lub niższej klasy, występuje też zjawisku "padniętej lufy" - czyli zatrzask lufy już nie trzyma jej tak pewnie i pod wpływem grawitacji lufa razem z kostką lekko "opada" - Zjawisko to jest stosunkowo mało szkodliwe, gdyż linia celowania pozostaje zachowana. Zjawisko to można korygować zmianą chwytu karabinka. Wyjątkiem mogą być wiatrówki ze szczerbinką mocowaną na cylindrze, zamiast na kostce.

Yavol - Pią 19 Maj, 2006 16:37

a ja chyba musze przyznać, że marny ze mnie strzelec, albo przeszkadza mi moja wada wzroku :-P

właśnie strzelałem sobie z odległości 20m z podpórką celem uzstawienia przyrządów!

raz leciało w lewo raz w prawo, aż wpadły pod rząd trzy dzięsiątki!

myśle sobie spoko to jest to, zrobiłem chwile przerwy po czym oddałem dwa kolejne strzały!

i tu moja załamka :cry:

jeden za wysoko drugi za nisko i w lewo!

ehh musze nad tym popracować po weekendzie!

emanuel - Pią 19 Maj, 2006 16:57

Yavol napisał/a:
..........


Nie masz pewnie powtarzalnego chwytu, zresztą jak i ja - też musze nad tym popracować :-P

Yavol - Pią 19 Maj, 2006 18:10

nikt nie powiedzial ze bedzie łatwo :-)
sla_lom - Pią 19 Maj, 2006 19:54

A dla lepszego szmopoczucia - na początek skróć sobie dystans ;-)
Jak "przerzucisz" już trochę ołowiu, to wtedy przymierz się do ustawiania przyrządów na dłuższym (tzn. najczęściej używanym) dystansie. Chyba, że nie będzie Ci to potrzebne, bo opanujesz branie poprawek ;-)
Ja na początku też ambitnie podszedłem do tematu lecz później chcąc utwierdzić się w przekonaniu, że nie jest ze mną aż tak źle - zacząłem od 10 m. Tylko nie strzelaj do celów mogących spowodować rykoszet!! Ta odległość jest dla strzelającego z hatsana "trochę" ryzykowna!
No i cierpliwości życzę :-)
Pzdr

Yavol - Pią 19 Maj, 2006 19:59

może to jakiś sposób, bo generalnie chciałem z dalszej odległości bo na takie właśnie mam zamiar najczęściej strzelać, alę może zaczne od 10m jak mówisz!
Szymon - Pią 19 Maj, 2006 20:18

dobrze mówi.
hatsan jest, naprawdę fajny karabinek, ale trochę śrutów trzeba nim wypluć (ja załapałem po +- 5 pudełkach) jak z niego strzelać.
wyczuć spust!-naciskając (praktyka!) będziesz czuł moment w którym nastąpi strzał.
wykombinuj najlepszy chwyt całego karabinka, nie sztywny!-przekonałem się, że wystarczy delikatnie w innym miejscu "przytulić" się do baki i kicha-walisz po brzegach tarczy.
dlatego jest tyle złych opini o hatsanie -dla początkujących, bo zanim się nauczysz strzelać (a trochę to trwa) możesz stracić zapał (nie próbuj lol ).
no i ważne-tuning (!)
u siebie na podwórku mam odmierzoną dokładnie odległość 37 m i na samym początku miałem duże trudności trafić wiadro :oops:
teraz na 10 przynajmniej 8 razy trafiam i ROZBIJAM W PYŁ buteleczkę po małym soczku (ćwiarteczka-małpka jak kto woli :> ) i tu jest cała radość z HATSANA, że na prawie 40 metrach rozwala na kawałeczki grube szkło, a nie robi rykoszetów.
nawet jak trafię centralnie (ostry śrut) potrafi przelecieć na wylot -wybijając dwa otwory.
PAMIĘTAJ STRZELANIE ĆWICZY KONCENTRACJĘ I CIERPLIWOŚĆ-A HATSAN W SZCZEGÓLNOŚĆ- bo to dodry sprzęt :-)

Khazgul - Sob 20 Maj, 2006 06:35

Witam.
Jestem tu nowy, ale forum przeglądam od jakiegoś czasu. Niedawno zakupiłem Hatsana 70s i mam pytanie co do ustawienia przyrządów otwartych, gdyż żeby trafiać w tarcze 14x14 z 15 metrów musze mieć szczerbinkę przesuniętą sporo od środka w lewo.
Czy to jest normalne czy ja mam ostrą wadę wzroku, a dodam że badania okulistyczne na przyjęcie do huty wykazały wzrok ponad przeciętny.

Pozdrawiam.

Dude - Sob 20 Maj, 2006 10:13

Jeżeli Ci to przeszkadza to sprawdź czy muszka siedzi prosto. Możliwe, że gdzieś nią zahaczyłeś i i obkręciła się trochę w lewo. Kiedyś strzelałem z pożyczonego Hatsana 35 i miał to samo. Wystarczyło naprostować muszkę i szczerbinka powędrowała na sam środeczek 8-)
tomaschek - Sob 20 Maj, 2006 18:15

Czyli znosi Ci na prawo. Miałem to samo :-) W zasadzie mam do dzisiaj ale raczej strzelam z lunety. Jak możesz to zrób zdjęcie jak bardzo masz przesuniętą szczerbinkę.
Yavol - Sob 20 Maj, 2006 19:59

a mi się zdaje że to wina złego chwytu bo mi też pluje bardziej na prawo:)
Borys660 - Nie 21 Maj, 2006 14:50

Możliwe też jest że muszka jest osadzona krzywo. Ja kupiłem Hatsana i fabrycznie miał osadzoną muszkę o jeden ząbek w lewo
Descartes - Czw 06 Lip, 2006 10:12

Czesc

jestem swiezo upieczonym posiadaczem optyki 3x9 x 40

mam bardzo wazne pytania w sprawie jej zerowania

jeszcze jej nie prubowalem zerowac na wiekszym dystansie jedynie na 5 m
i nieco niepokoi mnie fakt ze skonczyly mi sie klikniecia w gure a jeszcze brakuje okolo 6 cm

czy jak bede zerowal na 15 metrach to to az tyle zmieni ?
czy fakt iz mam wysoki montaz tez na to wplywa ?
i co zrobic by bylo cacy :)

czekam na odpowiedz i pozdrawiam

tomaschek - Czw 06 Lip, 2006 10:51

Descartes napisał/a:
Czesc

jestem swiezo upieczonym posiadaczem optyki 3x9 x 40

mam bardzo wazne pytania w sprawie jej zerowania

jeszcze jej nie prubowalem zerowac na wiekszym dystansie jedynie na 5 m
i nieco niepokoi mnie fakt ze skonczyly mi sie klikniecia w gure a jeszcze brakuje okolo 6 cm

czy jak bede zerowal na 15 metrach to to az tyle zmieni ?
czy fakt iz mam wysoki montaz tez na to wplywa ?
i co zrobic by bylo cacy :)

czekam na odpowiedz i pozdrawiam


Nie wiem ttego napewno ale logicznie myśląc to możliwe, że masz za wysoki montaż, możliwe też, że masz skrzywioną lufę ku dołowi, to wynika z tego że na tak krótkim dystansie zabrakło Ci regulacji, czy z otwarych szczerbinkę też musisz mocno podnosić na takim dystansie :?: jeśli tak to masz krzywą lufę, tzn. skierowaną w dół.

Dude - Czw 06 Lip, 2006 14:49

Spróbuj ustawić zero na większym dystansie (conajmniej 10 m). Wtedy będzie łatwiej stwierdzić co i jak... :okok:
Descartes - Pią 07 Lip, 2006 22:30

wiec tak

ze szczebinki to bez najmniejszych problemuw walilem w 1 groszuwki z 7m
i celowalem konkretnie w nia wiec teoria krzywej lufy wyklucza sie w tym momecie

co do regulacji na wiekszym dystansie jutro na dzialeczke jade to powalcze z tym ustrojstwem i zdam wam wtedy relacje co i jak :)

Cyberstrzelec - Pią 07 Lip, 2006 23:42

Osobiście strzelałem ze sprzętu Descartesa i poświadczam, że sprzęt jest bez zarzutu. Jak coś wiecie, pomóżcie koledze. Zobaczymy, jak będzie po strzelaniu na dalsze odległości... :mysli:
Maniek - Sob 08 Lip, 2006 00:08

Jak wszystko ok to możesz też podłożyć np. jakiś kawałek gumy z detki wycięty pod lupe na montażu :]
stworek5 - Sob 08 Lip, 2006 07:07

przy krzywej lufie ku dołowi z otwartych będziesz strzelał poprawnie bo przyżady są zamocowane właśnie na lufie. Wada będzie odczuwalna dopiero przy strzelaniu z lunetki która jest zamocowana na cylindrze, weź kartke A4, narysuj kropkę i prubuj ustawić ja na 15-20m.
Wierzbin - Sob 08 Lip, 2006 17:49

Maniek napisał/a:
Jak wszystko ok to możesz też podłożyć np. jakiś kawałek gumy z detki wycięty pod lupe na montażu :]

Trochę chyba przesadziłeś Maniek z tym kawałkiem gumy... To zdecydownie za dużo. Zagniecie się tubus na obejmach montażu. Kładzie się kliszę fotograficzną, max 2-3 warstwy (a to i tak jest sporo), a nie grubą dentkową gumę.

@Descartes
Jeśli taki rozjazd będziesz miał na większych dystansach (10 - 20m) to prawdopodobnie uszkodzona jest luneta - a przynajmniej jej regulacja.
Na dystansie 6m trudno cokolwiek rokować.

thmc88 - Nie 09 Lip, 2006 23:00

a czy jest normalne że ja musze strzelac z szczerbinki podniesionej ( o 1,5 pkt...) i celowac w środek , a mój ojciec, szwagier (obaj noszą okulary) muszą na niej celowac pod czarne pole . tj .na 5pkt..

odleglosc 17 - 20 metrów
Hatsan 55STG + śrut Gamo.....

ja jak sie skupie to potrafie na tym czymś strzelac na średnice 2cm ... a oni rozrzut mocny

może jakaś rada ? :d albo to wina śrutu ..ktory lata jak chce

tomaschek - Nie 09 Lip, 2006 23:01

Taki sam przypadek mieliśmy wczoraj na strzelanku. Więc jest to możliwe :)
Dude - Nie 09 Lip, 2006 23:05

Zapewne Ty i Twój ojciec inaczej trzymacie karabinek - stąd ta różnica. Kluczowe znaczenie ma tu ułożenie ręki podtrzymującej wiatrówkę od dołu. Jeżeli jesteś praworęczy, to chodzi o lewą rękę.
tomaschek - Nie 09 Lip, 2006 23:09

No w przypadku o którym ja pisałem mogło być to spowodowane tym że, Surveyor ustawił lunetkę pod siebie i trzeba tu zaznaczyć, że strzela z lewego oka. Natomiat strzelającemu z prawego oka Kovalowi na tych samych nastawach przestrzeliny układały się wyżej.
thmc88 - Nie 09 Lip, 2006 23:37

sprobuje wkrotce postrzelac klęcząc (to FT? ) delikatnie trzymać sprzęt i ustawić wkońcu idealnie szczerbinke podemnie :)

a ojciec niech strzela w jakis inny punkt tarczy :))

trzeba by kupic jakąs lunete ;// ale jaką..i ile kosztuje żeby mi nie padła po tygodniu ;d

Wierzbin - Pon 10 Lip, 2006 07:09

thmc88 napisał/a:

trzeba by kupic jakąs lunete ;// ale jaką..i ile kosztuje żeby mi nie padła po tygodniu

Proszę:
http://hatsan.siecplay.pl/viewtopic.php?t=45
http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=14517

stworek5 - Pon 10 Lip, 2006 08:43

to wina chwytu karabinka, każdy z was trzyma go inaczej a Hatsan jest narowisty i różnica jest widoczna. Przyżady powinny być regulowane indywidualnie przez użytkownika.
Wierzbin - Pon 10 Lip, 2006 10:56

Z karabinkiem to tak jak z piórem wiecznym... Albo dziewczyną... ;)
Najlepiej sprawdza się tylko z jednym "userem".

mastercard - Pon 10 Lip, 2006 18:33

Yavol napisał/a:
właśnie strzelałem sobie z odległości 20m z podpórką celem uzstawienia przyrządów!
raz leciało w lewo raz w prawo, aż wpadły pod rząd trzy dzięsiątki!
myśle sobie spoko to jest to, zrobiłem chwile przerwy po czym oddałem dwa kolejne strzały!
i tu moja załamka :cry:


u mnie było podobnie do chwili wymiany szczerminki na metalową od Diany....

okazało się, że ten plastylowy wynalazek co strzał zajmował inna pozycję to sie przekładało na rozsiew śrutu po tarczy...

pozdro
Robert

Exterminator - Nie 24 Wrz, 2006 21:29


to tak na obrazku co pokrecic aby wyzerowac lunetke :)

erico - Sob 25 Lis, 2006 19:31

jakiś czas temu na spotkaniu w przemyślu kilka osób strzelało z tego samego fwb 300s na 20 m - za każdym razem wkładali śrut w śrut w jedno miejsce ale w innym miejscu tarczy - w obrębie 9-ki, tylko właściciel pruł w 10-tke (oczywiście wszyscy celowali w jedno miejsce) więc jak najbardziej potwierdza zasadę że każdy strzela inaczej.
Bake - Czw 12 Kwi, 2007 22:58

a ja mam takie pytanie... schemat na 1 stronie - to z narysowana dziesiatką i wskazowkami jak regulowac sprzet odnosi sie do lunet czy tez moze do szczerbinki?
jigt - Czw 12 Kwi, 2007 23:22

Do lunet, ale bywa odwrotnie. W ruskich krzyż rusza się podczas kręcenia i łatwo ocenić gdzie wędruje. Ruszasz krzyżem tak, by pojechał w kierunku przestrzelin. Poprostu spróbuj i zapamiętaj jak jest u Ciebie.
Rlyeh - Wto 19 Cze, 2007 20:23

Proszę o podpięcie tematu.
M_D - Pon 30 Lip, 2007 16:08

Temat przykleiłbym :)
Przemo - Wto 31 Lip, 2007 13:40

Co do ustawiania celownika (dot. optyki i standrdu) to nie da sie ustawić go dla każdego. Powiem więcej, wystarczy zmienić ustawienie nóg, ciała czy nawet ułożenie palca na spuście i juz zmienia się punkt celowania. Tak mi tłumaczył pan w LOK-u, ale on trafia średnio 7 dziesiątek na 10, prz czym dziesiątka jest mniej więcej taka -> . <- więc nie wiem czy może mieć racje :) Moje osobiste odczycia są podobne bo jak już zaczne strzelac to skupienie mam w miare dobre ale pod warunkiem że nie ruszam stopami, wystarczy że się rusze i czasami zmienia się punkt celowania.
Wierzbin - Wto 31 Lip, 2007 13:51

Ale celownika nie zeruje się z pozycji stojącej, która jak wiadomo jest najmniej stabilną pozycją ze wszystkich, tylko co najwyżej z siedzącej FT lub najlepiej położyć karabin na zwiniętym kocu i samemu się też położyć.
Strzelasz serię i patrzysz gdzie się układają przestrzeliny. I według tego ustawiasz sobie lunetę.

A ze stojącej i ustawieniem stóp to racja, ale pod warunkiem, że luneta już jest wyzerowana. :)

KM88 - Wto 31 Lip, 2007 15:55

Cytat:
Co do ustawiania celownika (dot. optyki i standrdu) to nie da sie ustawić go dla każdego. Powiem więcej, wystarczy zmienić ustawienie nóg, ciała czy nawet ułożenie palca na spuście i juz zmienia się punkt celowania. Tak mi tłumaczył pan w LOK-u, ale on trafia średnio 7 dziesiątek na 10, prz czym dziesiątka jest mniej więcej taka -> . <- więc nie wiem czy może mieć racje Moje osobiste odczycia są podobne bo jak już zaczne strzelac to skupienie mam w miare dobre ale pod warunkiem że nie ruszam stopami, wystarczy że się rusze i czasami zmienia się punkt celowania.


Pan z loku ma racje. Ale jeśli masz wiatrówkę inną niż sprężynowa przestaje być to tak istotne. Swoją drogą to ma słaby wynik ;) Zawodnik wyczynowy dobrej klasy strzela serie na trenigach po 100/100.
Cytat:

Ale celownika nie zeruje się z pozycji stojącej, która jak wiadomo jest najmniej stabilną pozycją ze wszystkich, tylko co najwyżej z siedzącej FT lub najlepiej położyć karabin na zwiniętym kocu i samemu się też położyć.
Strzelasz serię i patrzysz gdzie się układają przestrzeliny. I według tego ustawiasz sobie lunetę.

I tu się mylisz Wierzbinie ;) Celownik się zeruje w takiej pozycji jakiej strzelasz nikt ze strzelców wyczynowych nie zeruje celownika siedząc czy kucając (zwłaszcza że na strzelnicach pneumatycznych nie ma możliwości innej pozycji przybrać niż stojąca lub siedząca) ja mam lunete wyzerowaną idealnie na kolanie gdy już wstane to punkt celowania jest gdzie indziej ale to taka mała wada silnych wiatrówek sprężynowych. I dlatego powtarzalna pozycja strzelecka jest przy hatsanach arcyważna ;)

Wierzbin - Wto 31 Lip, 2007 16:06

No dobrze, zeruj tak celownik na 10m.
Ja strzelam na trochę większe dystanse i nie jestem na tyle dobrym strzelcem, by ze stójki trafiać w spinner nawet 40mm 10/10 strzałów przy odległości 40 czy nawet 30m.
Chyba mówimy o czymś zgoła innym.

A to że sprężynówki mają różne POI w zależności od pozycji uwarunkowane jest wyłącznie miejscem podparcia karabinu.
Z HW z kolana czy siedzącej miałem podobne POI. Ze stójki jak kciuk opierałem o kabłąk, musiałem obniżyć krzyż o cały dot, żeby strzelić tam gdzie chciałem. :)
W PCP czegoś takiego nie zauważyłem.

Przemo - Wto 31 Lip, 2007 17:55

Jeżeli chodzi o zerowanie to moja metoda jest taka: strzelam serie nie sprawdzając tarczy nie i zmieniam nic, po ok 10 strzałach (czasem więcej) sprawdzam skupienie i na oko przestawiam lunetke jako uśredniony wynik poprzedniej serii. Może nie jest to idealna metoda ale wczoraj trafiłem z 10m 2x7, 4x8, 11x9. Po tej seii wiedziałem że lunetka znosi w prawo bo skupienie było niewiele większe niż 5zł. Jeżeli seria nie wskazuje na złe ustawienie to jeszcze jedna itd. W sumie to strzelam tak w ramach treningu i przy okazji ustawiam sobie zestaw.
KM88 - Wto 31 Lip, 2007 20:00

Cytat:
No dobrze, zeruj tak celownik na 10m.
Ja strzelam na trochę większe dystanse i nie jestem na tyle dobrym strzelcem, by ze stójki trafiać w spinner nawet 40mm 10/10 strzałów przy odległości 40 czy nawet 30m.
Chyba mówimy o czymś zgoła innym.

A to że sprężynówki mają różne POI w zależności od pozycji uwarunkowane jest wyłącznie miejscem podparcia karabinu.
Z HW z kolana czy siedzącej miałem podobne POI. Ze stójki jak kciuk opierałem o kabłąk, musiałem obniżyć krzyż o cały dot, żeby strzelić tam gdzie chciałem.
W PCP czegoś takiego nie zauważyłem.



No ale nie oznacza to że nie można wyzerowac lunety na taką odległość z pozycji stojącej :) Dla przykładu zerowałem przyrządy od Anschutza Standard (5,6 mm) na 50 m zawsze ze stojącej ale to raczej dobre dla strzelców wyczynowych.

HW ma system dużo lepszej klasy niż hatsan i skręcenie boczne karabinka jest mniej odczuwalne. Oczywiście ze sprężyn to najlepszy system ma FWB (2 spreżyny które znoszą wzajemnie skręcanie karabinka)

A PCP to jakiej nie przyjmiesz pozycji to zawsze trafisz tam gdzie celujesz ;)

Cytat:
Z HW z kolana czy siedzącej miałem podobne POI. Ze stójki jak kciuk opierałem o kabłąk, musiałem obniżyć krzyż o cały dot, żeby strzelić tam gdzie chciałem.


Tu zauważyłeś coś bardzo istotnego trzeba dobrze poznać karabinek by potrafić go wyzerować :)

Jeszcze jedno mi przyszło na myśl. Standardowe osady od hatsanów słabo się nadają do strzelania z pozycji stojącej.

No dość tych wywodów czuje że zaraz mnie ktoś nakrzyczy :P nie bijcie ja mam uraz strzelca wyczynowego i ciągle nie mogę się pozabyć niektórych rzeczy ;)

Przemo - Sob 04 Sie, 2007 18:45

Cytat:
Jeszcze jedno mi przyszło na myśl. Standardowe osady od hatsanów słabo się nadają do strzelania z pozycji stojącej.


Moją ulubioną pozycją jest stojąca z wolnej ręki, bo ponieważ według mnie jest najtrudniejsza. Ale to prawda, że łoże hatsana (w moim przypadku H125) jest niewygodne. zanim się przyzwyczaiłem musiałem strzelać na wyprostowanych palcach (standardowo kciuk na osłonie spustu), dopiero jak się już przyzwyczaiłem mogę strzelać na ugiętych palcach i broń mi nie spada. Oczywiście rękawiczka wskazana.

rayac - Sro 12 Wrz, 2007 19:43

Ile tak średnio obrotów można wykonać pokrętłem przy zerowaniu. Chodzi mi o obroty od ustawienie skrajnego do drugiego skrajnego. Czy jest to plus minus kilka czy kilkadziesiąt obrotów?
KbUr35 - Sro 12 Wrz, 2007 19:49

W różnych celownikach jest różnie, ale generalnie chyba warto unikać zbytniego kręcenia - może spróbuj ocenić czy luneta siedzi osiowo, a jak nie to stara dobra klisza, albo insze cuda.
Wierzbin - Nie 16 Wrz, 2007 16:38

Kilka obrotów, może 3-4 będziesz mógł pokrętłami powykręcać.
radecek - Sob 17 Lis, 2007 20:38

rayac napisał/a:
Ile tak średnio obrotów można wykonać pokrętłem przy zerowaniu. Chodzi mi o obroty od ustawienie skrajnego do drugiego skrajnego. Czy jest to plus minus kilka czy kilkadziesiąt obrotów?


Witam
Jeżeli zakres regulacji jest +/- 0.5 stopni (+/- 30MOA ) to z wyliczeń powinno być +/- 125 kliknięć. Na 10m regulacja POI : +/- 86,8mm ;)

dzinuch - Pon 26 Lis, 2007 11:31

Mam pytanie do tomaschek30. Chodzi o zerowanie lunety. Mam leapersa i w instrukcji (jest to ksero chyba dla wszystkich typów lunet) stoi jak byk , że zoom ustawiamy na maximum.
Sądzę , że Ty masz rację , ale proszę napisz krótko czy facet w instrukcji się "walnął" czy też tak można zerować i czy ustawienie zoomu ma wpływ na zerowanie.
Pozdrowienia.

foxrysza - Pon 26 Lis, 2007 13:01

dzinuch napisał/a:
Mam pytanie do tomaschek30. Chodzi o zerowanie lunety. Mam leapersa i w instrukcji (jest to ksero chyba dla wszystkich typów lunet) stoi jak byk , że zoom ustawiamy na maximum.

Wiem że pytanie nie było do mnie ale odpowiem na nie , to z tym zoomem to po to że na maxa ustawiony pokazuje najbardziej powiększony cel przez co można precyzyjniej celować (nanosić precyzyjne poprawki) ustawiając zoom na 3X i strzelając na 25-50 metrów nie jesteś w stanie wycelować z dokładnością przypuśćmy 1cm więc nie możesz wyzerować lunety (precyzyjnie)

Koval - Pon 26 Lis, 2007 13:15

Witam.
dzinuch napisał/a:
czy ustawienie zoomu ma wpływ na zerowanie.

Niestety właśnie tu tkwi problem. W większości tanich lunet zmiana powiększenia często ma wpływ na zmianę "zera" ,jeżeli celownik taką przypadłość posiada to przyjmujemy jakieś stałe powiększenie które będzie nam odpowiadać i więcej już nie kręcimy zoom-em ,tak ustawiony celownik zerujemy. W ten sposób otrzymujemy lunetkę o stałym powiększeniu ,ale za to powtarzalną o ile trzyma się ona kupy ;) .
Pozdrawiam.
Robert

wiktoras5 - Pon 26 Sty, 2009 13:52

Witam. jako świeży posiadacz HATSANA 70 mam pytanie odnośnie ustawienia przyrządów celowniczych otwartych. Mianowicie: Udało mi się idealnie ustawić na boki, jednak pomimo skręcenia szczerbinki do samego końca wiatrówka cały czas bije za wysoko. na 15 metrach jest to około 4 - 5cm nad cel. Na szczerbince skończyła się regulacja. Łącznie ze mną strzelały trzy osoby i wszystkim tak samo nad cel. Problemu tego nie było podczas zerowania lunety PP 6 x 40, tutaj udało się ustawić dobrze, strzału układały się w środku tarczy. Proszę doradźcie czy pozostaje mi tylko reklamacja czy może coś robię nie tak, a może można coś z tym zrobić. :?:
Mein Gott - Pon 26 Sty, 2009 13:59

może banan jest? nic innego mi nie przychodzi do głowy
Wierzbin - Pon 26 Sty, 2009 16:33

Może być banan, może być luz na kostce i port domyka się z lufą patrzącą do góry.
Sprawdź czy lufa jest dokładnie równoległa z cylindrem.

Starszy_Pan - Pon 26 Sty, 2009 17:14

I sprawdź czy jest prosta ...
jigt - Pon 26 Sty, 2009 23:33

Zakładam, że muszka jest cała, nie zmniejszyła się , nie ukruszyła!
Luciush - Pon 26 Sty, 2009 23:49

:hm:
1) Lufa może być prosta, ale krzywo osadzona w kostce, zdarza się to niestety :/
2) Banan, czyli lufa prosto w kostce, ale lekko skrzywiona na swojej długości
3) Uszkodzenie szczerbinki/muszki
4) Sposób celowania - nie napisałeś jak celujesz z otwartych, zakładam że dobrze, ale, zasada jest taka że celując musisz utworzyć linię prostą z punktów skrajnych szczerbinki i centralnego - muszki. Druga zasada jest taka że celujesz tak, aby widzieć cały cel tak dosłownie na styku muszki, ale cały! Tu masz fajną linkę z odrobinką teorii n/t "szczelania"
http://www.po.tk.krakow.p..._strzelania.PPT

Sage67 - Czw 19 Lut, 2009 22:17
Temat postu: Trzymanie zera Hawke HD Sport 3-9x40
Witam,

odebrałem ostatnio Crosmana Questa 1000 po tuningu i pojawił się problem z lunetą (tak podejrzewam). Otóż, po jej ustawieniu karabinek miał świetne skupienie, co prawda w obecnych warunkach sprawdzałem go tylko na 10m (w piwnicy), ale na 5 strzałów przestrzeliny na tarczy stykały się , tworząc jedną większą dziurę. I dzisiaj kiedy chciałem postrzelać, okazało się, że pierwszy strzał trafia, tam gdzie chcę, ale drugi już wymaga ponownego ustawienia lunety i tak w kółko po każdym strzale... Czyżby to było to, czego się najbardziej obawiałem, tj. nie trzymanie zera? Czy jeśli tak, to coś z tym można zrobić? Lunetę dostałem, jako "gratis" w sklepie M...pl, kupując karabinek, ale teraz nie chciałbym kupować nic innego, bo zainwestowałem w zestaw PCP, jak w stopce... Przyjdzie więc strzelać z otwartych, a szkoda, bo Senio naprawdę dobrze go zrobił... Poradźcie, coś proszę... Wystrzelił z tą lunetą ok. 500 szt. śrutu...

Wiem, ze to nie Hatsan, ale też mocny karabinek, dlatego pytam fachowców...

rifleman - Czw 19 Lut, 2009 22:27

Sage67 napisał/a:
Czyżby to było to, czego się najbardziej obawiałem, tj. nie trzymanie zera?

Na 99% tak. :!:
Sage67 napisał/a:
Czy jeśli tak, to coś z tym można zrobić?

Można całość podkleić i może uda się podratować. Tu masz cały temat
http://e-tawerna.pl/viewtopic.php?t=235
Bebeszki twojej lupki powinny być podobne, jeśli nie identyczne. ;)

Sage67 - Pią 20 Lut, 2009 19:20

Rifleman,

dzięki za pomoc. Wstąpiłem dzisiaj we Wrocławiu do M...pl, i powiedziałem im o tej lunecie. Kazali mi przynieść karabinek razem z lunetą, wyślą do serwisu i po 14 dniach wszystko ma być OK. Zobaczymy, jest jeszcze na gwarancji, więc niech się chłopcy martwią :D

Wierzbin - Sob 21 Lut, 2009 17:12

No, z m...pl i naprawą gwarancyjną to ja bym nie ryzykował. Sprzęt może wrócić w gorszym stanie jak pojechał, wiele razy było to wałkowane na forum beżowym. Jak koniecznie chcesz wysyłać do nich, to wyślij samą lunetę, no, chyba, że Crosman Ci jakoś podpadł... :hihi:
Sage67 - Sob 21 Lut, 2009 20:10

Wierzbin,

też mam wątpliwości, ale sugerowali, że może to nie być wina szkieł, tylko, np. montażu, itp. Mam jeszcze inne wyjście - spróbować ją pokleić według instrukcji, do której link podał mi rifleman...

Co Ty byś zrobił na moim miejscu?

Wierzbin - Sob 21 Lut, 2009 20:15

Jeśli nic nie ruszałeś w zestawie luneta/montaż/karabin, to wszystko wskazuje na to, że pierwszy element się posypał.
Z tego co pisałeś na początku, objawy wskazują na nietrzymanie siatki.
Rozumiem, że HW100 z LS jest sprzętem do strzelania, a Cros z hałkiem jest rekreacyjny.
Proponuję to samo co Łukasz, czyli rozkręcić i podkleić lunetę.
M...pl nie sugeruj się, że coś Ci naprawią, tym bardziej w terminie. No, chyba że na nową wymienią.

Sage67 - Sob 21 Lut, 2009 20:52

OK, zrobię, jak radzisz - nawet, jeśli coś zepsuję, to i tak strata będzie nie aż tak dotkliwa...
Muszę nazbierać kasę na BT 3-9x40, ale to ponad 600zł...

Co zaś do mojego "arsenału", to najpierw kupiłem Crosmana, potem... zacząłem czytać fora internetowe i na jednym znalazłem tego HW do sprzedaży. I dokładnie w tym samym czasie dowiedziałem się, że dostanę ekstra premię w pracy :)

Negocjacje z Żoną się powiodły, wsiadłem do samochodu pojechałem do Będzina i wróciłem z zestawem PCP...

Crosmana wysłałem do Senia, który wydobył z niego wszystko, co można było i chciałbym mieć alternatywę dla PCP. Z otwartych ma całkiem dobre skupienie, tylko trzeba na nim posadzić dobrą lunetę, bo narowisty, że hej!

No i chyba rzeczywiście montaż jednoczęściowy.

Koval - Pon 23 Lut, 2009 14:56

Witam.
Jak karabinek był u Senia to aż szkoda go oddawać do serwisu w militaria.pl od nich taki już nie wróci. Jeżeli jeszcze nie pozbyłeś się muszki i szczerbinki to zdejmij lupkę i załóż otwarte , postrzelaj z nich na skupienie , utwierdzisz się w przekonaniu czy karabinek jest ok ,ale także sądzę ,że wina będzie po stronie lupki. Montaż raczej odpada bo aby przynosił siewnik na tak małym dystansie musiałby jeździć na karabinku dość zauważalnie.
Pozdrawiam.
Robert

sofronov - Pon 23 Lut, 2009 16:27

Ostatnio jak byłem w sklepie na M. to przymnie przywieziono wiatrówkę po naprawie (wymianie muszki). Nie dość, że nowa muszka była połamana to wiatrówka zarobiła kilka nowych obić. Faktem jest, że wymieniono facetowi ją na nową (wiatrówkę) od ręki, lecz ciebie to raczej nie będzie interesowało.
Mam wrażenie, że w transporcie albo w serwisie traktują nasze dmuchawki jak kawałek drewna na opał. Ja bym dał tylko szkło i niech się bujają. Dla pewności przetestuj je może wcześniej na innej wiatrówce.

Cribs - Pią 06 Mar, 2009 19:37

Znalazłem taki rysunek w "necie":

Też dobrze pokazuje jak wyregulować otwarte.

rifleman - Pią 06 Mar, 2009 20:04

Cribs napisał/a:
Znalazłem taki rysunek w "necie":

Tak??? Ja znalazłem identyczny na 3 stronie tego tematu! :PP
Czytać, czytać, czytać dopiero potem pisać. :maruda:

Sage67 - Pią 06 Mar, 2009 21:01

A więc, minął tydzień, jak oddałem moją lunetę do serwisu M...pl Zadzwoniłem dzisiaj na wcześniej podany nr i.. dostałem zaproszenie do salonu na Oławską, gdzie mnie poinformowano, że lunety nie da się naprawić i... proponują mi nową, i czy się zgadzam... :D

Już chciałem im powiedzieć, że z tamtą poprzednią byłem emocjonalnie związany i chciałbym w ramach rekompensaty szkód moralnych Bushnella Trophy, ale w końcu doszedłem do wniosku, że lepiej nie przeginać i wspaniałomyślnie się zgodziłem :hihi:

Mam teraz Simmonsa i Hawke, nie licząc LS na HW... trzeba będzie dokupić jakiś trzeci karabinek... :hm:

sofronov - Sro 18 Mar, 2009 19:44

zastanawiałem się czy możliwe jest zaznaczenie na wieżyczce regulacji pionowej w sposób trwały ale jej nie niszczący kilku zer. Teraz mam lunetę wyzerowaną na 15m drugie zero wychodzi na 23 m a chciałbym jeszcze zaznaczyć 6,5m - drugie zero na 50m; 10m drugie zero na 34 i ewentualnie jeszcze 12m drugie zero na 28m. Obliczenia z ChairGun2 więc musiałbym je zweryfikować na strzelnicy.
Czy jedyny sposób to zapamiętanie ilości klików?
Dodam, że mam elitkę 4200 4-16x40 z multi-x.

Wierzbin - Sro 18 Mar, 2009 21:50

sofronov napisał/a:
Czy jedyny sposób to zapamiętanie ilości klików?

W zasadzie tak. Jeśli masz zaznaczone pełne obroty na wieżach, to jeszcze to możesz brać pod uwagę, ale wątpię byś przy takich ustawieniach kręcił o cały obrót.
Pozostaje wyzerowanie wieży na pierwszej nastawie i liczenie klików na kolejnych ;)

Edit:
Może niewielka naklejka na podziałce wieży w kształcie trójkąta stożkiem w dół i różne kolory do zapamiętania - chyba tak prościej będzie.

sofronov - Sro 18 Mar, 2009 23:13

Dzięki Marek. Jak to pisałem to wiedziałem z góry kto mi odpowie :) . Wydrukowałem ściągę z ChairGuna zrobię do niej korektę po sobotnim strzelaniu (jeśli pogoda pozwoli). Obawiam się, że naklejki mogą być mało trwałe ale spróbuję. Do zera na 6,5 i 50 brakuje mi 31 klików a cały obrót to 51 więc na pewno nie będę musiał przekręcać ponad cały obrót no chyba że na 100 to teoretycznie 151 klików ale to dość łatwe bo to trzy obroty -2 kliki :) . A tak swoją drogą to nie mam zielonego pojęcia na ile ChairGun jest wiarygodny, a nawet czy klik klikowi równy.
Wierzbin - Sro 18 Mar, 2009 23:20

Ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że chairgun świetnie, wręcz idealnie sprawdza się do trzydziestu - kilku metrów. Dalej też można brać poprawki z programu, ale delikatne podmuchy wiatru mogą wszystko zaburzyć (strzelając w terenie, a nie w hali).
Co do skali na wieży, to przyklej punkty odniesienia, a później wystarczy całą wieżyczkę dookoła zakleić przezroczystą taśmą. Punkty będą widoczne, a znaczniki trwałe.
Chairgun w tej kwestii też może sporo pomóc.

jachowicz7772 - Czw 16 Kwi, 2009 19:28

Może ktoś mi odpowie, na takie pytanie: strzelając na odległości od 15 do 80 m na jaką odległość wyzerować lunetę, aby móc strzelać na te odległości nie przestawiając zera, a jedynie biorąc poprawki na krzyżu MilDot? Nie mam dostępu do chrono, więc żaden program mi nie pomoże, a jedynie porady praktyczne, które potem będę musiał ustawić w czasie strzelania. Przypuszczam, że karabinek ma ok 16 J.
Mikrus - Czw 16 Kwi, 2009 19:37

Ja miałem wyzerowaną na 25m i strzelalem 25-100m biorąć poprawki na 100m już na belce krzyża (kropek nie starczyło w Belomo).
Wierzbin - Nie 19 Kwi, 2009 16:39

jachowicz7772 napisał/a:
Może ktoś mi odpowie, na takie pytanie: strzelając na odległości od 15 do 80 m na jaką odległość wyzerować lunetę, aby móc strzelać na te odległości nie przestawiając zera, a jedynie biorąc poprawki na krzyżu MilDot? Nie mam dostępu do chrono, więc żaden program mi nie pomoże, a jedynie porady praktyczne, które potem będę musiał ustawić w czasie strzelania. Przypuszczam, że karabinek ma ok 16 J.

Musisz sprawdzić empirycznie ;)
Wyzeruj sobie na 15m i sprawdź gdzie układają się przestrzeliny na 80m.
Ja przy Vo 237 - 238 (Exact) strzelam na 75m czwartą kropką (przy true mildot).

człekoupior - Sro 06 Maj, 2009 15:42

myślę, że najlepiej zadać to pytanie w tym miejscu...

czy po zrobieniu tuningu trzeba od nowa zerować optykę? ;) nie miałem okazji jeszcze wypróbować karabinku, a chciałbym się przygotować psychicznie na zerowanie, o ile na 100% będzie konieczne ;D

Mein Gott - Sro 06 Maj, 2009 16:12

hmm, w zasadzie jeśli tydzień nie strzelasz, to już trzeba zerować optykę (przy sprężynie), a co dopiero po tuningu! ale patrząc na Twoją stopkę, dziwię się, że co dzień nie musisz tego robić
Mikrus - Sro 06 Maj, 2009 16:20

Czemu przy braku strzelania przez tydzień, trzeba zerować optykę? Gdzie Ty to wyczytałeś ? Ja potrafie i ponad tydzień nie strzelać, a zero jest tam gdzie być powinno.
Mein Gott - Sro 06 Maj, 2009 16:52

po prostu jak tydzień nie strzelam, to się odzwyczajam od poprzedniej pozycji, chwytu itd (a zwykle strzelam co tydzień lub kilka) i mam zero gdzie indziej ;)

EDIT
Nie mówię oczywiście o całkowitym szukaniu zera, ale o paru klikach

Wierzbin - Sro 06 Maj, 2009 19:34

Mein Gott napisał/a:
w zasadzie jeśli tydzień nie strzelasz, to już trzeba zerować optykę (przy sprężynie)(...)po prostu jak tydzień nie strzelam, to się odzwyczajam od poprzedniej pozycji, chwytu itd (a zwykle strzelam co tydzień lub kilka) i mam zero gdzie indziej

Eee, Marcin, nie przesadzaj. Nie jest znowu tak tragicznie ;)
Musiałbyś trzymać karabin za każdym strzelaniem zupełnie inaczej, żeby POI nie równał się POA...
człekoupior napisał/a:
czy po zrobieniu tuningu trzeba od nowa zerować optykę?
Zależy co rozumiesz przez "tuning"...
Jak odkręcasz lunetę od karabinu, to zerowanie masz jak w banku.

człekoupior - Sro 06 Maj, 2009 20:18

wymieniłem tłok i sprężynę ;) no i smarowanie oczywiście... lunetkę zdejmowałem oczywiście ;) czyli, będzie trzeba zacząć od zerowania, tak jak myślałem..

@Marcin - mam ten karabinek z optyką trochę ponad miesiąc... i po pierwszym zerowaniu wszystko się ładnie trzymało... (celność spadła dopiero po 35 metrach... ale to raczej z winy mojego parkinsona...)

pozdrawiam :)

Mein Gott - Sro 06 Maj, 2009 20:26

no dobra, wyszło na jaw, że nie umiem strzelać :D
i dobrze, mi wystarczy tylko jeździć na zloty :)

inside - Czw 07 Maj, 2009 16:08

Witam mam pytanie na ilu jardach zerować lunetę kupiłem PP 4-16x50AOE przedział jardów jest od 20 do nieskończoności :?: .
Mein Gott - Czw 07 Maj, 2009 16:19

na tylu, na ilu będziesz strzelał
Wierzbin - Czw 07 Maj, 2009 16:22

1 jard to ok 0,91metra. Ustaw sobie gdzie Ci wygodnie, najlepiej tam gdzie stoi cel.
inside - Czw 07 Maj, 2009 21:19

Dziękuje za szybką odpowiedz :hihi: jeszcze jedno pytanie czy jak ustawie zero np 10 jardów
czyli ok. 10 m i przestawię np. na 30 jardów to będę musiał ponownie zerować lunetę na te 30m :?:

Wierzbin - Czw 07 Maj, 2009 21:21

inside napisał/a:
Dziękuje za szybką odpowiedz :hihi: jeszcze jedno pytanie czy jak ustawie zero np 10 jardów
czyli ok. 10 m i przestawię np. na 30 jardów to będę musiał ponownie zerować lunetę na te 30m :?:

To w głównej mierze zależy od jakości lunety. Nie powinno tak się dziać.

Luciush - Pon 11 Maj, 2009 12:04

inside napisał/a:
czy jak ustawie zero np 10 jardów
czyli ok. 10 m i przestawię np. na 30 jardów to będę musiał ponownie zerować lunetę na te 30m :?:
Jeśli pierwsze zero nie pokrywa się z drugim przy tych dystansach, zawsze możesz strzelać z małą poprawką :) . Jakby tak zerować co chwila lupkę na każdy dystans, to by chyba paluchy odpadły! :D
Wierzbin - Pon 11 Maj, 2009 12:39

Ja zrozumiałem to w ten sposób, że kolega kręci regulacją AO.
inside - Pon 11 Maj, 2009 13:10

Wierzbin napisał/a:
Ja zrozumiałem to w ten sposób, że kolega kręci regulacją AO.



Tak dokładnie kręcę regulacja, ustawiam jardy na dystans na jakim chcę strzelać.

materatz - Pon 11 Maj, 2009 15:25

inside napisał/a:
Wierzbin napisał/a:
Ja zrozumiałem to w ten sposób, że kolega kręci regulacją AO.



Tak dokładnie kręcę regulacja, ustawiam jardy na dystans na jakim chcę strzelać.


... i wtedy masz ostry cel i krzyż. Natomiast poprawke musisz sobie brać z pamięci na każdy dystans na którym strzelasz.

inside - Pon 11 Maj, 2009 15:47

Dobra dzięki już wszystko rozumiem.

[ Dodano: Wto 12 Maj, 2009 22:41 ]
Witam mam pytanie podłożyłem pod montaż lunety taśmę izolacyjna tak żeby nie rysowała tubusa, pytanie czy ma to jakieś znaczenie na zerowanie/skupienie przy strzelaniu :?:

Wierzbin - Sro 13 Maj, 2009 08:44

inside napisał/a:
Witam mam pytanie podłożyłem pod montaż lunety taśmę izolacyjna tak żeby nie rysowała tubusa, pytanie czy ma to jakieś znaczenie na zerowanie/skupienie przy strzelaniu

Tak, ma i niestety negatywne. Taśma jest zbyt elastyczna, żeby ją wkładać między tubus i montaż. Może to dawać zmianę zera.

inside - Sro 13 Maj, 2009 09:08

To czyli nic mam nie dawać ?
Wierzbin - Sro 13 Maj, 2009 11:58

Najlepiej nic. Nawet jeśli masz montaż Hawke czy inny chiński, to odlep to co jest przyklejone do wewnętrznych części obejm.
Prędzej czy później to zwulkanizuje i wylezie razem z klejem, podobnie będzie z taśmą.

jamba - Sob 23 Maj, 2009 18:59

Marek dobrze prawi!!! miałem kiedyś taki sam problem -wywal to ze środka i przemyj benzyną ekstrakcyjną i będzie gitara :D
inside - Sob 23 Maj, 2009 21:39

Witam już zrobiłem to jak Marek napisał czyli wywaliłem wszystko i przemyłem i przykręciłem, teraz tylko wyzerować :)













_________________________________
Hatsan 90 Full tuning + PP 4-16x50 AOE

Luki8998 - Wto 15 Cze, 2010 15:56

Jak bezpiecznie przekręcić muszkę?
Red - Wto 15 Cze, 2010 16:17

Zdjąć i jeszcze raz założyć bo na lufie są frezy.
toudi211 - Sob 17 Lip, 2010 22:14

Dzisiaj ustawiałem przyrządy otwarte, w swoim nowym hatsanie 85
Zerowałem je na dystansie 16m. Strzelając do tarczy 14X14 udało mi się uzyskac skupienie między 6 a 8 ale nie było to np tylko z prawej bądź lewej tylko np 6 za wysoko 8 z prawej 7 zbyt nisko 9 po lewej i tak dalej. Myślę ze jest to granica moich możliwości a nie karabinka. Zaniepokoiło mnie natomiast coś innego, do ustawienia zera potrzebowałem przesunąć szczerbinkę aż o dwie kreski w lewo ( podziałka z góry na szczerbince) by trafienia rozkładały się losowo po obu stronach 10. Boję się że jest to wina krzywej lufy i będę miał problemy z zerowaniem optyki. ( a lupka PP 6X40 już jest do mnie w drodze).
Co myślicie koledzy , może niepotrzebnie panikuje na zapas, może na takiej odległości dwie kreski to norma?
Próbowałem też strzelać z odległości 22 m do puszki po piwie i z tej odległości za każdym razem ją wywracałem,chociaż część trafień to tylko muśnięcia brzegów. Niestety z tej odległości tru-glo w zasadzie zakrywa cel wielkości puszki wiec nie wiem ile w tym mojej winy a ile sprzętu. W przyszłą niedzielę mam zamiar jechać na strzelnice na warszawskie Bemowo, liczę ze spotkam tam kogoś z tawerniaków, kto pomoże mi ustawić sprzęt. Bo w tej chwili to nie wiem czy winą obarczać hatsana czy swoje umiejętności czy może brak powtarzalnego chwytu. Trochę zboczyłem od tematu, napiszcie proszę, jak mocno od "środka" przesunięte są wasze otwarte.

slipek - Sob 17 Lip, 2010 22:57

Przesuwałem też o 2 krechy a jak zdjąłem sru glo to ustawiałem na nowo i mam tera piknie na środeczku krechę. Wyjmij to cholerstwo a będziesz miał dziurkę przy której dobre oko wychwyci cel lub jego rysy. Nie ma co się z tym bawić. ja obciąłem tak że można założyć znów. To cyrwune obetnij końcóweczkę wystającą(bąbelek) a wysuniesz a przy zilunym obydwa bąbelki od strony strzelca a też wysuniesz a można to zilune tak przekręcić aby tworzyło dzurkę przez którą widać muszkę(ale mi się nie podobało). To wszystko wywaliłem do torebeczki z imbusem. powodzenia. mam nadzieję że u Ciebie będzie podobnie - tyz mom H85 ;P
ADIX - Nie 18 Lip, 2010 01:18

noi masz problem ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Hiszpan63 - Nie 18 Lip, 2010 05:07

toudi211 napisał/a:
W przyszłą niedzielę mam zamiar jechać na strzelnice na warszawskie Bemowo, liczę ze spotkam tam kogoś z tawerniaków, kto pomoże mi ustawić sprzęt.
Możesz przyjechać i dzisiaj :) jak tylko przestanie padać , około 10.00 będziemy na Bemowie ;)
toudi211 - Pon 19 Lip, 2010 10:56

Dziękuje hiszpan za zaproszenie, niestety wczorajszą niedzielę juz miałem zaplanowaną przez żonkę. Poza tym lupka jeszcze nie dotarła więc nie było z czym jechać. Ale 25 będę na pewno. Czy coś muszę wziąć ze sobą oprócz karabinka śrutu i tarcz? Ile kosztuje wejściówka? Jak was tam znajdę, macie jakiś punkt spotkań? Przyjechać na 10 czy 11?
Hiszpan63 - Pon 19 Lip, 2010 12:35

toudi211, Oprócz karabinka , śrutu i tarcz wypadałoby wziąć coś do siedzenia ; my używamy małych składanych stołeczków wędkarskich i jest OK. Oprócz tego coś do picia i.....dużo , bardzo dużo poczucia humoru :D Oczywiście wejściówka nic nie kosztuje..... Spotykamy się w każdą niedzielę około 11.00.Żeby już nie śmiecić resztę informacji wraz z zastrzeżonym numerem byłego KGB otrzymasz w tygodniu na PW.
Arekj69 - Sro 11 Sty, 2012 11:09

Jeszcze odnośnie zerowania lunety, znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/laserow...2033884814.html
tylko nie rozumiem po co to ustrojstwo ma regulację?
i jescze jedno pytanie - tydzień temu nabyłem H55 stg qt i 3x9-40 ZOS, zmontowałem wszystko i z 8m w pomieszczeniu zacząłem strzelać, regulacja w poziomie była niepotrzebna, ale za to w pionie koszmar, strzały układały się, raz za wysoko raz za nisko, po wystrzeleniu 50 śrutów i ciągłej regulacji zrozumiałem o co chodzi z tym powtażalnym chwytem, a pomógł mi w tym lekki cień muszki której nie demontowałem a który zaobserwowałem w lunecie, przy składaniu się do strzału ustawiałem tak karabinek aby cień w lunecie zaczynał się na 2 kresce pod krzyżem( głowa wyżej lub niżej) a następnie krzyż na cel i strzał - i przestrzeliny układają się prawie jedna na drugiej, a p 10 strzałach jest jedna duża dziura- moje pytanie jst takie- czy muszkę i szczerbinkę trzeba demontować, a może mam za wysoki montarz lunety skoro da się strzelać bez zdejmowania zewnętrznych?

Wierzbin - Sro 11 Sty, 2012 14:12

Przyrząd laserowy to lipa, opisywany wielokrotnie na forum. Do strzelania wiatrówkowego nadaje się bardzo średnio.
Jak strzelasz na 8m to posiew może być spowodowany błędem paralaksy w lunecie (jest też opis na forum).
Muszkę i szczerbinkę możesz zostawić strzelając z optyki. W niczym szczególnie nie przeszkadza.

fazza102 - Pią 25 Maj, 2012 15:10

A ja mam następujący problem. Kupiłem wiatrówkę Hatsan 90 w cekaus.pl i z 20m szczerbinka skręcona na sam dół wali mocno ponad cel 10-15cm. Co może być powodem?
Mamutowicz - Pią 25 Maj, 2012 15:44

Może źle zgrywasz muszkę i szczerbinkę?
Jeśli muszka kapkę wystaje ponad szczerbinkę, to będzie taki właśnie efekt, Harnaś niestety ma dość toporne przyrządy celownicze więc poprawne celowanie z otwartych nie jest łatwe...
Skontaktuj się z kol. Dębowym jeśli chcesz coś załatwiać na poziomie Cekaus`a a najlepiej daj karabinek do przestrzelania komuś innemu, jak obaj będziecie mieli tak samo, to może być wada wiatrówki..
P.

fazza102 - Pią 25 Maj, 2012 15:51

Z poprzednich wiatrówek jakiem miałem wystrzeliłem już sporo śrutu więc wiem co i jak z Hatsana potrafię zestrzelić klamerkę jeżeli wyceluję niżej. Po prostu coś mi nie pasuje że strzela tak wysoko.
witboj - Nie 27 Maj, 2012 18:49

Hatsany 55 tak często mają na otwartych - sprawdzałem 3 szt i wszystkie tak miały.

Ale jak założysz lunetę to z tego same korzyści będą.

Akurat w tym względzie chinole są ciut uczciwsi - egzemplarze (np. BMK 30) które nie dawały się zerować na 10 m były sprzedawane bez otwartych w komplecie z lunetą.

fazza102 - Nie 27 Maj, 2012 22:34

@witboj
Czyli to jest zupełnie normalne założyć mu kaganiec na szynę i będzie dobrze? Bo się trochę przestraszyłem że coś z 90 jest coś nie tak.

Muszę przyznać że trochę się poprawiłem ale nadal walę nad cel. Dobrze że luneta dojdzie w poniedziałek to opiszę trochę jak się zachowuje z optyką.

Okl_123 - Sob 18 Sie, 2012 17:33

Dziś zamontowałem sam podkreślam sam , uchwyt jednoczęściowy i tą super lunetę PP3-9x40AO , i ku mojemu zdziwieniu celuję w karton po lodówce z 15 metrów ) psiknołem punkt sprejem , srut pada w środek , ok idziem dalej koreczek po napoju i odległość z 30 metrów i śrut siada , pytam po co zerować tak dobre lunety ?Może ja coś żle robie albo mam farta , wystrzelałem dziś z 200 śruta i jest bez regulacji malina :)
Cortez - Sob 18 Sie, 2012 18:10

Okl_123 napisał/a:
Dziś zamontowałem sam podkreślam sam , uchwyt jednoczęściowy i tą super lunetę PP3-9x40AO..... pytam po co zerować tak dobre lunety ?


Niesamowite!!! Fakt, takich lunet nie powinno się zerować... :hm:

klawyziutek - Sob 18 Sie, 2012 20:44



Tak to jest jak się stosuje śruty typu TOMAHAWK .

Majecha76 - Sob 18 Sie, 2012 21:10

Okl_123 napisał/a:
pytam po co zerować tak dobre lunety ?

Gratulacje!!!


Czytam twoje wypowiedzi i zastanawiam się do czego zmierzasz :)

Mamutowicz - Sob 18 Sie, 2012 22:14

A czy kol. OKL nie jest przypadkiem jakimś bliskim krewnym Kol. Artusia przypadkiem? :hm:
..Niedawno obdarował nas Ogniem, teraz jest bliski odkrycia Koła..
Ps. Mi też się wydawało że te całe wieżyczki to dla picu som, ale teraz już je chyba wykręcę :bobas:

PS2.. Olk.. a jak strzelałeś to jak używasz lunety?
Celujesz środkiem krzyża czy dalej po otwartych a luneta tylko Ci wszystko powiększa? :hm:

swinka - Sob 11 Maj, 2013 18:46

Heja

Mam takie pytanie. Mam problem z utrzymaniem zera na lunecie. Mam PP 3-9x40 AO z montażem PP wysokim na Hatsanie 80 po przeglądzie zerowym, dociążona kolba, bez tuningu. Po wyzerowaniu lunety fajnie się strzelało, jednak po ok. 30 strzałach straciłem zero, trafiałem wyżej niż celowałem. Zaczynam się zastanawiać czy nie oddać lunety na gwarancje, ale pomyślałem, że to może kwestia montażu.
Montaż mam bez kołka (kołek miał za dużą średnicę i nie mieścił się w otworkach na hatsanie).
Pomyślałem, że może jeszcze spróbuje zrobić tę pastę kalafioniowo-denaturatową i nasmarować oczyszczoną prowadnice i elementy montażu, oraz gwinty śrubek montażu.
Zastanawiam się jeszcze czy może sama luneta się nie ślizga. Myślicie, że należy z obejm lunety usunąć te takie niby 'plastry' co chyba miały służyć by się tubus nie dotykał bezpośrednio z obejmami?

Co jeszcze mógłbym spróbować zrobić?

Aha. wiatrówka raczej nie sieje, bo po wyzerowaniu strzały były powtarzalne, i strzelając wcześniej z otwartych też było raczej powtarzalnie (raczej bo strzelałem na stojąco :) , ale skupienie w miarę było )

Mirek_C - Sob 11 Maj, 2013 18:52

Oczywiście, że wywalaj to "coś" z obejm.
Wywal, znowu postrzelaj. Jak znowu będzie siać to zastosuj tą pastę. Jak problem nadal nie zniknie to będziemy się zastanawiać wtedy co dalej.

swinka - Sob 11 Maj, 2013 18:55

Ok, czyli krok 1, wywalenie tych taśm z obejm, ponownie dla pewności odtłuszczę szynę i montaż i protestuję :)
Mamutowicz - Sob 11 Maj, 2013 22:56

A ja nie sądzę żeby to coś dało.. :hm:
Gdyby luneta przesuwała się do tyłu na szynie czy w obejmach to zero by się raczej nie zmieniało..
Zmierz suwmiarką odległość od montażu do korka oraz od wieżyczki do obejmy a potem strzel z 50x ..
W międzyczasie wyzeruj jeszcze raz i zobacz co się na kartce dzieje..
Potem pomierz jeszcze raz i będziesz wiedział czy coś Ci się przesuwa czy nie..
Ja jednak optował bym za tym że od wstrząsów przeskakuje gwint na pionowej wieży.
Dlatego m/in PP nie są zbyt polecane na pudełkowe Hatsany.. :/

swinka - Nie 12 Maj, 2013 07:34

Muszę kupić suwmiarkę ;) Czyli raczej gwarancja :/ ?
Wierzbin - Nie 12 Maj, 2013 10:02

Mamutowicz napisał/a:
Gdyby luneta przesuwała się do tyłu na szynie czy w obejmach to zero by się raczej nie zmieniało.

Oj zmieniało by się i to bardzo. :/

swinka - Nie 12 Maj, 2013 10:37

Puki pogoda kiepska nic nie sprawdzę, ale mam cichą nadzieję, że to że zostały te dziwne taśmy pod obejmami powoduje problemy, i ich zdjęcie naprawi sprawę....

Swoją drogą zestaw do tuningu został zamówiony ;)

Jaro - Nie 12 Maj, 2013 11:04

Miałem takie taśmy na montażu Delty. Nie zauważyłem żadnych problemów. Na Twoim miejscu sprawdziłbym wszystkie śruby / tylko ich nie przekręć /, a następnie zaznaczył markerem, tylną krawędź montażu. Po każdym strzale spójrz czy nadal jest w tym samym miejscu.
Jeżeli nie będzie śladu przesuwania się na montażu naszynie i lunety w obejmach to winna jest luneta.

Mamutowicz - Nie 12 Maj, 2013 15:48

Marek.. a ja z ciekawości sprawdziłem sobie na TXie na 15m .. przesunąłem montaż o ok 2 cm w tył i sprawdziłem POI.. i nie zauważyłem różnicy.. może odległość za mała.. :hm:
Wierzbin - Nie 12 Maj, 2013 15:50

Wszystko zależy od jakości wykonania montażu i szyny montażowej.
Spotykałem się wcześniej z zupełnym gubieniem zera po przesunięciu się na szynie o 2mm.

swinka - Nie 12 Maj, 2013 20:26

Przestańcie no :( ((( dajcie mi szanse, że mój hatsan nie jest psujem i jest nadzieja na fajnie strzelanie ;)
Jak coś tuning w drodze więc może być tylko lepiej ;)

[ Dodano: Nie 09 Cze, 2013 20:49 ]
Powiedzcie koledzy. Stosował z Was ktoś taki tani statyw ( http://allegro.pl/profesj...3292720607.html ) żeby oprzeć wiatrówkę do zerowania? (taka mega tania alternatywa do podpórki Porta - Aim)

studentig - Czw 11 Lip, 2013 09:04

Witam!Panowie ostatnio zakupilem lunetkę typu"odpowiednik Leapers",czyli krotkow mówiąc zwykły Kandar 4-16 za 280zl mniej wiecej.Chcialem to ustronstwo wyzerowac ale nie wiem czy ja cos zawalam,czy po prostu luneta nie trzyma zera?...Po kazdym wystrzale wkladam w lufe kalibrator laserowy i widzę ze punkt jest przesuniety o jedna lub dwie podziałki w róznych kierunkach hm?...Zeruję na zoomie 12 i mam paralaksę na 50 m ustawiona,bo na taka odległosc własnie chciałbym postrzelac z lunetą,a nie mniejszą.Nie wiem czy mozna to oddac na gwarancji i czy jest to wystarczajacy powod do jej zwrotu?Będę wdzięczny za wskazówki.Pozdrawimam
Cortez - Czw 11 Lip, 2013 09:56

Zanim zaczniesz majstrować przy optyce, napisz z jakiego karabinka strzelasz, czy był on po przeglądzie (lub cywilizowany), oraz jakiego śrutu używasz.... :hm: Możliwe, że taki posiew nie jest winą lupki.
studentig - Czw 11 Lip, 2013 10:50

witaj!Dzięki za odp.Słuchaj chodzi o to ze strzelam z hatsana 55 i zeby byla jasnosc to nie chodzi mi o rozrzut sruta,tylko o to ze po kazdym wystrzeleniu spogladam przez lunete i na odległosc np 30 m czy 50 po kazdym strzale zielony punkt lasera na krzyzu celowniczym jest przesuniety,tak sobie po prostu błyskawicznie sprawdzam,co prawda dokręcam pokrętła tym ząbkowatym pierscieniem ale to chyba nie ma nic wspólnego z cementowaniem zera,moze po prostu-bo tak słyszałem-trzeba jeszsze taka mikroskopijna srubke dokręcic hm?...nie wiem kurczę i musze ci powiedziec ze jesli tak ma byc po kazdym strzale to jakas porazka.
Hiszpan63 - Czw 11 Lip, 2013 11:14

No dobra ... co prawda nic z tego nie zrozumiałem , ale konkretnie : ... na jakiej odległości wyzerowałeś karabin ???
studentig - Czw 11 Lip, 2013 15:01

usiłuje wyzerowac na 50m i przed strzałem wkładam laser do lufy,środkiem krzyza robie najazd na sam srodek,czyli centrum krzyza trafia idealnie w zielona plamke lasera,po czym oddaję strzał i wkładam do lufy ponownie laser a tu okazuje sie ze punkt lasera mam przesuniety w górę lub w prawo lub ku dołowi,czasem o jedna a czasem o dwie podziałki.Pytanie czy jestem cos więcej z tym w stanie zrobic?,bo jesli nie to porazka po prostu
Cortez - Czw 11 Lip, 2013 15:22

To taka rada: zostaw w spokoju ten laser - to zbędny gadżet :PP
Spuść na początek z tonu z dystansem - wyzeruj się na 25m, przy powiększeniu x10 i AO na podobnej nastawie. Jeśli strzelasz z "dzikiego" Hatsana, prosto z pudełka i do tego jeszcze byle jakim śrutem - to laser nic Ci nie pomoże. Może lupka trzyma nastawy - a może nie, ale zacznij od podstaw i popracuj najpierw nad chwytem i techniką strzału.... 8)

Mamutowicz - Czw 11 Lip, 2013 15:24

Weź ten laser oddaj jakiemus nauczycielowi.. - ucieszy się, będzie miał fajny wskaźnik.. :)
Hatsana 55 nie ma sensu zerować na 50m, bo już ma za duży siewnik na tym dystansie..

I tak jak chłopaki pytali:
1. - Masz karabinek prosto z pudełka, czy ktoś go "pooprawiał" ?
2. - Jeśli tak - to jak? Co było zrobione?
3. - Jakiego śrutu używasz?
4. - Co to za "ząbkowane pierścień" którym dokręcasz pokrętła?
5. - Próbowałeś wcześniej wyzerować lunetę na mniejszy dystans? np 25m?
6. - Poczytałeś ten dział (Zerowanie) zanim napisałeś tego posta? Jak nie, to przeczytaj.. i dział "Optyka na Hatsana" też.. :)
:)

Ps. usunąłem Ci posta z tematu "Optyka na Hatsana" bo to był dokładny dubel tego samego postu z tutaj.. :)

studentig - Czw 11 Lip, 2013 15:52

Panowie Hatsana mam prosciutko z pudełka i jest celny bo bez lunety za szczerbinki trafiam do puszek na 50m-oczywiscie nie za kazdym razem ale trafiam- ;) dosyc nawet szczerbinke udało sie ustawic,tylko pytanie co dalej,bo luneta ladniutka i fajna,identycznie jak leapers wyglada tzn.chodziło mi o te pierscienie na pokrętłach do ustawiania krzyza,takie po prostu jak w innych lunetach,czyli jakby nakrętki czy podkretki wygladaja ale nie wiem czy to słuzy do cementowania zera czy tez nie?Czy powinienem jeszcze tą pyci mini srubeczke dokrecic na obu pokretłach,bo tymi podkrtkami tylko blokuje lub zwalniam w.w.,mam nadzieje ze rozumiecie o co chodzi,bo byc moze kiepsko sie wyrazam w temacie :/ Natomiast jesli chodzi o zerowanie na 25m to niestety jeszcze nie zerowalem,ale jak juz wspomnialem nie chodzi mi o rozrzut srutu tylko o uciekanie po kazdym wystrzale srodka krzyża z punktu lasera,czy to na 20 czy na 30 czy w koncu na 50 metrach.Jesli o ten laser chodzi,to byc moze ze on jest rozkalibrowany i daje w d....hm,chociaz kół nie zatacza i wkładam do lufy zawsze w tą samą pozycje.Wiem ze mozna przystrzelic bez jego pomocy,tylko to dłuzej schodzi a tak mam od razu podglad zera przy jego pomocy.hm...byc moze błądzę :) A o śrut nie pytaj bo kicha podobno na maxa,czyli;Gamo i Oztay
Cortez - Czw 11 Lip, 2013 16:04

studentig napisał/a:
...A o śrut nie pytaj bo kicha podobno na maxa,czyli;Gamo i Oztay


...masz pierwszą odpowiedź - natychmiast zmień śrut na normalny. ;)

Mamutowicz - Czw 11 Lip, 2013 16:09

Kup paczkę Exacta 4,52.
Dokręć z wyczuciem montaż na szynie.
Poświęć się, i wyzeruj na 25m..
Śrutem, a nie laserem.. a laser oddaj w dobre ręce, byle nie dzieckom bo se oczy powypalają. :cisza:
Gamo sobie zostaw do puszkobicia na małym dystansie, a oztaya daj jakiemuś wędkarzowi.. sie mu może przyda. :hm:
Nie kręć tymi "pierścieniami".. dopóki nie wiesz do czego są.. ja nie mam pojęcia :hm: może dlatego zero Ci się przestawia..? :hm:
Jak masz szansę, to zamień tego Kandara na Leapersa ..
Jak masz możliwość, to wyślij karabinek do Cekausu albo Alchemika - zrobią poprawki, dopracują system i poskromią wierzgającą bestię.. :)
Bez "cywilizacji" ten Kandar długo nie pociągnie na Hatsanie..
Poczytaj trochę foruma :)

studentig - Czw 11 Lip, 2013 16:24

Swięte rady jak widzę,pewnie sie do nich odniosę z przekonaniem z uwagi na waszą praktykę ;) Kurczę niby forum czytałem ale jak widzę zbyt szybko dokonałem zakupu bez głębszych przemyślen...,taki juz narwaniec jestem.Powiedzcie mi jeszcze czy poprawek na moim hatsanie(jak juz przeslę do Cekaus),warto byłoby wymienic na sprężynę gazową?Czy słyszeliście o czyms takim?A w ogóle to mam fajny laser do sprzedania :D taki zarcik!No nic,czas na zmiany w takim razie.A cha!Leapers tak w ogóle mógłby przezyc na hatsanie bez poprawek,czy nie warto ryzykowac?
Zack - Czw 11 Lip, 2013 16:34

Nie ryzykuj ;) bo go roztrzepie
Bierz Vortexa
Dobierz śrut (polecam Exact 4.52)

Cortez - Czw 11 Lip, 2013 16:40

Zack napisał/a:
...Bierz Vortexa


...i tu bym się polemizował.... :PP Podejrzewam, że hiszpan zrobi super na zwykłej sprężynie i poustawia wszystko - a kasy mniej. A co do zakresu robót w H-55....wiele możliwości jest. Mamut przerabiał temata.

studentig - Sob 13 Lip, 2013 19:43

Panowie jutro będę bez lasera testował sprzęt i zobaczymy...Mam także jedno pytanie jeszcze,bo zaświtała mi mysl o czymś takim jak kolimator :) Czy słyszeliscie moze zeby ktoś z wiatrówki strzelał uzywając czegos takiego?Fajna rzecz,choc nie ma co liczyc na zblizenia obiektów ale z drugiej strony zupełnie nieskomplikowana optyka(jedno szkiełko i juz),nawet mógłby pewnie na hatsanie poskakac i podejrzewam ze bez większych szkód...Tylko czy kolimator w ogóle uzywa się i praktykuje tego typu metody w strzelectwie?Co wy na to?WPytam na zaś bo nie wiem jak będzie z tą lunetką i czy zdołam ją wymienic.
Hiszpan63 - Sob 13 Lip, 2013 20:15

Kolimatorów używa się głównie na pistoletach Co2 i PCP/PCA .. Na sprężynie nie wytrzyma :!: Tzn. wytrzyma taki za 3500 zł :PP ... te taniochy maja tak kiepską mechanikę , że notorycznie co strzał się przestawiają .


A Ty wyzeruj tą optykę bez tego gównianego lasera , którym kancerujesz koronę lufy (o ile wogóle ją masz) . Tu bym upatrywał tego posiewu .... :cisza:

studentig - Sob 13 Lip, 2013 20:22

:hm: byc może i racja :) Jutro strzelam!Deszcz nie deszcz,muszę wiedziec ze jest ok.Przywiązałem się do lunetki i mam nadzieję, ze trochę posłuży...-no chyba że się łudzę :maruda: Ale dzięki za podpowiedz tak w ogóle,bo ostatnio miewam głupie pomysły...,nawalili rózności na półki i człowiek się w tym gubi,więc kolimator odpuszczam.Pozdrawiam!

[ Dodano: Sob 13 Lip, 2013 23:05 ]
Panowie sorki, ze zawalam was banalnymi pytaniami ale czy Exact 4.52 w ogóle wepcham do lufy i czy to nie jest coś nadkalibrowego?Chodzi mi o to, ze i tak mam juz problem z upchaniem srutu 4.5 do hatsana, kazdego z osobna muszę niezle paluchem dopychac tak,ze na palcu pojawiają się kółka olimpijskie :D -czy to wada fabryczna frezu w lufie,czy tak powinno byc i jest to standart?

[ Dodano: Sob 13 Lip, 2013 23:13 ]
a cha!Jeszcze drobiazg!Mam fajny srut słowacki i nie wiem czy to także guano,którego nie powinienem uzywac,czy jest oki?Proszę "rzucic czcigodnym okiem"i ocenic w miarę mozliwości i znajomości tego cacka :/

[ Dodano: Sob 13 Lip, 2013 23:14 ]
:hm: nie wiem jak fotkę dokleic więc podrzucam linka http://cekaus.pl/pl/srut-...owacki-ktk.html

Mamutowicz - Nie 14 Lip, 2013 10:22

O śrutach poczytaj tutaj: http://www.e-tawerna.pl/viewforum.php?f=46
np pierwszy od góry..

gruby33 - Sro 14 Maj, 2014 08:24

Witam panowie.
Mam mały problem z ustawieniem "lunety". Na początku dodam, że mocowania itp sprawdzałem 3 razy.
Otóż mam coś takiego z tego zestawu http://allegro.pl/show_item.php?item=4212107334 i na razie muszę się zadowolić tym niestety bo kasy brak na coś lepszego obecnie.
Wiec tak. Są pokrętła do regulacji. Na jednym jest UP i strzałka, a na drugim L i strzałka. Zamontowane ją tak że UP jest na górze i L z boku (w tym przypadku z prawej strony) karabinka.
W pionie jest już ustawiona ale w poziomie mam problem. Nawet jak jest juz regulacja skręcone na maksa to zawsze bije pod cel około 10 cm na dystansie 12m. ..
Co ciekawe jak założyłem ja tak, że UP jest po lewo, a L na górze to idzie ja ustawić tyle że UP się reguluje wtedy na boki :)

Co do muszki jest ustawiona. Ale zdziwiony mnie też ze ma spory skok regulacje, a strzela odpowiednio dopiero jak muszkę ustawie na sam dół i podniósł do góry o 10-12 klików. Czy to normalne?

I 3 sprawa. Chodzi o zoom lunety.kiedy jest na zoomie 3 do 4.5 wszystko jest ok. Ale kiedy ustawie zoom 5 lub więcej to krzyż zaczyna znikać. Jest ledwo widoczny I widać jak się rusza na celu w zależności pod jakim kątem mam oko. W zoomie mniejszym z jakiego kąta bym nie patrzył to krzyż zostaje na celu.

Mamutowicz - Sro 14 Maj, 2014 08:41

Ta luneta i jeszcze z tym montażem.. na Hatsanie.. :hm:
Cytat:
Ale zdziwiony mnie też ze ma spory skok regulacje, a strzela odpowiednio dopiero jak muszkę ustawie na sam dół i podniósł do góry o 10-12 klików.

A cieperepecie mocie? :hihi: Fajna stylistyka nie powiem.. znajomy Chińczyk też tak po Polsku nawija.. ;)
A teraz na poważnie.. Daj spokój z tą "lunetą" .. zdejmij to ustrojstwo z karabinka i postrzelaj z otwartych.. możesz nawet do tej "lunety" jak chcesz.. :hihi:
Ps.
"Mocowania" sobie możesz "sprawdzać" i tysiąc razy, a one i tak nie będą trzymały lunety jak trzeba.. to przecież badziew na airsoft jest nie na wiatrówkę.. Ten "montaż" nawet na PCP by lupki nie utrzymał .. :nie:

gruby33 - Sro 14 Maj, 2014 08:58

Aj słownik w telefonie automatycznie potrafi zmienić słowa. A że mam popekany ekran to mam ograniczony widok :)

Co do regulacji. Czyli z wiatrowka jest wszystko ok? Bo już się bałem o złą lufę która leci do dołu.

Mamutowicz - Sro 14 Maj, 2014 14:43

gruby33 napisał/a:
Co do regulacji. Czyli z wiatrowka jest wszystko ok? Bo już się bałem o złą lufę która leci do dołu.


Wiesz.. Lufa nie może być wiecznie zadarta, bo by to było niezdrowe.. :hihi:
Czy z wiatrówką jest wszystko OK to Ci nie powiem, ale ten "montaż" razem z lunetą kwalifikują się do wymiany i tyle..
Dopiero potem będzie można coś na temat wiatrówki powiedzieć.. :)

Wierzbin - Sro 14 Maj, 2014 14:51

gruby33 napisał/a:
Wiec tak. Są pokrętła do regulacji. Na jednym jest UP i strzałka, a na drugim L i strzałka. Zamontowane ją tak że UP jest na górze i L z boku (w tym przypadku z prawej strony) karabinka.
W pionie jest już ustawiona ale w poziomie mam problem. Nawet jak jest juz regulacja skręcone na maksa to zawsze bije pod cel około 10 cm na dystansie 12m. ..

Spróbuj wyzerować na 25m.
gruby33 napisał/a:
Co do muszki jest ustawiona. Ale zdziwiony mnie też ze ma spory skok regulacje, a strzela odpowiednio dopiero jak muszkę ustawie na sam dół i podniósł do góry o 10-12 klików. Czy to normalne?

Tego pytania niestety nie rozumiem.
gruby33 napisał/a:
I 3 sprawa. Chodzi o zoom lunety.kiedy jest na zoomie 3 do 4.5 wszystko jest ok. Ale kiedy ustawie zoom 5 lub więcej to krzyż zaczyna znikać. Jest ledwo widoczny I widać jak się rusza na celu w zależności pod jakim kątem mam oko. W zoomie mniejszym z jakiego kąta bym nie patrzył to krzyż zostaje na celu.

To że krzyż przy zwiększaniu powiększenia zaczyna znikać na 12m, świadczy o tym, że paralaksa w lunecie ustawiona jest przypuszczalnie na 50m i luneta przestaje "ostrzyć". A fakt, że się rusza na celu temu dowodzi.
Poruszanie się krzyża na celu to po prostu błąd paralaksy (jest nawet taki temat przyklejony na forum ;) ).
Polecam poczytać.

gruby33 - Sro 14 Maj, 2014 17:10

Wierzbin napisał/a:

gruby33 napisał/a:
Co do muszki jest ustawiona. Ale zdziwiony mnie też ze ma spory skok regulacje, a strzela odpowiednio dopiero jak muszkę ustawie na sam dół i podniósł do góry o 10-12 klików. Czy to normalne?

Tego pytania niestety nie rozumiem.

Chodzi o to ze w hatsanie regulacja muszki góra dół ma takie pokrętło z cyframi i za każdym przekreceniem o jeden stopień jest jeden klik.
I teraz na 12 ,15 metrów aby było tam gdzie chce strzelić jest ok juz ja 12 kliku od samego dołu. A cała regulacja gór dół ma około 70 klików. Wiec dziwie się czy to normalne, że też regulacja muszki jest prawie na maksa. Bo w dół mogę muszkę dać tylko o 12 klików, a w górę aż 60 klików. Także regulacje śrut w dół mam sporą, za to w górę bardzo małą.

Wierzbin - Sro 14 Maj, 2014 18:24

Może masz zbananowaną lufę?
Qbuś - Sro 14 Maj, 2014 18:31

Może więcej teorii KLIKNIJ !
Mamutowicz - Sro 14 Maj, 2014 18:38

gruby33 napisał/a:
[...] Także regulacje śrut w dół mam sporą, za to w górę bardzo małą.


No, i bardzo dobrze.. :)
Rzadko kiedy zerujesz muszkę na mniej niż 10m więc regulacji w dół Ci starczy aż nad to.. a podnoszenie muszki w górę potrzebne jest, gdy chcesz wyzerować np na 50m.. :)
i dlatego masz więcej klików w górę.
Jest jak najbardziej OK.
Poza tym.. i tak za niedługo wywalisz tą muszkę.. więc po co Ci się nad tym ścierać.. ? :D

gruby33 - Sro 14 Maj, 2014 19:55

Uczę się dopiero wybaczcie mi :)

Czyli śrut z wiatrówki też leci taką parabolą, najpierw na kilkudziesięciu metrach im dalej tym nabiera wysokości i dopiero potem opada?

Jeśli tak to dla mnie by się zgadzało i rozwiało moje wątpliwości co do ustawień.

sindbad - Sro 14 Maj, 2014 20:04

gruby33 napisał/a:
Uczę się dopiero wybaczcie mi

Możesz mi wierzyć nikt się nie gniewa :) Każdy kiedyś zaczynał.
gruby33 napisał/a:
Czyli śrut z wiatrówki też leci taką parabolą, najpierw na kilkudziesięciu metrach im dalej tym nabiera wysokości i dopiero potem opada?

Dokładnie tak.

Wierzbin - Sro 14 Maj, 2014 20:46

Przy założeniu 16J na wylocie śrut będzie się wznosił do ok 22-24m i później zacznie spadać.
ShadowWarrior - Pon 02 Mar, 2015 04:24

pacjent to: PP 3x12. Jeżeli dobrze zrozumiałem przeliczanie + moja lunetka na 12 ma real-dot to ta ściągawka jest ok?

4/4 klik:
2.9cm na 100m
1.46cm na 50m
1.16cm na 40m
0.87cm na 30m
0.73cm na 25m
0.58cm na 20m
0.44cm na 15m
0.29cm na 10m
0.029cm na 1m

1/4 klik:
0.725cm na 100m
0.36cm na 50m
0.29cm na 40m
0.22cm na 30m
0.18cm na 25m
0.14cm na 20m
0.11cm na 15m
0.07cm na 10m
0.00725cm na 1m

odlglosc miedzy mill-dot
1m=10mm
10m=1cm
15m=1.5cm
20=2cm...

mmissiek - Pią 05 Cze, 2015 18:42

Takie pytanie swierzaka. Czy jak wyzeruję lupkę i ją zdejmę (nie mieści się w pokrowcu) to po kolejnym założeniu tez ją muszę zerować?
Majecha76 - Pią 05 Cze, 2015 19:02

mmissiek napisał/a:
Takie pytanie swierzaka. Czy jak wyzeruję lupkę i ją zdejmę (nie mieści się w pokrowcu) to po kolejnym założeniu tez ją muszę zerować?

Tak, ale mniej klikania :)

mmissiek - Pią 05 Cze, 2015 22:03

A to fajnie bo dopóki nie kupię nowego futerału to co najmniej raz bede musiał przewieźć sprzęt pare setek kilometrów. Dziekuje za informacje i PozdraVWiam
SZCZOTA1 - Sob 19 Mar, 2016 09:27

Witam wszystkich.
Nazywam się Arkadiusz to mój 1 post ale tylko jedno pytanie.
Na wieżyczkach mojej lunety są jakieś dodatkowe podziałki zaznaczyłem na zdjęciu, czy ktoś może mi powiedzieć do czego służą i jak mam je liczyć. :hm:



Wszystkim samych KZ.

Wierzbin - Sob 19 Mar, 2016 09:38

Te podziałki oznaczają pełne obroty wieżą. Jeśli pokręcisz wieżą o pełen obrót (zieloną podziałkę obrócisz o 360 stopni) w prawo, to rant pokrętła obniży się o 1 podziałkę, analogicznie działa to w drugą stronę - czyli kręcąc w lewo, tyle, że podziałek przybędzie.
Ze zdjęcia można wyczytać, że obie wieżyczki masz wykręcone po 3 obroty każda od pozycji max-wkręcone - czyli 0.
Z ilości podziałek domyślam się, że przesunięcie krzyża masz 1/4 MOA. :D

SZCZOTA1 - Sob 19 Mar, 2016 09:44

Hej Wierzbin. :king:
Tak wszystko się zgadza, 1/4 MOA.
Dzięki za szybką odpowiedź.

KrzysiekP - Sob 19 Mar, 2016 11:27

Jaka 1/4 ? :hm:
Ja tam widzę 8 kreseczek na jednostkę.

Wierzbin - Sob 19 Mar, 2016 14:24

Krzysiek, piszemy o dwóch odmiennych rzeczach.
Ty piszesz o klikach wieży oznaczonych kreskami na kopułce i umownie oznaczonymi przez producenta cyframi na co 8 klików.
Ja piszę o przesunięciu krzyża o 1/4 MOA (Minute Of Angle) czyli 1/4 minuty kątowej na celu.
Jedno kliknięcie na wieży przesunie siatkę o 1/4 MOA, czyli obrazując to; na cel ustawiony w odległości 100 jardów (ok 91m) krzyż przesunie się o 1/4 cala, w jednostkach metrycznych to ok 6mm (analogicznie na 50m 1 klik przesunie siatkę o ok 3mm).

Producenci najczęściej konstruują celowniki z wieżami o przesunięciu 1/4 MOA, ale jest sporo modeli, gdzie 1 klik zmienia punkt celowania o 1/8 MOA i wtedy podziałka pod kopułką z postu Szczoty byłaby gęstsza.

Ot i cała historyja. :)

SZCZOTA1 - Sob 19 Mar, 2016 15:08

Wierzbin ale może Krzysztof ma racje, bo na pokretłach wież mam napisane 1CLICK 1/8''.
Już zgłupiałem. :?:

Wierzbin - Sob 19 Mar, 2016 15:36

A co to za celownik jest?
SZCZOTA1 - Sob 19 Mar, 2016 15:41

To jest BLOG 6-24X50 sfe z azotem w środeczku.
Dodam, że szukałem instr. do niego ale kiszka, a mój angilski nie jest za mocny.

Wierzbin - Sob 19 Mar, 2016 15:53

SZCZOTA1 napisał/a:
To jest BLOG 6-24X50 sfe z azotem w środeczku

Hmm... :hm: To trochę jak byś napisał; "To jest Fiat Punto z siedzeniami w środku". Ale nic, ja nie o tym.
Tak z ciekawości, mógłbyś zrobić zdjęcie celownika, a w szczególności wież?

SZCZOTA1 - Sob 19 Mar, 2016 16:13

Ok ale to jutro bo dzisiaj bal samców mi sie szykuje, piwko już w lodzie.
Pozdrawiam

KrzysiekP - Sob 19 Mar, 2016 18:49

Wierzbin.
W takim razie pierwszy raz bym się z czymś takim spotkał aby ilość klików nie odpowiadała "umownej" skali.
Choć przy celownikach z "górnej" półki wiele potrafi zaskoczyć.

Wstaw zdjęcia od góry tam jest/ powinno być napisane ile klików/MOA.

WojciechM - Nie 09 Paź, 2016 09:03

Witam, poczytałem temacik, ale jeszcze chciałbym go uzupełnić o filmik instruktarzowy, który obrazuje teorię Tomka :)

https://www.youtube.com/w...KA#t=392.254556

wiadomo, lepiej się ogląda niż czyta :P

Pozdrawiam.


Copyright © e-Tawerna.pl - Polska © 2006, 2007, 2008 by Tomasz ® - Design by Certi ® All rights reserved.
Serwis obslugiwany jest przez skrypt Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Powielanie i kopiowanie materialów znajdujacych sie na stronach serwisu bez zezwolenia zabronione!